7 chyb, které nájemníky stojí nejvíce peněz

Obrázek autora článku

Samuel Varga

2. 7. 2021

10 min

Titulní obrázek článku

Ti šťastnější z vás bydlí v nájmu bez starostí, někteří ovšem mají horší zkušenost. Narazili na nefér pronajímatele, špatně si pohlídali, co si měli pohlídat, nebo dokonce sedli na lep podvodníkům. Důsledky mohou být různé a nezřídka se může stát, že vás malá nepozornost přijde hodně draho. A přitom stačí většinou málo, abyste se nepříjemnostem vyvarovali. Sepsal jsem proto pro vás ty nejčastější chyby, kterých se nájemníci dopouštějí, a které je stály už spoustu peněz.

1. Jste si jistí, že váš pronajímatel je pravým majitelem bytu?

Není nic horšího, než podepsat nájemní smlouvu, nastěhovat se do bytu a zničehonic zjistit, že pronajímatel uvedený ve smlouvě ve skutečnosti není pravým majitelem bytu. Může to být majitelův bratr, kamarád, nebo kdokoliv, kdo má od bytu klíče a ví, že je byt prázdný. Za pár dní vám pak na dveře zaklepe skutečný majitel a kolotoč nepříjemností se začne roztáčet. Může se pak stát i to, že budete nuceni se z bytu vystěhovat a zaplacený nájem už neuvidíte.

Jak tomu předejít za 45 sekund? Vždy před podpisem nájemní smlouvy nahlédněte do katastru nemovitostí a přesvědčte se o tom, kdo je vlastníkem bytu.

náhled do katastru nemovitostí

 

2. Pronajímatel v exekuci a s ním i všechny vaše věci v bytě

V ČR je aktuálně 731 000 osob v exekuci (Exekutorská komora, říjen 2015) a bohužel mezi nimi najdeme i pronajímatele bytů. Jednoho dne se tak může stát, že exekutor zaklepe u dveří bytu, ve kterém právě bydlíte v nájmu a začne zabavovat vše, co uvidí. Řešit a dokazovat exekutorskému úřadu, či následně soudu v rámci excindační žaloby, který kus nábytku je váš a který už ne, může být opravdovým oříškem. Důkazní břemeno je totiž na vás jako na majiteli věcí a přiznejme si – kdo si schovává všechny účtenky?

Jak tomu předejít za 30 vteřin vašeho času a s investicí 99 Kč? Prověřte si svého pronajímatele zde.

náhled prověření rizikovosti pronajímatele

 

3. Kdo všechno je klíčový hráč?

Bydlíte v nájmu a klíče od bytu jste dostali od pronajímatele. Víte však, kdo další má stejné klíče? Až desítky nájemníků před vámi je totiž stále mohou mít nakopírované. Nyní jsou to však dveře od vašeho domova, ve kterém máte většinu svého majetku. Asi nikdo se nechce vrátit domů a zjistit, že je byt vykradený bez známek vniknutí. V takovém případě totiž ani policie nic nezmůže.

Jaké je řešení? Velice jednoduché – vyměňte si FABku. Tu původní uschovejte a po odstěhování ji opět vraťte. Ze zákona nemáte žádnou povinnost nahlašovat nebo dávat klíče pronajímateli. Je ovšem férové ho na to upozornit a domluvit se na tom, jak budete postupovat v případě havarijní situace. Ideálním řešením je dát pronajímateli jednu kopii klíčů v zalepené a podepsané obálce.

 

4. Jak se bránit, když vám pronajímatel nechce vrátit celou kauci?

Na tento prohřešek můžete bohužel narazit poměrně často. Dokonce je možné natrefit i na pronajímatele, který nemá v úmyslu vrátit vám vaši kauci již od začátku. Pamatujte si – pokud nic nezničíte a máte vůči pronajímateli uhrazeny veškeré závazky, máte právo na vrácení kauce v plné výši. Dokonce i s úroky. Při skončení nájmu se vždy musí počítat s tím, že bytová jednotka nebude zcela v takovém stavu, jako při převzetí, tj. byt bude navrácen s „běžným opotřebením“. Jednak je tedy dobré se obrnit trpělivostí, ještě lepším řešením je pak detailně zpracovaný předávací protokol.

Na předávání bytu si vyšetřete čas a nikam nespěchejte. Prohlédněte si podlahy, okna, dveře, světla, skříně, případně i další nábytek. Pokud jsou někde škrábance, něco je rozbité, nebo to nefunguje, nebojte se vše pečlivě nafotit. Domluvte se, že fotky pošlete pronajímateli e-mailem. Pokud pronajímatel nemá vlastní předávací protokol, vytiskněte si svůj. Obsahovat by měl mimo jiné také stav vodoměru, elektroměru, plynoměru a topení.

 

5. Nekupujte zajíce v pytli, aneb nepodepisujte rezervační smlouvu bez nájemní

Nezapomínejte, že nájem není jen o bytě, ve kterém bydlíte, ale hlavně o smlouvě, která vám určuje podmínky bydlení. Pokud podepisujete rezervační smlouvu, vždy chtějte vidět obojí – byt i nájemní smlouvu. V ní totiž mohou být zaneseny nesmyslné podmínky, které vás ve finále od bydlení odradí (např. neomezené zvyšování poplatků nebo příliš krátká doba nájmu).

Součástí rezervační smlouvy by tedy vždy měl být i návrh nájemní smlouvy, abyste se neuvázali k něčemu, co nemůžete následně ovlivnit. Soudní pře o takovouto smlouvu může být dlouhá a nákladná, a nakonec téměř každý raději sankci zaplatí. Pokud potenciální pronajímatel není ochoten budoucí nájemní smlouvu ukázat, bývá to indikátor toho, že něco není v pořádku.

TIP Zemanovy advokátní kanceláře:  

V současné době jsou téměř všechny rezervační smlouvy podepisované ze strany realitních kanceláří nevymahatelné, resp. pokuty z nich plynoucí jsou nevymahatelné. Jelikož musí být pro svou vymahatelnost třístranné, proto předtím, než se rozhodnete takovouto sankci uhradit, doporučujeme se informovat u odborníků, zda na ni má realitní kancelář skutečný nárok.

 

6. Nevrácené zálohy a jak se dostat k penězům, které jste přeplatili?

Jedním z častých nešvarů pronajímatelů je nevyúčtování záloh. Mají za to, že platby za energie, topení a vodu jsou celé jejich, bez ohledu na reálné vyúčtování, a zkrátka vám přeplatky nevrátí. Jak si ale pohlídat, že zaplatíte opravdu jen za to, co jste spotřebovali? V první řadě vždy trvejte na vyúčtování záloh oproti skutečnému vyúčtování od dodavatelských společností, obzvlášť pokud očekáváte vysoký přeplatek.

Legislativa navíc situaci nájemníkům neulehčuje, spíš naopak. Pronajímateli totiž nestanovuje jasnou lhůtu, dokdy musí vyúčtování předložit. Zákon ukládá pronajímateli vyúčtovat skutečnou výši nákladů nejpozději do 4 měsíců od skončení zúčtovacího období, což v nejdelší možné míře může být až 15 měsíců. Co tedy s tím? Snažte se vždy s pronajímatelem domluvit a samozřejmě sepsat do nájemní smlouvy, aby zúčtovací období končilo ve stejný okamžik, jako váš nájemní vztah.

 

7. Byt v Pařížské za osm tisíc měsíčně? Pozor na podvodné inzeráty

V poslední době se na inzertních portálech začaly objevovat podvodné inzeráty. Na první pohled je nepoznáte, popisem i fotkami se od ostatních inzerátů totiž neliší. Jediným indikátorem je tak podezřelá cena, případně zahraniční jméno inzerenta. Celý podvod je pak jednoduchý. Výhodný pronájem nabízí cizinec, který před osobní prohlídkou žádá poslat na účet dvouměsíční nájemné jako kauci. Chce si tak prý potvrdit, že jste opravdu vážný zájemce a přislíbí vám i poslaní klíčů od bytu. Po odeslání požadované částky se po cizinci ovšem slehne zem a klíče ani peníze už neuvidíte.

Ukázková podvodná zpráva:

Hi again,
We are a couplefrom UK and weboughtthis apartment forourdaughterduring her studies in Prague, but nowshegraduated and movedback to UK and has a newjob as a corporatemanagerhere in UK. Shewill not use the place any more, so youcan rent itevenfor a long period oftime.Lasttimewhenwewanted to rent no oneshowed up so welosttime and money. I wasthere last weekbecause I had to meetwith a familywhowanted to rent the apartment, but when i arrivedthere, the man neveranswered to my calls. As youcanimagine, I lost a lot ofmoney (plane ticket, taxi…etc…) i don’twant to risk again to come in vain. So I decided to make thetransactionthroughTripAdvisor. Theyhavethekeys and thecontract , theywillact as a third party so thedealwillbesafe. Ifyou are ready to rent itpleasecompletetherentaldetails : www.123contactform.com/form-1813232/Rental-Details Thenwill forward them to TripAdvisor and theywillcontactyouwithfurtherdetailsregardingthetermsofthedeal. Best regards.

 

I když to z článku nemusí vyznít, drtivá většina pronajímatelů je slušných, poctivých a férových. Snažte se tedy vždy nejdříve řešit problémy po dobrém, na přátelské a slušné úrovni, mluvte s nimi otevřeně a upřímně. Pokud máte sami nějakou špatnou zkušenost s pronajímateli, podělte se o ni do komentářů. Rád ji do článku přidám.

Velké díky profesionálům ze Zemanovy advokátní kanceláře, kteří se na článku podíleli svými právními radami.

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky