7 důvodů, proč si pořídit kvalitní bezpečnostní dveře

Obrázek autora článku

Samuel Varga

1. 1. 2022

5 min

Titulní obrázek článku

Většina z nás vnímá domov jako oázu bezpečí, kam je nezvaným hostům vstup zakázán. Mnohdy se však vetřelcům kvůli nedostatečnému zabezpečení podaří překročit práh a napáchat škody. Jak je to s vašimi vchodovými dveřmi? Projdou jimi opravdu jen zvaní hosté nebo si nejste příliš jistí jejich zabezpečením?

Zloději už dávno nečekají, až opustíte svůj byt a navštíví vás klidně i během noci, mezitím co spíte. Ve dne se zase vloupají do bytů seniorů pod různými záminkami, aby je mohli okrást. Případná krádež však není jediným důvodem k výměně vchodových dveří. Dnešní technologie přináší spousty zajímavých novinek a krom oživení vzhledu vašeho domu, nabízí výrobci například funkci ovládání dveří pomocí chytrého telefonu, díky čemuž vás nemusí trápit zabouchnuté klíče.

1. Vypáčení či vysazení není v silách běžného smrtelníka

Bezpečnostní dveře, narozdíl od těch běžných, jsou opatřeny několika prvky, které různými způsoby zamezují násilnému otevření. Díky této technologii není možné dveře otevřít běžnými mechanickými nástroji, které se při loupežích využívají. Uvnitř dveří je zabudována zpevněná výztuž odolná proti vyražení či prokopnutí. Ani fyzická síla tedy zloději v tomto případě nepomůže.

2. Jsou protihlukové

Rámus doléhající do bytu ze společných prostor domu, bouchání výtahu a další podobně rušivé zvuky domácímu klidu moc nepřidají. Kvalitní dveře se ale zaslouží i o odhlučnění vašeho bytu. Na své si pak nepřijdou ani “pavlačové báby”, protože z vašeho bytu neunikne ani muk. Mezi jednotlivými místnostmi vyřeší ticho zvukotěsné dveře se speciální konstrukcí doplněnou o zvukově izolační prvky.

Titulní obrázek článku

3. Jsou protipožární

Nebezpečí vám nehrozí pouze od potenciálního zloděje, ale také od ohně. Požár může propuknout nejenom ve vašem bytě, ale také v bytech sousedů, přičemž nejste schopni ovlivnit, jak rychle se rozšíří.  To se týká zejména panelových domů, ve kterých žije větší počet lidí, jejichž byty mohou být vybavené snadno vznítitelnými materiály. A co teprve kuřáci, kteří často nedbají na to, že horký popel upadl na sedačku s hořlavým potahem, případně kouří v posteli, kde mohou usnout a podobně. Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro pořízení vstupních bezpečnostních dveří, zajímejte se i o to, jakou nabízejí protipožární ochranu. V ideálním případě by měly ohni odolat alespoň po dobu 30 minut.

4. Mohou výrazně snížit pojistku na váš byt

Výši pojištění vašeho bytu ovlivňuje i bezpečnostní třída vašich vchodových dveří. Zatímco u běžných dveří vám některé pojišťovny nepojistí ani jejich zámek, s III. a IV. bezpečnostní třídou dveří  můžete získat slevu na pojištění vašeho bytu až 30 %. Pokud by se zloději nějakým způsobem podařilo přeci jen váš byt vyloupit, pojišťovny vám vyplatí až 800 000 Kč. S běžným zámkem se dostanete sotva na 50 000 Kč. A to je velký rozdíl.

5. Doladí interiér vašeho bytu

Dveře byste měli samozřejmě vybírat primárně podle jejich praktických funkcí. Abyste s nimi ale byli stoprocentně spokojení, je třeba je sladit s ostatními dveřmi v interiéru. Řada výrobců dnes umožňuje dvojí design, tedy z vnitřní části takový, který bude vhodný ke stávajícímu zařízení bytu a z druhé, venkovní strany, mohou být dveře opatřené dekorem, jež vyhovuje jednotnému stylu ostatních vchodových dveří v domě. Kromě sladění s povrchem nezapomínejte také na kování, které by mělo odpovídat ostatním interiérovým dveřím, případně dalším prvkům.

Titulní obrázek článku

6. Nevítaní hosté si na vás nepřijdou

Moderní technologie čím dál více zasahují do našeho života. Celý segment se posunul i do sféry zabezpečení domu, kdy je možné za relativně přijatelné peníze pořídit moderní bezpečnostní kamery a detektory pohybu. Ty přenesou každý pohyb na digitální kukátko a díky tomu umožňují  i v době vaší nepřítomnosti rozpoznat, kdo se kolem vašeho domu či bytu pohyboval.

7. Zabouchnutí nebo ztráta klíčů už vás nemusí trápit

Všichni známe starosti, které vězí za ztrátou klíčů. Dveře se ale dají zamykat i podstatně modernějším systémem na principu dálkového ovládání. Takový chytrý zámek se ovládá pomocí bezdrátové klávesnice, smartphonu nebo otiskem prstu. Kromě toho, že nemusíte mít klíče, můžete své dveře zamykat i z větší vzdálenosti a vždy si ověřit, že jste nezapomněli zamknout.

Novinkou na trhu je technologie se zajímavým využitím, která kombinuje starou školu s tou novou. Namísto odemykání výhradně pomocí mobilních telefonů vsadili tvůrci na ověřený prvek, který se k vchodovým dveřím běžně pojí – klíč. Dovnitř ovšem umístili čip, na základě kterého je možné příslušný zámek odemykat, respektive zamykat. 

Titulní obrázek článku

Snadná deaktivace v případě ztráty

V aplikaci, která je s celým systémem propojená, může pán domu snadno kontrolovat, kolik klíčů je aktuálně v provozu a reagovat, kdyby se nějaký z nich náhodou ztratil. Pokud se tak stane, existuje způsob, jak klíč ihned deaktivovat, aby nebyl zneužit. To samozřejmě platí i v případech, kdy se klíč fyzicky neztratí, ale zkrátka potřebuje být „zrušen“. Výhodou také je, že jej není možné nijak duplikovat, což může řešit řadu potenciálních problémů.

    Podobné články

    🚀 Čerstvé novinky