Svět se zahalil do modro-žluté, barva roku i tak nese důležité poselství

Obrázek autora článku

UlovDomov

15. 3. 2023

5 min

Titulní obrázek článku

Okolnosti posledního týdne přebarvily celý svět na modrou a žlutou – může se proto na první pohled zdát, že barva roku Very Peri je nyní zcela irelevantní. Její tvůrci z Pantone Color Institute do ní však ukryli důležité poselství. Symbolizovat má změny, kterými nyní prochází celý svět.

Obrovsky nás zasáhlo utrpení, které momentálně zažívá celá Ukrajina a pomoci se věnujeme na našem inzertním portále UlovDomov.cz. Rádi bychom však do těchto dnů plných nejistoty přinesli i určitou formu odreagování – barvy okolo nás mají dost možná větší sílu, než si myslíme. Co v sobě skrývá Very Peri?

Barva roku 2022: Klid a soustředění, hravost i kreativita

Pantone Color Institute každý rok vyhlašuje sezónní barvy, předpovídá globální barevné trendy a radí společnostem v oblasti barev pro vizuální identitu produktů a značek. Pro rok 2022 vyhlásili zbrusu novou barvu Very Peri. „Bylo pro nás opravdu důležité přijít s novou barvou, protože nyní máme velmi nové vidění světa,“ uvedla výkonná ředitelka Pantone Color Institute, Leatrice Eiseman.

Titulní obrázek článku

Very Peri má být výjimečná tím, že v sobě zahrnuje důvěryhodné a spolehlivé vlastnosti modrých barev, ale díky svému fialovému nádechu působí hravěji a radostněji.

Nový odstín v interiérovém designu

Very Peri působí jemným a harmonickým dojmem, zároveň dává prostor kreativitě a hravosti.

Nadčasovost této barvy nese optimistické poselství a interiéru dodá mladistvý šmrnc. V sytých tónech vynikne jak na detailech, tak i na větší ploše, vždy však ve spojení s dalšími barvami,“ radí interiéroví designéři.

Kombinovat ji lze s odstíny bílé, pudrové, vanilkové, béžové nebo i červené, naopak při tmavých zelených či šedých tónech snadno zanikne. Světlejší paleta Very Peri přináší pocit vzdušnosti a zjemní ostrost kontrastu.

Very Peri jako oáza klidu

Odstín Very Peri umocňuje vnitřní klid a podporuje schopnost soustředit se. Harmonizuje své okolí a nechává rozvinout fantazii a tvořivost.

V koupelně vám navodí příjemné relaxační prostředí a pomůže po náročném dni zrelaxovat. V pracovně povzbudí tvořivost, zlepší vaši koncentraci – budete se tak lépe soustředit na učení či práci. A nakonec – díky svým uklidňujícím a meditačním účinkům – se hodí i do ložnice, kde navodí pocit klidu a harmonie.

Titulní obrázek článku

TIP: Nevíte si rady, jak na kombinace v koupelně? Mrkněte třeba na hravé koberečky, které vyladí váš fialový interiér a povznesou ho na oázu klidu a harmonie.

Nechte vyniknout váš oblíbený podtón

Pokud patříte mezi příznivce chladnější barevné škály, využijte tuto neotřelou modrofialovou třeba na části zdí nebo na výraznější kusy nábytku či bytových doplňků. „Potah gauče, taburet nebo kusový koberec v odstínu Very Peri v přítomnosti světlých podlah a světlé barvy na zdech vytvoří až překvapivě příjemné a nekonfliktní prostředí,“ radí designéři.

Stejnou službu udělají i závěsy, povlečení nebo přehozy na postel – zejména pokud jsou zdi i nábytek kolem výrazně světlejší. Odstíny barvy Very Peri korespondují s tóny levandulové a šeříkové.

Titulní obrázek článku

Uplatnění ale Very Peri najde i v domácnostech, v nichž se preferují teplé tóny, a to především v doplňcích. Těmi mohou být různé lampy, rámečky, žárovky, polštářky nebo prostírání.

TIP: Pro odvážnější poslouží jako součást barevné mozaiky, která vynikne i na malém prostoru. Stejně dobře působí i v rámci barevné tapety v dětském pokoji.

Následování trendů nemusí být sezónní záležitost

Barevné trendy přicházejí a odcházejí a změna se mnohdy dostaví rychleji, než se do zvelebování domácnosti stihneme vrhnout. V poslední době se přitom na scéně čím dál častěji objevuje fenomén udržitelnosti – nakupujeme více kvalitních materiálů, snažíme se nepodlehnout náhlým impulzům a pečlivě vybíráme, do čeho investujeme.

Jedním z nejlepších způsobů, jak si počínat udržitelně a přitom trendy do vaší domácnosti přece jen začlenit, je čistý a neutrální základ, díky kterému se pak můžete vyřádit na doplňcích. Snižuje se tak šance, že vás celo-červená kuchyň po roce omrzí, nebo vás začne nudit sezónní nábytek, který propagovala vaše oblíbená blogerka. Útulné bydlení zajistí maličkosti, které dotvoří celkový dojem a dodají nadčasovému nábytku jiskru.

Tip: Polštáře, koberečky, přikrývky, umělecká díla na zdech a další doplňky jsou skvělým způsobem, jak vyzkoušet barvy roku snadno a levně, aniž byste se museli vrhnout do masivních rekonstrukcí, výměny nábytku nebo výmalby místností. Začněte s postupným přidáváním barevných prvků a pozorujte, jak spolu odstíny v daném prostoru fungují.

Podobné články