Barvy roku 2021: Praktičnost, optimismus a klid

Obrázek autora článku

Samuel Varga

14. 1. 2021

9 min

Titulní obrázek článku

Nic nepřináší do našich životů tolik inspirace a energie, jako příchod jara a hezkého počasí. A platí to dvojnásob, když jde o zvelebování našich příbytků a dekorování interiérů. Barvy roku 2021 k tomu udávají jasný trend – do našich domovů mají vnést veselé a inspirativní prvky a zároveň jim dodat klid potřebný pro domácí pohodu. Jak to vypadá v praxi?

Barvy roku: žlutá a šedá

Pantone Color Institute každý rok vyhlašuje sezónní barvy, předpovídá globální barevné trendy a radí společnostem v oblasti barev pro vizuální identitu produktů a značek. Pro rok 2021 vyhlásili následující novinky: šedý odstín pod názvem Ultimate Grey a zářivě žlutou barvu Illuminating.

„Výběr dvou nezávislých barev zdůrazňuje, jak se různé prvky spojují, aby vyjádřily poselství síly a naděje, které je trvalé i povznášející, vyjadřující myšlenku, že nejde o jednu barvu nebo jednu osobu, ale o mnohem víc,“ upřesnila Leatrice Eiseman, výkonná ředitelka Pantone Color Institute, v kontextu loňského roku, který byl opravdu globálně náročný.

Titulní obrázek článku

Lidé od nepaměti hledají způsoby, jak posílit svou energii a naději ve chvíli, kdy potřebují překonat pocit nejistoty. Jasná a veselá žlutá evokuje sluneční paprsky a díky tomu dodává tolik potřebnou energii. Šedá je zase symbolem pevných a spolehlivých prvků, jako jsou kameny a skály, a poskytuje díky tomu pocit opory v našich hektických dnech.

Obě na sobě nezávislé barvy ukazují, jak lze spojit různé prvky, aby se navzájem doplňovaly a vyjadřovaly náladu člověka. Spojení obou odstínů vyjadřuje praktičnost, optimismus a potřebný klid. „Musíme cítit, že všechno, co je teď špatné, bude zase lepší. Povzbuzující barevné tóny plné života nám pomáhají posílit energii a naději a překonat situaci trvalé nejistoty,“ doplnila výkonná ředitelka Pantone.

Žlutá do kuchyně a šedá do obývacího pokoje

Šedá vypadá krásně ve světlých i tmavších odstínech. Pokud volíte tmavší odstín, dopřejte si světlejší a zářivější doplňky, a naopak. Výborně vypadá nejen v kombinaci se žlutou, ale i s červenou, červenofialovou a dalšími aktivními barvami. Je vhodná do obývacích pokojů, do kuchyně, ale i do pracovny, protože napomáhá soustředění.

Ultimate Gray je nadčasový neutrál, který je vynikající volbou třeba pro kuchyňské skříňky. Univerzálně ji napárujete s řadou dalších odstínů, které můžete s nově příchozími trendy snadno vystřídat, pokud se váš vkus časem změní.

Veselá, spontánní a nápadná Illuminating žlutá nejvíce vynikne v koupelně, kuchyni, předsíni nebo v chodbě. Podporuje spontánní a kreativní myšlení, takže se jí nemusíte bát ani v dětském pokoji či pracovně – minimálně ve formě doplňků, které najdete třeba ve žluto-šedé kolekci Pantone Barvy Westwing.

Titulní obrázek článku

Kde jinde byste si měli naservírovat optimismus než ve vlastní jídelně? Odvažte se a oživte svou kuchyň třeba těmito výraznými židlemi Claire.

Home office jako dominanta

Domácí kancelář se za poslední rok stala běžnou součástí řady domácností. Kromě již zmíněné šedé na podporu soustředění nezapomínejte ani na ostré a jasné linie k navození myšlenek a zároveň se pokuste zakomponovat doplňky, obrazy, či vzorované tapety – právě třeba v jasných žlutých odstínech, které dodají inspiraci a potřebnou dávku kreativity.

Důležité je také osvětlení stolu. Svou roli zde hraje především dostatek denního světla, které pozitivně působí na psychiku a soustředění. Pokud vás zajímá, jak si vhodně zařídit domácí kancelář a zvládnout home office na jedničku, přečtěte si náš článek plný užitečných tipů.

Titulní obrázek článku

Moderní a přesto účinné a kvalitní osvětlení najdete v kolekci Pantone Barvy od WestwingNow.

Tip: V interiéru budou obě barvy působit moderně a čistě, až futuristicky. Pokud je na vás tato kombinace moc silná, upřednostněte jen jednu z barev a druhou jí jen velmi jemně doplňujte pomocí dekorací, květináčů, polštářů či přehozů.

Nové vrstvy navodí teplo domova

Chybí vašemu obývacímu pokoji šmrnc nebo potřebujete přidat další vrstvu útulnosti do vaší ložnice? Dejte přednost barevným textiliím a výrazným doplňkům v šedých a žlutých tónech, které do vašeho interiéru přinesou optimismus a teplo domova.

Titulní obrázek článku

Doporučujeme například kombinaci nejrůznějších polštářů, které váš obývák přetvoří v oázu klidu a pohodlí a navodí pozitivní myšlenky.

Tip: Vaše postel jistě uvítá šedo-žlutý přehoz, pohovku dozdobí plyšové polštáře s různými vzory a oknům budou slušet hořčicově žluté závěsy. Tyto univerzální odstíny fungují dobře s většinou neutrálních barevných schémat, ale nemusíte se jich bát ani v kombinaci s modrou či zelenou.

Následování trendů nemusí být sezónní záležitost

Barevné trendy přicházejí a odcházejí a změna se mnohdy dostaví rychleji, než se do zvelebování domácnosti stihneme vrhnout. V poslední době se přitom na scéně čím dál častěji objevuje fenomén udržitelnosti – nakupujeme více kvalitních materiálů, snažíme se nepodlehnout náhlým impulzům a pečlivě vybíráme, do čeho investujeme.

Jedním z nejlepších způsobů, jak si počínat udržitelně a přitom trendy do vaší domácnosti přece jen začlenit, je čistý a neutrální základ, díky kterému se pak můžete vyřádit na doplňcích. Snižuje se tak šance, že vás celo-červená kuchyň po roce omrzí, nebo vás začne nudit sezónní nábytek, který propagovala vaše oblíbená blogerka. Útulné bydlení zajistí maličkosti, které dotvoří celkový dojem a dodají nadčasovému nábytku jiskru.

Tip: Polštáře, koberečky, přikrývky, umělecká díla na zdech a další doplňky jsou skvělým způsobem, jak vyzkoušet barvy roku snadno a levně, aniž byste se museli vrhnout do masivních rekonstrukcí, výměny nábytku nebo výmalby místností. Začněte s postupným přidáváním barevných prvků a pozorujte, jak spolu odstíny v daném prostoru fungují.

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky