Probíhá údržba stránek. Děkujeme za trpělivost.

Právě na stránkách probíhá údržba. Děkujeme vám za trpělivost s případnými výpadky.

Co vše ovlivní cenu pronájmu?

Obrázek autora článku

UlovDomov

15. 3. 2020

5 min

Titulní obrázek článku

Zdá se vám cena některých bytů až nesmyslně vysoká? Přemýšlíte, proč byste měli platit právě tolik a tolik – a hlavně, vyplatí se to vůbec? Zvážili jste důkladně veškeré výhody, které vám byt nabízí, anebo je zkrátka zbytečně předražený?

Co vše byste si měli uvědomit, než konkrétní byt odsoudíte se slovy: „je příliš drahý“? Rozumný pronajímatel nestanoví cenu bytu pohledem do křišťálové koule. Ba naopak, v konečné ceně bytu se zrcadlí několik faktorů. Mezi běžné a obecně známé aspekty patří: lokalita (Praha vs. Litoměřice), vzdálenost od centra (případně atraktivita okolí) nebo stáří bytu – o tom já však mluvit nechci. Ráda bych upozornila na jiné, méně nápadné věci. Co tedy dále ovlivní cenu bytu?

Délka smlouvy. Většina pronajímatelů shání dlouhodobé nájemníky, protože nikdo přirozeně nechce každý rok hledat někoho nového. Známý fakt. Proto zkuste nadhodit, zda byste za smlouvu na dobu neurčitou mohli získat lepší cenu. Při podepisování první smlouvy na dobu určitou asi nemá smysl smlouvat o nižší ceně. Neznáte se a nepůsobilo by to dobře. Nicméně po roce oboustranně spokojeného bydlení při podpisu další smlouvy to nadnést můžete.

Parametry bytu. Mám nyní na mysli například to, v jakém poschodí se byt nachází. Nevýhodu mají zpravidla spodní a horní byty. Bydlíte-li v přízemí, vaše okna jsou usazena nízko, každý vám do nich vidí, a zvyšuje se navíc váš strach z případných zlodějů. Horní byty (samozřejmě záleží na typu zástavby) mohou být chladnější, jelikož nejsou důkladně kryty.

Mluvíme-li o zimě: Zjistěte si, zda je dům, v němž si pronajímáte byt, zateplen. I tento fakt se totiž může promítnout na ceně bytu. Majitel může přispívat vyšší částky do fondu oprav a částečné náklady si „rozpustí“ v nastoleném pronájmu. Podobně tomu bývá po rekonstrukci bytu, která představuje velkou investici, proto tyto byty stoupají v ceně nájmu. Často se setkáte i s vyšší vratnou kaucí.

Zpravidla si připlatíte, respektive v ceně bytu máte sklep, garáž nebo parkovací místo. Poslední dvě zmíněné jsou moc fajn, zvlášť pokud se byt nachází v oblasti, kde se těžko hledá místo na parkování. Při finálním posuzování ceny bytu vezměte také v potaz, zda se jedná o byt s balkonem/lodžií, skladovacími prostory nebo například novými spotřebiči.

Podobné články