Dispozice bytu (rozdíl mezi 1+1 a 1+kk a jiné)

Obrázek autora článku

UlovDomov

28. 9. 2022

5 min

Titulní obrázek článku

V následujícím článku vám představím a vysvětlím rozdíly v dispozičním označení bytu, jež u žádného inzerátu ke koupi nebo pronájmu bytu nemůže chybět. Jedná se o jednu z prvních informací, kterou se o bytě dozvíte. Stěhujete se do garsonky, 1+1 či 1+kk a jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?

Je vcelku pochopitelné, že se následující označení týká bytů, nikoli rodinných domků. Hned na počátku bych také ráda zdůraznila, že dispozice bytu nevypovídá nic o jeho celkové velikosti. Ta se udává dle podlahové plochy v metrech čtverečních. Někdy se velikost bytu sice udává vyjádřením dispozice, tento údaj však nemá tak dobrou výpovědní hodnotu jako metry čtvereční.

První číslice u dispozice určuje, kolik je v bytě místností. Obytná místnost musí být ze zákona nejméně 8m² veliká a splňovat předepsané podmínky k bydlení. Jedná se nejčastěji o obývák, pracovnu, ložnici, dětský pokoj nebo jídelnu. Druhé číslo u dispozice odkazuje na samostatnou kuchyň (+ 1), případně kuchyňský kout (+ kk). Pokud má kuchyň samostatné okno a je oddělená od zbytku bytu stěnami, napíše se do dispozice + 1. Naopak například u novostaveb sledujeme trend, kdy je kuchyň součástí obývacího pokoje nebo jídelny, v tomto případě se užívá označení kuchyňský kout (kk).

Kuchyň bychom laicky mohli označit za přechodovou kategorii mezi obytnou místností a příslušenstvím. Mezi příslušenství bytu běžně patří toaleta, koupelna, chodba či alespoň předsíň (někdy také komora, spižírna – ty se nemusí v bytě nacházet vždy). Každý byt by měl obsahovat toto příslušenství, proto se v inzerátech nikde zvlášť neuvádí. Existují samozřejmě i případy, výjimky starých bytů, kdy se toalety nacházely na společné chodbě apod.

Nejmenší byt, v němž lze zákonně bydlet, musí mít alespoň 16 m², pokud se jedná o samostatnou místnost. Jinými slovy o garsonku. Ta představuje jednu obytnou místnost s příslušenstvím. Označují se takto byty s neoddělenou kuchyní, tedy 1+kk, kterou si můžeme představit tak, že kuchyňský kout bude od zbytku místnosti částečně oddělen, například přepážkou. V bytě se však nachází jen jedno okno. U termínu garsonky si radši ohlídejte, co je vlastně myšleno pod pojmem kuchyně, mohli byste být totiž nemile překvapeni. Můžete se setkat také s variantou 1+0, přičemž zde bude kuchyň chybět. Na tento typ bytu pozor, „kuchyň“ bude totiž řešena hodně provizorně (vařič na stole apod.)

A postupujeme k vícepokojovým bytům: 1+1 má již oddělenou kuchyň, 2+1 obsahuje dvě místnosti a jednu oddělenou kuchyň a analogicky dále. Uvidíte-li v označení +kk, počítejte s tím, že kuchyňský kout bude součástí jednoho z pokojů. Terminologie však není napříč realitními kancelářemi ustálená, proto je potřeba brát tuto informaci s rezervou. Navíc ne každý byt lze dokonale popsat pomocí dispozic, jelikož u některých starších bytů najdete například pokojík pro služku nebo naopak z koupelny vede „okno“ do jiné, menší místnosti, případně se pokoj tzv. protáhne do výklenku a mnoho dalších specialit.

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky