Fenomén declutteringu

Obrázek autora článku

UlovDomov

5 min

Titulní obrázek článku

Myšlenka minimalismu se v poslední době stává čím dál oblíbenější a atraktivnější. Na druhé straně nás někdy svazuje frustrace vlastnit méně. Když se však dozvíte, jak uklidit ve svém domě doopravdy efektivně, zjistíte, že to není tak bolestivé a už nikdy nenecháte zvítězit nepořádek. Pojďme se společně podívat na pár plánovacích i uklízecích tipů, které vám pomohou na cestě za pořádkem.

Myšlenka minimalismu se v poslední době stává čím dál oblíbenější a atraktivnější. Na druhé straně nás někdy svazuje frustrace vlastnit méně. Když se však dozvíte, jak uklidit ve svém domě doopravdy efektivně, zjistíte, že to není tak bolestivé a už nikdy nenecháte zvítězit nepořádek. Pojďme se společně podívat na pár plánovacích i uklízecích tipů, které vám pomohou na cestě za pořádkem.

Pořádek v domě = pořádek v životě

Neschopnost soustředění se, pokles produktivity a často také roztěkanost spojená s odbíháním od jedné věci ke druhé. To všechno jsou nám známé symptomy, které se ozvou vždy, když máme ve věcech nepořádek bez jednotného systému. Mnohdy však stačí dodat věcem v domácnosti organizovanost, díky níž se zbavíte zmatku a chaosu, kterými se jen zbytečně stresujeme.

Nepodceňte plánování

Než se pustíte do přeskládávání, vyhazování a uklízení, stanovte si plán. Bez ohledu na velikost prostoru či rozsah nepořádku začněte s jasně vymezenými cíli. Zde je pár tipů, kterými se můžete při uklízecím procesu inspirovat: 

  • Vytvořte si mapu všech pokojů, obzvlášť pak těch, které volají o pomoc a překypují zbytečnostmi a nepořádkem. Sepsáním si lépe ujasníte, co má ve vašem domě čestné místo a co byste měli raději poslat dál.

  • Prostory si oznámkujte podle naléhavosti. Nejenže zjistíte, která místa prioritizovat, ale také úklid zefektivníte a ušetříte spousty drahocenného času.

  • Na úklid si dejte pouze vymezený čas. Předejdete tak tomu, že vyhážete celou skříň, nostalgicky zavzpomínáte na každý kousek a nezbyde pak čas věci vytřídit.

  • V návaznosti na časovou omezenost si stanovte také datum, kdy si odškrtnete vše, co jste si naplánovali. Dobře ale zhodnoťte vaše časové možnosti i další okolnosti a ujistěte se, že je cíl doopravdy splnitelný a nebude vám způsobovat frustrace.

Metoda tří boxů

Jakmile začnete procházet jednotlivé pokoje a v nich nacházet spoustu nepořádku, možná se dostaví pocit, že vlastně nevíte, kde začít. To znamená, že potřebujete systém. A nejlépe dlouhodobě udržitelný, který zajistí, že nebudete každý měsíc začínat znovu. 

Pro zahájení úklidu se doporučuje pustit se do metody tří boxů. Tato metoda vás donutí rozhodnout se u každé věci zvlášť, zda si ji chcete doopravdy ponechat nebo ve vašich úložných prostorech jen zbytečně zabírá místo. Připravte si tedy tři krabice, každé přiřaďte své poslání a pusťte se do třídění s využitím tipů vedle.

 

Užitečné tipy

Patříte i vy do skupiny lidí, pro kterou je téměř nemožné zbavovat se věcí? Je to přirozené. Nejenže jste za ně utratili spousty peněz, ale k mnohým z nich jste navázali citový vztah a je vám líto poslat je dál. Pamatujte však, že není nezbytně nutné, aby každá věc putovala rovnou do kontejneru. Určitě se najdou kousky oblečení, domácí spotřebiče, či hračky, které někomu dalších pár let poslouží. Až se tedy budete loučit s něčím, co ve vás vzbuzuje sentimentální náladu, pomyslete spíš na to, že vám daná věc již nepřináší užitek, ačkoli někomu jinému by mohla.

  • Využijte pravidlo 80/20 – Pokud jde o oblečení, nosíme většinu času pouze 20 % ze všech kousků, které se nachází v našem šatníku. Toto pravidlo však můžeme vztáhnout i na knihy, hračky a další. Váš úkol je pak jednoduchý. Zbavte se věcí, které nepoužíváte 80 % vašeho času a jsou tedy jen dalším lapačem prachu.

  • Zjistěte, jestli to ještě funguje – Při uklízení často najdeme poklady, které již dávno upadly v zapomnění. Možná by nebylo od věci otestovat jejich funkčnost, která po pár letech nemusí být úplně stoprocentní. Dále následuje jednoduchá rovnice. Nefunguje? Je na čase uvolnit místo něčemu jinému.

  • Přemýšlejte, kdy jste věc naposledy použili – Pokud jste v posledních šesti měsících nepoužili to, na co jste právě narazili, opět nastává stejný scénař – pošleteto dál.

  • Začněte malými kroky, které vedou ke komplexnímu úklidu – Než se zbytečně vrhat a nutit se do úklidu velkých prostor, začněte raději jen po částech. Věřte, že vám to přinese mnohem větší míru pocitu úspěchu a do budoucna budete mít větší chuť podniknout zase další krok.

  • Pohlížejte na svůj domov jako byste v něm byli poprvé – Jaký dojem by na vás udělal váš dům, kdybyste v něm byli poprvé jako pouhý návštěvník? Zkuste si položit tuto otázku a následně si sepsat seznam věcí, které vám na první pohled vadily, které byste chtěli změnit a které naopak ponechat.

Nezáleží na tom, který z kroků se rozhodnete podniknout a jaký tip využijete. Ať je to jeden z těchto pěti nebo třeba nespočet dalších, cílem je udělat ten první krok a pustit se do úklidu alespoň se špetkou nadšení.

A nezapomeňte!

Uklízení je jen nástroj, není konečným cílem vaší cesty. Tím pravým cílem by mělo být zavedení životního stylu, jaký si přejete mít, až ve vaší domácnosti zavládne pořádek.

 

Podobné články