Home office: 8 tipů, jak efektivně zvládnout práci z domova

Obrázek autora článku

UlovDomov

5 min

Titulní obrázek článku

Druhá vlna koronavirové pandemie a karanténní opatření znovu zapříčinily, že se velká část české populace ocitla doma. Vytvoření vhodných podmínek na produktivní home office však není vůbec snadná záležitost – vyžaduje správné nastavení pracovní rutiny a řádnou dávku disciplíny. Připravili jsme pro vás několik rad, jak práci z domova zvládnout efektivně a s dobrým pocitem.

1) Čisté oblečení a čistý stůl

Práce z pohodlí postele či gauče může znít lákavě, s efektivitou je to už diskutabilní. Ze zkušenosti jistě víte, že míra potenciálního rozptýlení je vysoká.

Stůl a židle ale k úspěchu nemusí stačit – na oblečení zkrátka záleží. Tento bod možná někoho překvapí, ale je to tak. Oblíbené ‘domácí oblečení’ navozuje atmosféru víkendové pohody a relaxace, spíše než motivaci k lepším výkonům. Než tedy ráno usednete k pracovnímu stolu, oblečte se, jako byste se do práce skutečně chystali.

Zkuste praktikovat také rutinu čistého stolu. Skončili jste pro dnešek s prací? Ukliďte si pracovní plochu a schovejte počítač do tašky či do šuplíku.

2) Time management jako klíč k úspěchu

Existuje řada způsobů, technik a systémů, jak si udržovat pořádek ve svých úkolech a projektech. Pokud zabrouzdáte do knih o produktivitě, najdete jich tisíce. Za nás doporučujeme přelouskat Mít vše hotovo od Davida Allena a Nástroje titánů od Tima Ferrise, který ve své knize shrnuje účinné návyky a taktiky světových ikon a úspěšných podnikatelů.

Nejdůležitější je ale najít systém, který bude pracovat pro vás, a ne vy pro něj. Jak na to?

Řiďte se základními pravidly pro efektivní práci

 • Své nápady a úkoly si průběžně pište

 • Hned ráno si nastavte hlavní cíle pro daný den

 • Doručenou poštu vyřizujte do 24 hodin, neodkládejte ji

 • Pracujte vždy na jednom úkolu, ne na vícero věcech najednou

 • Udržujte si jednoduché týdenní a měsíční to-do seznamy

TIP: Systém, který si zvolíte, by měl být co nejjednodušší a nejefektivnější. Vyzkoušet můžete například osvědčenou metodu Bullet Journal, která se řídí jednoduchým heslem: zhodnoťte včerejšek, uspořádejte si dnešek a naplánujte zítřek. Jakmile tento návod přetavíte do praxe a tyto tři kroky zapojíte do své každodenní rutiny, záhy zjistíte, že s přehlednosti stoupá také míra vaší výkonnosti a spokojenosti.

Pro ještě lepší organizovanost ve svých projektech doporučujeme aplikaci Notion, která slouží jako takové neomezené úložiště úkolů a nápadů, a plnohodnotně zastoupí hned několik platforem, které jste možná dodnes používali zvlášť či nesystematicky. Je natolik univerzální, že se přizpůsobí jakémukoli typu práce či povolání, usnadní vám práci v týmu a zajistí, že budete produktivnější v profesním i osobním životě.

3) Video meetingy jsou nutnost, ne bonus

Kvalitní komunikace je kriticky důležitá – a to jak verbální, tak nonverbální. Obzvlášť u dlouhotrvajících home officů je kontakt s ostatními tím, co vás udrží v obraze a v lepší psychické pohodě. Ideálním způsobem jsou video meetingy, které jsou ve většině případů mnohem efektivnější než nekonečné e-mailové výměny.

Vizuální zpětná vazba vám umožní okamžitě reagovat na názory a emoce ostatních, které do psané komunikace prostě nedostanete ani za pomocí 10 emoji a 5 gifů (které se ale určitě můžou hodit, pokud na video call prostě není prostor nebo podmínky). Díky tomu udržíte sebe i ostatní členy týmu více motivované a bude vás to stát podstatně méně energie.

4) Přestávky jsou důležité

Možná jste jedním z lidí, kteří se do určité činnosti dokáží ponořit natolik, že pracují bez přestávky klidně i několik hodin. Ačkoliv je takový hluboký stav soustředění občas ku prospěchu věci, není to odpověď na každý den. Po čase dochází k přepracování, což může negativně ovlivnit nejen produktivitu, ale v dlouhodobém horizontu také zdraví.

Tento aspekt se na dálku hlídá těžko  – přece jen v kanceláři k občasnému vyrušení dochází přirozenou cestou mnohem častěji .

TIP: Mnozí workoholici doporučují techniku zvanou Pomodoro. Jde o vědomé střídání mezi bloky soustředěné práce a krátkých přestávek. Během plánované pauzy pak někdy postačí pár kroků po místnosti či hluboký nádech a výdech při pohledu z okna, jindy se můžete vydat na krátkou procházku. Předcházíte tím také tomu, abyste se na nějakém úkolu zasekli déle, než je žádoucí. Díky odstupu, který vám přestávka přinese, budete mít při návratu k práci více energie a nové nápady přijdou samy.

5) Pěstujte zdravý vztah se sociálními sítěmi  

Být produktivní často znamená velkou dávku sebeovládání. Vždy však myslete na to, že technologie mají sloužit nám, a ne my jim. V opačném případě se dostáváme do začarovaného kruhu, kdy si prokrastinací či bezmyšlenkovitým brouzdáním po sítích ubíráme nejen čas na produktivní práci, ale i prostor pro offline aktivity a vztahy s blízkými.

 • Telefon přes den nemějte u počítače, ani na dosah ruky. Samozřejmě, pokud někdo zavolá, jednoduše se zvedněte a dojděte si hovor vyřídit.

 • Stanovte si jasně vymezený čas, kdy si od práce plánovaně odpočinete a zkontrolujete, co je v online světě nového. Chvilkové rozptýlení není od věci a nemusíte si vyčítat, když párkrát za den povedou vaše kliknutí na sociální sítě. Důležité je, abyste nad těmito kroky měli vědomou kontrolu, a netrávili na mobilu více času, než je zdrávo.

 • Tip pro digitální nomády: Pokud se živíte správou sociálních sítí, snažte se maximálně využívat pracovní nástroje k tomu určené  – jedním z nich je například Facebook Creator Studio, odkud lze plánovat příspěvky na Facebook a Instagram.

TIP: Pokud vám zatím žádné rady nepomohly, máte pocit, že už jste vše zkusili, a i přesto jste se sociálními sítěmi v toxickém vztahu, doporučujeme sáhnout po knize Digitální minimalismus.

6) Kvalitním světlem k produktivitě

Ačkoliv to může znít banálně, to nejdůležitější, co by si měl každý doma vyřešit, jsou dobré světelné podmínky. Je všeobecně známo, že špatné osvětlení během práce je spojeno s negativními vlivy na naše psychické i fyzické zdraví, jako je namáhání očí, bolest hlavy, únava a z toho plynoucí stres či úzkost. Mnoho studií naopak ukázalo, že správné osvětlení může nabudit produktivitu či zlepšit naši náladu, a přirozeně podporuje náš cirkadiánní rytmus.

Nejlepší pro práci je denní světlo. Proto byste měli pracovat v nejsvětlejší místnosti vašeho domova, a to ideálně blízko okna. V případě, že takové možnosti nemáte nebo jsou vaše okna malá, je nejvhodnější vybavit váš domov žárovkami, které dokážou co nejlépe simulovat sluneční záření. Do tmavých pokojů si proto pořiďte lustr typu ‘slunce’, například lustr SPIKE.

Další volbou mohou být chytré žárovky, které lze nastavit tak, aby se intenzita světla postupně měnila v závislosti na denní či noční době. Aplikace od různých výrobců pak mají přednastavené styly na čtení nebo soustředění, a zajímavou vychytávkou jsou také světla, která stimulují vaše smysly a vedou k přirozenému povzbuzení.

Opomenout byste neměli ani zdroj světla. Zatímco přes den se doporučuje svítit stropním osvětlením, k večeru zkuste přejít na bodové osvětlení z lampiček. Těsně před tím, než ulehnete ke spánku, by už světlo mělo jít ideálně ‘zezdola’, k čemuž poslouží například lucerničky nebo obyčejné svíčky.

7) Pohodlná židle je nezbytností

Pokud pracujete 40 hodin týdně, strávíte přibližně 1 900 hodin ročně sezením. Všichni, kteří vybavují domácí kancelář, by proto měli zvážit investici do kvalitní židle.

Čím by měla disponovat kvalitní židle?

 • Podpora dolní částí zad.

 • Jednotlivé komponenty, které lze manuálně nastavovat. Každé tělo je jiné, a kvalitní kancelářská židle má proto minimálně 5 (ale až 14) různých částí, které lze individuálně přizpůsobit a nastavit.

 • Prodyšný materiál – určitě se vyhněte čemukoliv, co připomíná kůži, a sáhněte po materiálu, který dýchá.

8) Ve zdravém těle zdravý duch

Pokud byste v rámci výbavy vašeho home office koutku měli do něčeho zainvestovat, pak je to stojan na notebook. Práce na laptopu nás totiž nutí se hrbit, což vede k nepříjemným bolestem zad.

Díky tomu, že monitor umístíte do výšky vašich očí, bude nejen sedět více rovně, ale také zmírníte namáhu očí a sklony k bolestem hlavy. Ty můžete eliminovat také pomocí brýlí blokující modré světlo. Příjemným benefitem je také to, že se notebook na podložce znatelně méně přehřívá, což jistě ocení všichni, kteří pracují například s programy na úpravu videí či fotek.

TIP: Práce z domova často znamená, že za celý den ujdeme sotva pár kroků. Snažte se proto do své denní rutiny zařadit i aktivní pohyb – zacvičte si, vydejte se na krátkou procházku nebo zkuste začít s jógou. Pokud vás jóga, protahování a různá dechová cvičení zajímají, doporučujeme aplikaci Down Dog, kde si můžete snadno navolit délku cvičení a vybrat partie, které chcete procvičit.

Podobné články