6 kroků jak efektivně hledat bydlení

Obrázek autora článku

UlovDomov

5 min

Titulní obrázek článku

Z hledání nového pronájmu se může stát jedna opravdu dlouhá a stresová záležitost. Nabídky vám utíkají mezi prsty. Obcházíte prohlídky bez výsledku, nebo je vám ukradne někdo jiný. A když už objevíte bydlení podle vlastních představ, narazíte na další svízele. Jak efektivně hledat bydlení, jak se vyhnout poměrně častým problémům i s podvodníky a nakonec mít nad vším vyhráno, vám poradí naše tipy a rady, které jsme si ověřili na vlastní kůži.

1. krok: víte, jaký byt vlastně hledáte?

Než začnete procházet inzertní portály a trávit spoustu času na internetu, důkladně si promyslete, jaký byt hledáte
a jaké by měl vlastně splňovat podmínky:

  • Jakou velikost a dispozici bytu hledáte?

  • Chcete dlouhé večery trávit ve vaně nebo dáváte přednost rychlé sprše?

  • Pořád ještě skáčete jako kamzík, proto vám nedělá problém 5. patro bez výtahu, nebo chcete raději zůstat při zemi?

  • Vezete si s sebou nábytek z předešlého bytu, nebo hledáte byt, který bude kompletně vybavený?

  • Dopravujete se MHD, proto uvítáte zastávku kousek od domu, nebo radši preferujete parkovací místo přímo
    u domu?

  • Stěhuje se s vámi i domácí mazlíček?

Dobře si ujasněte i lokalitu, ve které budete chtít bydlet. Vyhledáváte ruch a zábavu v centru města, a nebo dáváte přednost klidu a přírodě na jeho okraji? I tyto aspekty se mohou dost výrazně promítnout v ceně nájmu.


TIP: Na UlovDomov.cz pod každým inzerátem najdete i průměrnou cenu bytu v hledané lokalitě.

A teď to nejdůležitější. Otázky zněly banálně, ale nyní si vše seřaďte podle priorit ať víte z čeho, jako první slevit. Patrně totiž nenajdete vysněný palác, ale budete muset dělat kompromisy.

2. krok: za kolik?

Peníze i tady hrají jednu z hlavních rolí. Stanovte si limit, který jste ochotni za pronájem zaplatit a tomu objektivně přizpůsobte i své požadavky a nároky. Nezapomínejte, že ceny jsou často v inzerátech uváděny hned dvě: nájem a zálohy. Nájem je pevná částka, zálohy by se měli na konci účtovacího období vyúčtovat s reálnou spotřebu. Nezapomínejte na provizi, kterou obvykle zaplatíte u inzerátu od realitních kanceláři a to ve výši jednoho nájmu. Pro srovnání se soukromou inzercí je dobré si provizi rozvrhnout do 12 měsíců (pakliže plánuje v nájmu zůstat alespoň jeden rok), uvidíte, že nemalá část nabídek od RK vychází lépe než od soukromníků.

Nemíchejte do toho kauci (jistotu) je to částka, kterou byste měli dostat na konci nájmu zpět, tedy alespoň pokud jste nic na bytě nezničili či pronajímateli nic nedlužíte. Kauce je dnes zcela běžná a může být až do výše 3 násobku nájmu. Hledat bydlení bez kauce, je jak hledat jehlu v kupce sena.

Pokud vám příjdou počáteční náklady na bydlení nad vaše síly, nezvažujte hned krátkodobý úvěr. S majiteli se lze domluvit a kauci za byt rozložit na více splátek.

3. krok: jak hledat?

Nastává proces hledání, který je doslova boj o čas. Víte, že 53% nabídek dostane první zájemce? V dobrých lokalitách je to otázka prvních pár minut po zveřejnění inzerátu. Jak tedy být první? Nejefektivnější způsob je využití hlídacího psa. Díky němu vám odpadne nekonečné hledání na internetu. Stačí si nastavit kritéria, která by měl byt splňovat. Hlídací pes vám pak pošle e-mail pokaždé, když se taková nabídka objeví.

TIP: Chcete být nejrychleji i u těch nejzajímavějších nabídek? Podívejte se na nástěnku prémiových nabídek v Praze a Brně.

4. krok: důvěra

Jak přesvědčit pronajímatele, že vy jste ti praví, kdo by měl v jeho bytě bydlet? Důvěra je jedna z hlavních součástí hledání nového pronájmu. Sdělte o sobě toho co nejvíce,  vyplňte nejpodrobněji svůj profil. Na UlovDomov.cz k tomu slouží jednoduchý formulář, který se majiteli automaticky pošle spolu s vaší zprávou. Buďte otevření, zmiňte své zaměstnání, kolik vám je let a napište i něco krátkého o sobě. Čím více informací o vás majitel bytu bude mít, tím více se zvyšuje šance, že si získáte jeho důvěru, pozve vás na prohlídku a bydlení získáte.

Titulní obrázek článku

A teď vzhůru na kontaktování nabídky. Jednoduchá praktika, palte to vší municí. Jde opravdu o čas. Napište majiteli nejdříve zprávu, díky čemuž si může prohlídnout váš profil, následně mu též zavolejte.

TIPY jak povýšit své šance u pronajímatele na královskou úroveň:

1. TIP: Prověřte se. Zvýšení důvěryhodnosti napomůže k pozvání na prohlídku i získání vysněného bydlení.

2. TIP: V hledání pronájmu jde opravdu o čas. Napište majiteli nejdříve zprávu, díky čemuž si může prohlédnout váš profil, následně mu ale nezapomeňte také zavolat.

5. krok: prohlídky bytu

Dobrá práce, podařilo se vám reagovat rychle a konečně máte domluvenou prohlídku svého bytu. Ať už se na ni potkáte s realitním makléřem, a nebo přímo s majitelem, buďte vždy připravení. Na prohlídce se nezapomeňte zeptat na všechny důležité věci, které vám mohou usnadnit rozhodování, jestli zrovna tento byt se stane vaším novým domovem. Abyste opravdu na nic nezapomněli, stáhněte si zdarma perfektní pomůcku „tahák nájemníka“. Je to jednoduchá A4, kde jsou sepsány kompletně všechny otázky, které by neměly zůstat nezodpovězeny.

6. krok: podepsání smlouvy a převzetí bytu

Jak přesně postupovat při převzetí bytu jsme si již vysvětlili v našem minulém článku. Proto jen pro shrnutí – nejdůležitější věci, které nikdy nesmíte podcenit, jsou dobře vypracovaný předávací protokol a nájemní smlouva.

TIP: V katastru nemovitostí si ověřte, že člověk, který s vámi podepisuje nájemní smlouvu, je opravdu majitelem bytu. Dobře sestavený předávací protokol i podepsaná nájemní smlouva budou neplatné, pokud je uzavřete s někým, kdo má k bytu pouze klíče, ne však vlastnická práva.

Pokud jsou vaše požadavky na bydlení opravdu objektivní, nesmutněte, když se vám byt nepodaří najít hned napoprvé. Využijte hlídacího psa a vytrvejte. Hodně štěstí při lovení vašeho nového domovu.

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky