Jak na neplatiče

Obrázek autora článku

UlovDomov

5 min

Titulní obrázek článku

Pronajímáte byt a vaši nájemníci vám nájem platí včas? Gratuluji. Patříte mezi šťastlivce a tento článek můžete bez obav přeskočit. Přečtěte si například o tom, jak odhalit nespolehlivého nájemníka. Co však mají dělat ti, kteří se s problémovým neplatičem nájmu již potýkají?

„Dobře definovaný problém je již způli vyřešený.” — Charles Kettering

Ještě než dojde k neplacení. Nejlepší lék je prevence. Dříve, než budoucímu nájemníkovi předáte byt, si ověřte několik věcí. První krok, který vás nestojí víc než trochu času navíc, je kontrola trvalé adresy nájemníka. Zjistěte si, zda náhodou nebydlí na městském úřadě. Dlužníci, na něž byla někdy uvalena exekuce a případně jim byl zabaven majetek, mívají trvalou adresu právě zde. Buďte důkladní: Nájemník může mít přirozeně trvalou adresu na úřadě v jiném městě, které tak dobře neznáte. Podívejte se, na jaké adrese příslušný městský úřad sídlí, a buďte vždy ve střehu.

Kauce&jistota. Doporučuje se požadovat po nájemníkovi alespoň nějakou vratnou kauci, neboli tzv. jistotu, což je dle NOZ jenom nový název pro kauci. Tedy finance, které použijete v případě neplacení či poškození bytu. Standardní výše se pohybuje okolo jednoho dvou měsíčních nájmů. Ze zákona však nesmí být vyšší než šestinásobek nájmu (to jen pro úplnost informací).

Řádně sepsaná smlouva. Zdálo by se to jako samozřejmost, ale přeci. Investujte čas a sestavte si takovou smlouvu, abyste v budoucnu nemuseli zbytečně plakat. Mrkněte se třeba na naše šikovné vzory smluv.

Registr dlužníků. Máte-li podezření, proklepněte si nájemníka v Centrální evidenci exekucí. Není to zdarma, takže si zvažte, zda se do sherlockovského pátrání chcete vůbec pustit. Každé poskytnutí elektronického údaje z CEE je zpoplatněno částkou 60,- Kč včetně DPH.

Když došlo k nejhoršímu. Zjistíte-li, že vám nájemník delší dobu (např. dva měsíce a více) neplatí, buďte nekompromisní. Hlavně si ukládejte veškerou komunikaci, odeslané e-maily, SMS či dopisy. Dle NOZ účinného od roku 2014 můžete ze zákona vystěhovat prakticky každého, kdo vám nezaplatil déle než tři měsíce. Nebojte se případně postrašit trestním oznámením – nemusíte jej hned podávat, což však neplatič nemusí vědět.

Při zvlášť vypečených případech se můžete pustit do kreativních řešení: Pátrat na vlastní pěst na internetu, případně na Facebooku. Takto můžete zjistit mnoho informací různého charakteru. U studentských pronájmů bytů můžete zkusit kontaktovat rodiče neplatiče apod. Okrajových způsobů, jak se vypořádat s dlužníkem by se jistě našlo mnoho. Snad je nikdy nebudete muset vyzkoušet na vlastní kůži.

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky