Jak odhalit nespolehlivého nájemníka – 2. díl

Obrázek autora článku

UlovDomov

5 min

Titulní obrázek článku

V jednom z předchozích článků jsem upozorňoval na několik bodů, jak poznat problémového nájemníka. Od té doby uplynula nějaká doba a ukázalo se, že seznam rad by bylo vhodné ještě rozšířit. Přečtěte si, jak ještě lépe rozeznat spolehlivého nájemníka.

Každý z nás někdy slyšel příběhy o tom, jak se pronajímatel bytu potýkal s problémovým nájemníkem, neplatičem, kterého nemohl z bytu vystěhovat, vedl s ním vleklý spor a nakonec ještě odstraňoval škody na bytě. Radost z investice pronajímat byt se rozplynula a zbyla jen hořká pachuť. Na co se zaměřit při výběru nájemníka?

Reference jako při výběru zaměstnance. Máte-li strach, že do bytu přijmete neplatiče, zeptejte se uchazeče o pronájem, zda by vám mohl dát kontakt na svého předchozího pronajímatele. U něj si pak ověřte, jak byl s nájemníkem spokojen, a vyptejte se ho:

  • Jak nájemník platil (pravidelně, včas)?

  • Zda v bytě napáchal nějaké škody?

  • V jakém stavu byt předával?

  • Byly uhrazeny všechny nedoplatky na energie?

  • Objevily se nějaké opakované stížnosti sousedů? Např. hluk?

  • Jak byl s nájemníkem celkově spokojen?

Připomíná vám tato podrobná lustrace trochu pracovní pohovor? Uvidíte ale, že se to vyplatí.

Na západ od našich hranic je poměrně běžné si nájemníka dopředu prověřit a tento průzkum se dost podobá výběrovému řízení do nové práce. V cizině jsou nájemníci zvyklí, že se jich pronajímatel ptá na zaměstnání, chce po nich znát výši výdělku, a dokonce požaduje od jejich zaměstnavatele potvrzení o výši příjmů. V českých vodách byste při uplatňování tohoto postupu nejspíš narazili. Čeští nájemníci jsou na podrobné „výslechy“ hákliví a vidí je jako zásahy do svého soukromí. Při zjišťování finanční situace musíte proto postupovat trochu opatrněji než pronajímatelé v západních zemích. Můžete se ale ležérně zeptat na práci, zda mají například auto (to také napoví o finanční situaci nájemníka) – a hned jim osvětlit, že se ptáte kvůli parkování apod. Vždy to ale budou pouze domněnky a spolehlivého nájemníka vám to nezaručí.

Podívejte se dále na sociální sítě. Lidé se na Facebooku často svěřují a můžete se dozvědět zajímavé věci. Taktéž nahlédněte do občanského průkazu a podívejte se na místo trvalého bydliště. Chroničtí neplatiči si trvalou adresu nechávají zapsat na městském úřadě. K dispozici máte také Centrální evidenci exekucí, kde se za 60 Kč podíváte na případně dluhy a exekuce.

Více o tipech, jak na neplatiče, se můžete dočíst zde.

Podobné články