Jak prodat nemovitost: home staging

Obrázek autora článku

Samuel Varga

4 min

Titulní obrázek článku

Ze Spojených států a Británie k nám před časem dorazil nový trend, jak lépe a efektivněji prezentovat byty k pronájmu či prodeji. Nese název home staging. V čem spočívá jeho síla a proč se díky němu prodávají byty rychleji?

Říká se, že při prohlídce bytu rozhoduje prvních 8 vteřin. Během tohoto krátkého okamžiku byste měli potenciálního kupce či nájemce zaujmout natolik, aby se s vámi rozhodl uzavřít smlouvu. Jak na to? Odpověď zní „home staging“. Důraz je kladen na správnou prezentaci bytu tak, aby vypadal atraktivně. Princip tkví v tom, že realitní makléř neprodává klasicky prázdný, vystěhovaný byt bez jediného kusu nábytku, případně byt s kvantem věcí bývalých nájemníků, ale dočasně jej zvelebí tak, aby působil útulně. Zabydlený a vkusně zařízený byt totiž vzbuzuje pozitivní reakce, a je dokázáno, že se prodává či pronajímá mnohem rychleji (uvádí se až o polovinu) a za vyšší ceny. Existuje několik pravidel, podle nichž se home staging řídí.

Byt, který dekorujeme, by se měl s lehkou nadsázkou podobat hotelovému pokoji. Podívejme se nyní, jak lze snadno zútulnit prázdný byt. Krok číslo jedna: Projasníme byt třeba tím, že odstraníme tmavé závěsy   a nahradíme je světlými. Byt musí působit vzdušně a prosvětleně. V koupelně by neměly chybět vonné svíčky a stuhou převázané ručníky. Pamatuje se i na takové detaily, jako je toaletní papír na toaletě. Na kuchyňskou linku umístíme mísu s ovocem, květináč s bylinkami, případně vázu s menší květinou. Přes gauč dáme příjemný přehoz. Důležitým prvkem v bytě je jídelní stůl. Ten platí za dominantu, proto by měl být adekvátně prostřený, ideálně s řezanými květinami ve váze.

Dále nesmíme zapomenout vyřešit drobné opravy typu: odlupující se linoleum, oprýskaný nábytek, špinavé záclony a další. V bytě by naopak měly objevovat takové předměty, které zájemce přinutí, aby se zastavil a prohlédnul si danou část bytu důkladněji.

Cílem home stagingu je vytvořit emotivní pouto mezi bytem a novým nájemníkem. Experti se shodují na tom, že byt by neměl zrcadlit způsob, jak v něm bydlel předchozí nájemník, ale to, že se zde brzy usídlí nájemník nový. Dekoraci proto volte decentní a neutrální. Určitě se vyvarujte osobním věcem, například fotografiím nebo nadepsaným pořadačům. Nabízený byt by měl vyprávět příběh a navodit pocit, že se zde může začít okamžitě bydlet.

Cena home stagingu se různí podle toho, zda využijete pouze konzultaci, nebo si přejete také dočasně uskladnit nábytek, aby po dobu prohlídek v bytě nepřekážel. Při prodeji bytu však řešíte přesně opačnou situaci, a to jak byt vhodně zaplnit nábytkem, aby nepůsobil příliš strohým dojmem a vytvářel osobitou atmosféru. Home stager váš byt následně upraví dle vašich cenových možností a navrhne několik variant odstupňovaných podle ceny. Udává se, že by vás měl také odkázat na spolehlivého řemeslníka, který vám pomůže s drobnými opravami bytu.

Podobné články