Jak si zařídit partnerské bydlení

Obrázek autora článku

Samuel Varga

5. 5. 2023

03 min

Titulní obrázek článku

Společné bydlení mnoho mladých párů vnímá jako romantický krok vpřed. Mnozí si ale neuvědomují všechny situace, které může realita přinést. Společné bydlení znamená sdílení prostoru, zvyků a návyků, a mnohdy i finančních zdrojů. Určitě je v této situaci na místě promluvit si o svých představách, očekáváních, ale i financích.

Začněte financemi

Rozhovor o osobních financích partnerů žádnou romantikou nezavání, ale je rozhodně nutný. Máte vy nebo váš partner nějaké dluhy? Zvládáte platit účty včas? Jaké jsou vaše finanční plány pro budoucnost? Než s někým začnete sdílet domácnost, je důležité na tyto otázky znát odpověď. Mnozí lidé se o financích baví neradi, avšak je to běžná a velice důležitá součást našich každodenních životů. Oba partneři by měli znát finanční návyky svých protějšků a případné problémy řešit preventivně a ne až vám třeba zaklepe na dveře exekutor. V ohrožení by v této situaci byl i movitý majetek druhého partnera, a to rozhodně podbízí romantiky ještě míň.

Víte, do čeho jdete?

Pokud jde o vaše první bydlení mimo domov, projděte si všechno, co budete muset zaplatit a jestli to všechno zvládnete. Náklady na provoz domácnosti nejsou jenom výdaje za bydlení, ale také pravidelné platby za běžné životní potřeby. Na hrazení těchto běžných potřeb můžete s partnerem zvážit i společný účet. Samozřejmě to neznamená, že hned všechny svoje prostředky začnete sdílet, ale budete tak mít přehled a jistotu, že všechny pravidelné platby budou uhrazené.

Společný život na zkoušku

Je-li taková možnost, spolužití si s partnerem nejdřív vyzkoušejte. Máte například každý z vás svůj výhodný nájem, zkuste bydlet v jednom bytě ještě předtím než se každý své jistoty vzdáte. Dostanete tak jedinečnou příležitost odhalit případné úskalí či stanovit pravidla, přes které tzv. nejede vlak. Nájemné bydlení je obecně určitě lepší start než se rovnou poohlížet po koupi bytu, hlavně v případě, že máte ještě před svatbou. 

V rámci plánování vaší budoucnosti určitě oceníte flexibilitu nájemního bydlení i v budoucnu. Očekáváte potomka nebo jste dostali skvělou pracovní nabídku v jiném městě? Nájemní bydlení se přizpůsobí jakékoliv životní situaci. A Ideální nájemce vám toto všechno ještě více usnadní.

Společný úvěr až po svatbě

V majetkových věcech určitě platí, že není dobré nechat se láskou zaslepit a zapomenout na realitu běžného života. Do případného sňatku je rozhodně lepší spravovat svoje osobní finance odděleně. Lehce se totiž může stát, že partner odejde, ale dluhy po něm zůstanou. V případě, že chcete pořídit hodnotnější majetek, využijte jednoduchou smlouvu na určení vlastnických podílů. Tady znovu platí, že společná hypotéka se vypořádává složitěji než pronajatý byt. 

Určitě nechceme malovat čerta na zeď, první společné bydlení je krásné období jakéhokoliv páru, ale člověk míní a život mění. Proto alespoň na chvilku sundejte růžové brýle a zamyslete se nad pragmatickou stránkou tohoto kroku.

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky