7 kroků, jak správně nafotit byt k pronájmu

Obrázek autora článku

UlovDomov

5 min

Titulní obrázek článku

Kvalitní fotografie patří neodmyslitelně ke standardnímu inzerátu na pronájem (či prodej) bytu. Bez nich by se to neobešlo, protože fotografie skutečně prodávají. Investujte radši více času a pořiďte si pěkné, reprezentativní fotky svého bytu – uvidíte, že se to nakonec vyplatí. Jak na to?

Krok č. 1: Ukliďte si. Fakt. Nemluvím nyní ale o běžném úklidu, který vykonáváte každou sobotu. Ten je v tomto případě samozřejmostí, ba dokonce nutností, takovým výchozím bodem, od kterého se odrazíte. K účelu fotografií musíte byt zvelebit více: Schovejte všechny krémy, sprchové gely, parfémy a další zkrášlovací prostředky z poliček v koupelně. Nádobí, cukřenky nebo utěrky z kuchyňské linky dejte pryč. Časopisy, deky, plyšáky z ložnice ukliďte do skříní. Vaše osobní věci vážně nikoho nezajímají. Snažte se navodit tzv. hotelový efekt. Čím prázdnějším dojmem bude byt působit, tím lépe. Vybavený byt, avšak bez osobních věcí dává potenciálnímu nájemníkovi lepší představu vlastního bydlení. Díky tomu si snáze představí, že by v bytě mohl sám bydlet. Zapomeňte na rady, že osobní věci v bytě navozují útulnější atmosféru. Většinou je říkají líní lidé, kteří nemají čas uklízet. Ostatně si můžete přečíst o home stagingu.

Krok č. 2: Všímejte si detailů. V poloprázdném bytě, který by pro nezasvěceného pozorovatele mohl působit trochu jako novostavba, dbejte na maličkosti. Do obýváku dejte do vázy čerstvou, řezanou květinu. V koupelně pověste ručník, který barevně ladí ke zbytku místnosti. Nikoho nezajímají přeplněné a přeplácané byty, ale každý ocení (někdy byť jen podvědomě) hezky dekorovaný byt.

Krok č. 3: Vyfoťte všechny místnosti. Tedy i chodbu, terasu nebo toaletu. Nebojte se zachytit i venkovní části domu, vnitroblok, zahradu s posezením, zkrátka vše. Poskytnete tímto zájemcům maximální možné informace a na prohlídku budou chodit jen ti, které byt opravdu zaujal.

Krok č. 4: Pořiďte si jednu ústřední fotku. Měl by to být snímek toho nejkrásnějšího prostoru, který v bytě máte. Může to být obývák s novou pohovkou, nově zrekonstruovaná koupelna, vytuněná kuchyně nebo klidně jen báječný výhled z vašeho okna. Tato fotografie bude totiž na úvodní stránce, případně v náhledu a vaši budoucí nájemníci ji tedy uvidí jako první. Dost často rozhoduje o tom, zda na váš inzerát vůbec kliknou a přečtou si jej, dejte si proto záležet.

Krok č. 5: Foťte ostošest. Zvlášť pokud nejste odborníci na focení a nevyznáte se v tom, jaké parametry máte na fotoaparátu nastavit. Udělejte si radši více fotek a vždycky můžete některé umazat.

Krok č. 6: Pár základních tipů, jak (ne)fotit. Fotky orientujte na šířku, nikoli na výšku. Lépe to vypadá, podaří se vám zachytit více prostoru a fotky si následně snadněji upravíte. Nefoťte přímo proti oknu, fotka bude tmavá. Dávejte si pozor, aby se vám blesk neodrazil od skla, zrcadla či něčeho lesklého. Nesnažte se zachytit celý pokoj do jednoho snímku. Radši udělejte více fotek jednotlivých částí, přičemž nefoťte proti zdi, spíše se soustřeďte na rohy místnosti. Navodíte dojem vzdušnosti a místnost bude vypadat prostornější.

Krok č. 7: Úprava fotek. Je to už možná rada nad rámec toho nejdůležitějšího. Na mě osobně velmi dobře působí, pokud má fotka nějaký nádech. V dnešní době není těžké přidat ke snímku předpřipravený filtr, který fotku přehodí do teplých barev nebo jí dá (mírně) retro styl. Pokud jste zběhlí v grafickém programu, tento odstavec dále nečtěte. Laici si své fotky mohou upravit v Instagramu, ve svém mobilu, fotoaparátu, případně lze taktéž využít Google editor fotek dostupný online. Pamatujte ale na to, abyste je neupravili moc a fotky byly adekvátní a vkusné.

Bonus navíc: Přidejte k vašim krásným fotkám ještě půdorys bytu. Uvidíte, že to mnoho nájemníků ocení. Nemáte profi nákres od stavařů? Klidně si ho sami načrtněte. Dobře fungují také fotky exteriáru bytového domu. “okud je v zajímavé lokalitě, nebo je fotogenický určiě s fotkou “zvenčí” neotálejte. Stále více se do praxe dostávají také videa natáčená na mobil nebo z dronu.

Zvolíte-li si, že vás bude zastupovat realitní kancelář, je dost pravděpodobné, že fotografie bytu pořídí sám realitní makléř. Dohlédněte však na to, aby i ony byly dostatečně reprezentativní.

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky