Jak vyzrát na plíseň v bytě
Samuel Varga
26. 9. 2022
10 min
Trápí vás navlhlá či načernalá zeď a nepříjemný zápach v bytě? Pak k vám nejspíš zavítala plíseň, a tento problém je potřeba co nejrychleji podchytit a vyřešit. Plísně totiž mají tendenci šířit se po celé místnosti či bytě – mohou způsobovat alergické reakce a dráždivý kašel, a zároveň poškozují stav bytu. Proto jsme pro vás připravili pár jednoduchých rad, díky kterým na problémy s vlhkostí v bytě vyzrajete.
Jak plísně vznikají?
Plísním se nejlépe daří tam, kde je vlhkost vzduchu přes 60 % a teplota 20 až 25 °C. Vyšší vlhkost má na svědomí průnik vody zvenčí, ale zásadně ji ovlivňují také běžné činnosti v rámci vaší domácnosti, jako je vaření nebo sprchování.
Mezi nejčastější příčiny tedy patří nevhodné užívání bytu, které je spojené s vytvářením vodní páry, vysoká vlhkost, uměle zvyšovaná například sušením mokrého prádla na topení, a nedostatečné vytápění a větrání, především v koupelně a kuchyni.
TIP: V některých účelových místnostech, jako jsou koupelny nebo prádelny, se s vyšší vlhkostí počítá. I tak byste ale měli mít při praní, koupání nebo sprchování zavřené dveře a zapnuté odvětrávání, aby se pára zbytečně nešířila po domácnosti.
Jak zvýšenou vlhkost odhalit?
Nejste si jistí, zda se problém se zvýšenou vlhkostí týká i vašeho bytu? Zapátrejte po nejčastějších projevech vlhkosti, mezi které patří:
orosená okna – a to i ve chvílích, kdy nevaříte nebo se nesprchujete
plísně, například v rozích místností nebo okolo oken a dveří
špatně schnoucí podlaha a prádlo
zatuchlý vzduch – i přes časté větrání
mapy na stěnách, drolení omítky
koroze
mokro na půdě nebo ve sklepě
Větrání je základ
Nezapomeňte, že i v zimě je nutné nárazově větrat. Větrání by mělo být krátké, intenzivní a časté. Řídit se můžete jednoduchou zásadou: čím je venku chladněji, tím kratší dobu větráme, ale zato i několikrát za den.
TIP: Při rychlém a častém větrání se sice ochladí vzduch v místnosti, ale stěny a podlahy zůstanou teplé, a tím pádem dojde k minimálním teplotním ztrátám.
Kde se vzala, tu se vzala
Pokud jste se stejně jako většina doteď domnívali, že černé tečky ve spárách mezi dlaždičkami jsou vodní kámen nebo nečistota, jste na omylu. Proto doma preventivně zkontrolujte všechna problémová místa, kde se plíseň nejčastěji vyskytuje.
Nejohroženějšími místy jsou:
kuchyně, koupelny a prádelny
prostory kolem oken a studené rohy, kam může zatékat
prostory kolem pokojových rostlin, které pravidelně zaléváme
Zakročte co nejdříve
Jakmile jste si jisti, že jde o plíseň, co nejdříve najděte příčinu. Pokud je na vině zmiňovaná vysoká vlhkost vzduchu, nezapomeňte na pravidelné větrání, dostatečné vytápění a vysoušení míst, která jsou ke zvýšené vlhkosti náchylná. Pokud je v koupelně k dispozici větrák, používejte jej denně.
Místa, kde se drží plíseň, je zapotřebí pravidelně dezinfikovat účinnými přípravky – my doporučujeme například Stachema Fungispray nebo Savo proti plísním. Pokud se ale plíseň již rozšířila na větší plochu, volně dostupné chemické přípravky nemusí stačit, a v takovém případě je lepší obrátit se na odborníka.
TIP: K šetrnějšímu odstranění běžné plísně je vhodný univerzální čisticí prostředek Bio-D, který nepracuje na bázi chloru, ale kombinuje kyselinu citronovou a kyselinu mléčnou. Nezapáchá, ale je příjemně parfemován přidaným pomerančovým olejem.
Účinným pomocníkem ve vlhkých bytech je také odvlhčovač vzduchu, který snadno umístíte kamkoliv, kde je potřeba. Za vznik plísní ale může být zodpovědná i špatná izolace zdi či střechy, samotná zeď a její konstrukce, případně tepelné mosty.
Provozní vlhkost vzduchu odstraníte pomocí prostředku Ceresit AERO 360°. Aerodynamický tvar přístroje má stejně jako tableta otvor pro proudění vzduchu, který umožňuje cirkulaci okolo i skrz tabletu.
Jestliže se dlouhodobě nemůžete plísní zbavit, oškrábejte malbu. Postupujte ale velmi opatrně, případně pozvěte odborníky. Při tomto postupu je totiž téměř nemožné zabránit masivnímu šíření spor do okolního prostředí. Možností je i ozařování postiženého místa UV, gama nebo mikrovlnným zářením.
TIP: Antibakteriální ochranné nátěry Microbarr založené na technologii stříbrných iontů poskytnou účinnou prevenci množení bakterií a šíření plísní v interiérech.
Nezapomeňte, že pokud se problém včas podchytí, šíření plísní a poškození bytu lze účinně zabránit. Přejeme vám v boji s plísní hodně sil a trpělivosti.
Podobné články
🚀 Čerstvé novinky