Jak vkusně a levně zařídit nájemní byt

Obrázek autora článku

Samuel Varga

5 min

Titulní obrázek článku

Pronájem bytu může být skvělou příležitostí pro cenově výhodné spolubydlení nebo pro mladé páry. Co už však může být složitější je jeho zařizování. Jakou výbavu nájemního bytu zvolit, abyste neomezovali majitele, ale ani sebe?

Bydlet v pronajatém bytě rozhodně neznamená, že si jej nemůžete zútulnit a připadat si v něm jako doma. Přestože s určitým omezením musíte počítat, k dispozici máte celou škálou vybavení, které je přenosné, snadno se instaluje a nijak zásadně nezasahuje do stavu bytu – a navíc si jej můžete kdykoliv sbalit a vyrazit o dům dál.

Současný stav bytu

„Samozřejmě záleží, v jakém stavu byt je a kolik jste do něj ochotni investovat. Je dobré vědět, že to jsou finance, které se vám na konci pronájmu z velké části nejspíš nevrátí. Zásadní také je, co vám majitel dovolí,“ radí nájemcům designérka Tereza Scarlett.

Seriózní majitel a platná nájemní smlouva jsou základ. Ideální je, pokud je v ní popsán současný stav bytu a také konkrétní řešení případných poškození v bytě a proplácení oprav. Přestože současný stav bytu může být ve smlouvě popsán poměrně přesně, nikdy neuškodí si byt před nastěhováním detailně nafotit. Díky tomu budete mít představu o veškerých úpravách, které v bytě provedete, a také o případných poškozeních, která v bytě byla již před vašim nastěhováním.

Výmalba bytu

„I když je byt starší, měl by vám být předán vymalovaný. Pokud tomu tak není, domluvte se s majitelem, zda byste si byt mohli vymalovat sami a náklady pak odečíst z nájmu,“ radí Tereza Scarlett. „V případě nejrůznějších skvrn od vlhkosti či vytopení existují přípravky pod nátěry, kterými fleky nejdříve ošetříte. Pro větší pocit čistoty se do nátěrů v menším množství přidávají také dezinfekční prostředky,“ dodává Tereza.

Majitelé většinou upřednostňují bílou výmalbu, která je nadčasová. Rozhodnete-li si byt oživit jinými barvami, vždy pamatujte na to, že po vypršení smlouvy bude třeba byt uvést do původního stavu. I přesto je však výmalba finančně nenáročným způsobem, jak byt zútulnit a dodat mu na osobitosti.

Pozor si dejte na tapetování. Hrozí totiž, že při sundávání tapet strhnete i dolní vrstvy barev pod ní, spolu se štukem. Náprava pak může být finančně i časově náročná.

Titulní obrázek článku

Co s podlahami

S podlahami toho bohužel moc neuděláte. Samozřejmě do nich můžete investovat vyšší částky, ale je třeba počítat s tím, že při dalším stěhování vám za ně zkrátka nikdo nezaplatí. Má-li byt nepěkné podlahy, zakryjte je kusovými koberci. „Existuje i služba obšívání koberců, kdy si z metrového koberce necháte odříznout libovolný rozměr, třeba i kruh. Ten se pak obšije a vznikne vám kusový koberec přesně na míru,“ radí designérka.  Na chodbu můžete pořídit třeba stylové běhouny a máte vystaráno.

Vrtat či nevrtat, aneb kam s obrazy

V nájemní smlouvě můžete nalézt také omezení v podobě jakýchkoliv zásahů do zdí. Pokud se s majitelem nedomluvíte, nezoufejte – neznamená to, že budete muset obrazy, zrcadla či police oželet. Na zeď je můžete umístit pomocí háčku, které se jednoduše přilepí a později snadno začistí. Designérka Tereza Scarlett také radí s umístěním zrcadel bez toho, aniž by se musela umisťovat přímo na zeď: „Velkoformátová zrcadla vypadají dobře jen opřená o stěnu a položená na zemi. Podobně můžete umístit i obrazy větších rozměrů, lze je postavit třeba na komodu nebo opřít o zeď.“

Stávající nábytek? Upravte si ho podle svých představ

Jsou dva druhy nájemních bytů: nezařízený a zařízený (plně či částečně). Pokud si vyberete již vybavený byt, odpadá vám možnost si jej zařídit podle sebe, ale na druhou stranu máte zase o starost méně.

Nábytek, který v bytě majitel zanechal, si také můžete lehce upravit podle svých představ„Na komody, noční stolky nebo jídelní stoly můžete umístit novou desku. Těch starých se zbavovat nemusíte, stačí novou položit navrch. Dalším řešením je, když necháte na starší stolek uříznout spárovku nebo překližku. Je lepená a vypadá velmi efektně. Můžete použít i sklo, třeba mléčné nebo černé, skvěle to nábytek oživí,“ doporučuje designérka.

Čalouněný nábytek jako jsou křesla nebo kanape můžete dovybavit nejrůznějšími doplňky. Přečalounění by znamenalo vyšší investici – navíc do nábytku, který není váš – takže situaci vyřešte koupí nejrůznějších přehozů, dek, plédů a polštářků. Oblíbené jsou především ty ve skandinávském stylu. Když vás omrzí, snadno je obměníte.

Vyberte si svůj Ideální byt

Jak vybrat vhodný nový nábytek

U nevybavených bytů si nábytek musíte pořídit sami. Myslete na to, že s velkou pravděpodobností v pronajatém bytě nebudete navždy, a proto by měl být nábytek dobře rozložitelný a nejlépe univerzální, abyste jej v budoucnu mohli umístit do jakýchkoliv prostor. Vyplatí se potom investovat například do pohodlné sedačky, u které budete mít jistotu, že se vám bude líbit i za pár let a nebude problém ji přesunout z bytu do bytu. Vybírejte spíše neutrální barvy, nadčasová je především šedá, modrošedá, béžová či tmavě modrá, které se hodí v podstatě do každého typu interiéru. Pokud tápete, zkuste se podívat na sedačky na Biano.cz, kde si z velké nabídky stovek českých e-shopů s nábytkem jistě vyberete.

Naopak zcela nevyhovující jsou pro tyto účely vestavěné skříně nebo jakýkoliv nábytek na míru, který vás bude omezovat při jeho dalším rozmístění. Tereza naopak doporučuje nábytek modulární, čili například jednotlivé a samostatně stojící skříňky, které si poskládáte, jak chcete. „Vybírejte také modulové sedací soupravy, které se dají snadno nastavit buď na pravý nebo levý roh. Důležité je, abyste nebyli limitováni dispozicemi a tím, co projde nebo neprojde dveřmi,“ radí Tereza Scarlett.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv nábytek, myslete na to, že by měl být lehký, ne příliš robustní. Na balkon či terasu pak optimální řešení představují skládací či stohovatelné židle. Nezapomeňte i na barevné ladění a celkový styl. „Na trhu je velký výběr židlí, které lze použít jak v interiéru, tak v exteriéru. Přemýšlejte spíš prakticky, tedy tak, aby se jednotlivé kusy nábytku daly dobře kombinovat. Při dalším stěhování je možné, že v novém bytě bude dispozice prostoru jiná, a vy tak k sobě budete muset umisťovat kusy, které byly dříve rozmístěné v různých místnostech.“

Elegantně můžete vyřešit třeba i konferenční stolky v obývacím pokoji. Existují v sadě dvou či tří menších stolků, které stojí u sebe, a poté se dají rozdělit. Vypadají velmi efektně a opět se jedná o praktické řešení do budoucna.

Titulní obrázek článku

Dovybavte si kuchyň

Kuchyňské linky obvykle již bývají součástí bytu a větší zásahy do nich se nevyplácejí. Pokud však bojujete s prostorem, je možné použít mobilní ostrůvky nebo pojízdné odkládací stolky. Své udělají také závěsné systémy na nádobí, ale místnost oživíte také novou výmalbou, popřípadě dekoračními samolepkami, které můžete umístit na zeď nebo na lednici.

Koupelna jako ze škatulky

Bez většího zásahu koupelnu příliš nezměníte. Můžete ji však doladit drobnými doplňky. „Existuje množství háčků a dekorací na přísavkách, které bez vrtání připevníte na obložení,“ doplňuje Tereza. Koupelně bude slušet také zajímavé zrcadlo nad umyvadlo, nebo textilní doplňky v podobě podložek na zem. Ty mohou být látkové, nebo třeba dřevěné. Myslete také na sprchový závěs – bude vaši koupelnu chránit proti stříkající vodě a vhodným výběrem jí navíc dodá zcela novou tvář.

Efektivní řešení úložných prostor

Mít také dostatek úložného místa je klíčové. Vestavěné skříně může skvěle nahradit nika či výklenek, který dovybavíte závěsným lankem a závěsem. „Cenově nejlépe vychází již hotové závěsy. Většinou jsou vysoké tři metry, prodávají se po dvou kusech a dají se upravit i na výšku dané místnosti,“ dodává designérka. Takové prostory, podobně jako sklepy či spíž, můžete vybavit několikapatrovými regály nebo kovovými lištami s držáky, které seženete v každém hobbymarketu. Můžete je upravit dle vašich preferencí, a navíc nestojí mnoho. Další finančně výhodné varianty představují pojízdné věšáky na oblečení, které stojí pár stovek a složené je máte do pěti minut.

Zainvestujte chytře

Pokud chcete ušetřit nějakou tu korunu a pronajatý byt berete opravdu jako přechodné stanoviště, poohlédněte se po nejrůznějších bazarech s nábytkem a domácími potřebami. Z druhé ruky se dá sehnat skoro všechno, a to klidně za poloviční cenu či ještě méně. Pak vám možná ani nebude líto, když se nějaký ten kus nábytku stane součástí bytu a bude sloužit třeba i dalším nájemníkům – studenti jistě ví, o čem je řeč.

Vyzkoušejte třeba sbazar.cz, bazos.cz nebo Facebook Marketplace. Tímhle způsobem se lze zbavit i vašeho stávajícího nábytku, který můžete prodat nebo darovat například za odvoz.

Co se v pronájmu nevyplatíLevnější a praktičtější řešeníNové podlahy (plovoucí, vinylové)Koberce na míru či kusovéVestavěné skříněZávěsy k výklenku, policové regály, stojany na oblečeníPolice, které vyžadují navrtáníPřísavkový systém polic, lepicí háčkyNové skříňky v kuchyniMobilní ostrůvek nebo vozíkNábytek na míru Kusové a modulární skříňky či stolyTapetyVýmalba, dekorační nálepkyObměna stávajícího nábytkuNovější desky, čalouněné přehozy

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky