Jak zatočit s vlhkostí v bytě

user

UlovDomov

5 min

article_image

S vlhkostí většinou bojují obyvatelé cihlových a zateplených domů nebo ti, kdo si pořídili plastová okna. Ty sice skvěle izolují teplo, bohužel ale i vzduch, který máte v bytě. Určitá míra vlhkosti je samozřejmě žádoucí, od jistého okamžiku se ale začnou tvořit nepříjemné a zdraví nebezpečné plísně, a proto je nutné jednat.

Vlhkoměr

Jak? Nejdříve si zjistěte, jak na tom vlastně s vlhkostí v bytě vlastně jste. Vlhkoměr, analogický nebo digitální, se dá snadno pořídit od tří set až do tří tisíc korun a výš. Záleží jen na vás, kolik funkcí od něj očekáváte a v jaké kvalitě je požadujete. Ideální vlhkost v bytě by se měla pohybovat okolo 50 %. Jakmile se ručička na vlhkoměru přehoupne přes 60 %, začněte pátrat po příčině a situaci řešte.

Větrání

Prvním a nejsnadnějším řešením je časté a krátké větrání. Nedoporučuje se větrat dlouho, ale spíše nárazovitě udělat průvan v bytě a po 5 minutách okna opět zavřít. Podstata spočívá v cirkulaci a výměně vzduchu. Snažte se sušit prádlo jinde než v bytě, na balkoně to jde i v zimě, mráz totiž odvádí vodu (ta zmrzne a vysublimuje).

Někdy to ale dost dobře není možné, proto dodržujte alespoň tyto zásady:

  • sušte v dobře větratelné a vytápěné místnosti

  • nedávejte prádlo přímo na topení, ani sušák blízko k němu

  • sušák nedávejte ke stěně, aby kolem něj mohl proudit vzduch

Odvlhčovač

V případě, že vlhkost přesáhne hranici 70 %, časté a intenzivní větrání vám už moc nepomůže, proto je potřeba přikročit k razantnějšímu řešení. Jednou z možností jsou odvlhčovače. Ty se obecně dělí na pasivní a aktivní; pasivní odvlhčovače obsahují kapsli, která na sebe váže vodu a následně ji sbírá do nádoby. Musíte ji pravidelně hlídat a vylévat. Testy udávají, že v místnosti o rozloze zhruba 20 m² sníží vlhkost o 10 % za měsíc. Náklady na pořízení nejsou vysoké, zhruba okolo 300 Kč, každá další tableta ale stojí zhruba stejnou částku. Uživatelé nicméně poukazují na to, že tento přístroj ve vlhkých bytech příliš nefunguje.

Vyšší účinnosti dosahují aktivní odvlhčovače na elektřinu, které nasávají vzduch, ten přemrazí, a dostanou z něj tak vodu. Led se shromažďuje v zásobníku a kontrolka vás vždy upozorní, když je zcela naplněn. Sofistikované a mnohem efektivnější, ovšem začínáme se už pohybovat v jiné cenové relaci, a to okolo 4 000 Kč a více. Spotřeba odvlhčovače je srovnatelná s klasickou lednicí.

Rádce


Jsem majitel nemovitosti


© 2022 UlovDomov.cz s.r.o.