Katastr nemovitostí: přístup do elektronické databáze

Obrázek autora článku

UlovDomov

20. 1. 2022

5 min

Titulní obrázek článku

Katastr nemovitostí jsem vám již představila v článku se stejnojmenným názvem. Nyní si řekneme více o založení elektronického účtu do tzv. Dálkového přístupu, v němž si můžete opatřit plnohodnotné výpisy potřebných listin bez zbytečného obcházení katastrálních úřadů.

Základní údaje o nemovitosti jsou přístupné zdarma a bez registrace. Dozvíte se zde sice důležité informace o majiteli, velikosti parcely apod., pokud však chcete získat například list vlastnictví nebo si naopak vyhledat nemovitost podle názvu či identifikačního čísla firmy, budete muset využít placenou aplikaci s názvem Dálkový přístup do KN nebo Webové služby dálkového přístupu (dostupné přes odkaz). U obou aplikací je potřeba se nejdříve zaregistrovat, tedy podat si žádost na zřízení zákaznického účtu, jež není nijak zpoplatněna. Vybrat si můžete mezi třemi typy účtů, pro běžnou právnickou nebo fyzickou osobu slouží tzv. běžný (placený) účet. Existují poté ještě účty pro obce, kraje, soudní exekutory a notáře. Těmi se v článku ale nebudeme zabývat. Účet si zřídíte pomocí vyplnění formuláře, který následně odešlete na adresu Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK).

Obě výše zmíněné aplikace vám umožní přístup ke stejným datům, obsah se pro vás tedy nemění, avšak Webová služba dálkového přístupu (WSDP) navíc rozšiřuje službu o programové rozhraní. Pro běžné uživatele, rozumějte „neprogramátory“, kteří netouží po přístupu do programového rozhraní a řadě sestav, je tedy určena aplikace Dálkový přístup. Zde si také můžete pohodlně stáhnout dokumenty ve formátu PDF.

Za vznik účtu nic neplatíte, další služby v něm nicméně zpoplatněny již jsou. Pro přehled uvedu ceny za některé služby. Nejčastěji mají uživatelé zájem o výpis z katastru nemovitostí, neboli list vlastnictví, za ten se účtuje 50,- Kč za každou započatou stránku A4. Drtivá většina služeb (informace o parcelách nebo stavbách, kopie katastrální mapy aj.) má stejnou cenu, tedy 50,- Kč za formát A4. Pozor, před otevřením jakéhokoli dokumentu budete vyzváni, abyste odsouhlasili zaúčtování, a následně vám částka za poskytnutou službu bude připsána na účet.

Z běžného účtu si tedy můžete pořídit listiny, jež aktuálně potřebujete dle uvedeného ceníku. Dokumenty získané prostřednictvím této aplikace jsou po formální i věcné stránce naprosto shodné s dokumenty, jež byste obdrželi na katastrálním úřadě. Obě aplikace slouží především pro uživatele, kteří předpokládají časté nahlížení do katastru nemovitostí. Pro jednorázový přístup se určitě nevyplatí podstupovat celý proces registrace a radši si zajít osobně na katastrální úřad.

Podobné články