Kde a za kolik lze inzerovat?

Obrázek autora článku

UlovDomov

5 min

Titulní obrázek článku

Představte si, že vlastníte byt a chcete jej pronajímat. Bohužel však nevíte, jak začít a kde najít vhodné nájemce. Máte? Aha, vy si nic představovat nemusíte, vy v této situaci skutečně jste. Jistě se vám hlavou honí myšlenky jako: Na koho se obrátit? S kým se poradit? Kde inzerovat a za kolik? Na zmíněné otázky vám právě přinášíme odpovědi!

Pojďme si nyní ukázat, jaké jsou vaše možnosti a z čeho vlastně můžete vybírat. Existuje několik stěžejních a hojně navštěvovaných serverů, na nichž můžete inzerovat. Vedle nich najdete i pár minoritních, které navštěvuje specifická skupina (pod)nájemců (například studenti). Předně si ujasněte, komu chcete byt pronajmout? Jedná se o nestabilního studenta, jenž tam bude pobývat několik semestrů, maximálně pár let, než dostuduje, a poté odejde? Nebo naopak o pár ve středních letech odhodlaný v bytě zůstat delší čas? Jste vlastník bytu, nebo si jej pouze pronajímáte? O rozdílech mezi nájmem a podnájmem si přečtěte zde.

Připraveni? Vyrážíme. Nemusíte začít bezradně surfovat na internetu a hledat, jaký server nabízí výhody přesně pro vás. Tuhle práci jsem si vzala na starost já. Výchozí bod mého snažení je ryze prozaický; do internetového vyhledávače jsem zadala klíčová slova „pronájem bytu“. A co je tedy v nabídce?

Placená inzerce bytů a domů (řazení je čistě náhodné a není v něm zohledněna důležitost):

ProdejToSám.cz (aneb „pronajmi to sám“): Na úvod nám ale dovolte zmínit službu, která vám může celé inzerování usnadnit. Ušetří Vám čas, který byste strávili vkládáním inzerátu na jednotlivé realitní portály, i částky v řádu tisíců korun, které byste do inzerce vložili. Na ProdejToSám.cz stačí vyplnit jednoduchý formulář o nemovitosti, kterou chcete pronajmout (nebo případně i prodat). ProdejToSám.cz už se pak postará o to, aby byl váš inzerát vidět na velkých realitních portálech a na několik dalších desítkách portálů menších.

Annonce: Zdarma jsou inzeráty pouze pro soukromé osoby, které chtějí byt koupit nebo prodat, a to jednorázově, jinak je vše placené. Nejedná se o specializovaný server, najdete zde inzeráty různých kategorií od práce až po bydlení, což je trochu nepřehledné. Za inzerát s 500 znaky a fotografií zaplatíte mezi 120,- Kč až 450,- Kč. Inzeráty se řadí dle data vložení a můžete k nim přidat až 10 fotografií. Dočetli jste až do tohoto bodu? Celý odstavec čítá dohromady malinko přes 500 znaků. To jen pro představu.

Bezrealitky: Perlička na úvod, objevíte zde vzory smluv podle Nového občanského zákoníku (NOZ), jistě užitečná věc především v současné době. Oceňuji, že na webu najdeme výhradně inzeráty k bydlení. Ceny se pohybují kolem stovky až čtyř set za kus a délka textu není nijak omezena, což je příjemné.

SREALITY.CZ: Nyní se dostáváme k trochu většímu kolosu, který sdružuje kvanta inzerátů s odkazy na jednotlivé realitní společnosti. Ceny poměrně dost variují dle vámi zvolených kritérií, základ pro soukromou osobu je 60,- Kč za inzerát na den. Vzhledem k tomu, že se zde vyskytuje nespočet realitek, musíme počítat také s provizí. Nutno dodat, že inzeráty najdeme přehledně řazeny, s fotografií i odkazem na mapu. Prakticky stejný formát jako SREALITY.CZ představuje REALITYMIX.CZ na Centrum.cz.

UlovDomov: Přehledná a graficky velice „čistá“ stránka, kde se snadno vyhledává. Navolíte si potřebné parametry (cena, velikost aj.) a hledáte. Jsou zde jak inzeráty z realitních kanceláří, tak přímo od samotných pronajímatelů (vlastníků bytů). Oproti jiným serverům nabízí šikovné funkce, jakými jsou např. hlídací pes nebo srovnání ceny. Cena za vložení inzerátu je 149 Kč.

Neplacená inzerce (v řazení inzerátů opět nehledejte hlubší význam):

Bazos.cz: Inzerovat zde můžete bezplatně, zpoplatněny jsou pouze nadstandardní služby jako topování (zvýraznění inzerátu s výhodnějším umístěním). Váš inzerát na podnájem však může snadno zapadnout v záplavě nové inzerce, případně může být vytlačen těmi topovanými. Na serveru seženete nejen byt, ale rovněž mobily, oblečení, auta a také zvířata. Inu, podnikatelská duše se nezapře.

Bydleni.muni.cz: Na závěr zmíním menší specialitu. Jedná se o internetové stránky, na něž se dostanete pouze v případě, že jste student, cituji: „Některé ze škol a institucí zapojených ve federaci EduId“. Dlouho web fungoval pouze pro studenty, nyní došlo ke změně a přístup je povolen i ostatním zájemcům. Vyžaduje se však registrace, aby se zabránilo eventuálním podvodům. Web funguje v duchu „Studenti sobě“ a nabízejí se zde místa v pokoji, pokoje i samotné byty. Nespornou výhodou je fakt, že nic neplatíte. Naopak se musíte připravit, že komunikace s vybranými jedinci může být nesnadná.

Přesvědčili jsme se společně, že možnosti, jak a kde inzerovat byty na internetu, jsou vskutku bohaté. Výběr nyní ponechám na vás.

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky