Pár zásad pro pohodové spolubydlení

Obrázek autora článku

UlovDomov

5 min

Titulní obrázek článku

Objevit milého a spolehlivého spolubydlícího není snadné. Většina si z domova a soužití s rodiči nese určité návyky, které skloubit dohromady s ostatními není příliš snadné. Navíc je pro mnoho vysokoškolských studentů bydlení s dalšími, mladými a studujícími lidmi, často první samostatné bydlení. Na co si máte dát pozor a jak se nespálit hned poprvé? Poradím vám…

Dohodněte se na jistině/kauci předem. Většina spolubydlících dělá tu chybu, že si nechá společnou kauci uhradit jednou osobou. Jste kamarádi, studovali jste společně na gymplu, přátelíte se od základní školy, to však nic neznamená. Někdo může být báječným kamarádem, ale otřesným spolubydlícím. Plaťte proto kauci vždy rovným dílem, zajistíte si tak, že každý bude mít stejný zájem udržovat byt v dobrém stavu. Rozpory mnohdy kulminují na konci spolubydlení, ve chvíli, kdy máte byt předat pronajímateli. Nikomu se totiž nechce důkladně uklízet a dávat do pořádku poškozené věci. Jestliže jste tedy všichni částečně zaplatili kauci, nemůže se nikdo tomuto procesu „bezplatně“ vyhnout.

Určete si dopředu pravidla. Kdo bude uklízet společné prostory? Kdo nakoupí čisticí prostředky? Na čí jméno budou napsány zálohy na energii? Jaký si zřídíte internet? Existuje nespočet drobných detailů i závažných otázek, které by měly být zodpovězeny před začátkem společného bydlení. Jádrem sporů bývají často (ne)pravidelný úklid nebo nákupy společných věcí (jar, toaletní papír, sáčky do vysavače aj.). Každý má trochu jiné očekávání, proto si vyjasněte hned na úvod, jak budete postupovat a jakými pravidly se chcete řídit. Bývá to zpravidla maličko nepříjemné, ale ve finále celý proces oceníte.

Chcete opravdu zvíře? Váš dlouholetý kamarád a současný spolubydlící, si chce pořídit psa. Zvažte důkladně, co přesně tento krok obnáší. Stejně tak si dobře promyslete, zda se chcete stěhovat do bytu, kde je zvíře. Ano, může to být chundelatý miláček, ale také neskutečně otravné zvíře, které vám postupně označkuje všechny věci. Zvíře v bytě bývá jedním ze zdrojů sporů.

Kolik nás v bytě vlastně bydlí? Do bytu s dispozicí 3+1 jste se původně nastěhovali tři. Najednou však za vaším spolubydlícím začala docházet jeho přítelkyně. Nejdřív na pár hodin, nyní už s vámi prakticky bydlí. Sprchuje se u vás, stahuje si filmy, vaří, čte si dlouho do noci. A společná spotřeba stoupá. Nikdo nemá rád černé pasažéry, na něž musí doplácet. Přátelé a partneři, kteří s vámi bydlí nebydlí, proto působí neshody a hádky. Dohodněte se například na příspěvku na nájem a energie od „nového“ spolubydlícího nebo prodiskutujte variantu, že byste mezi sebe regulérně přijali další osobu.

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky