Patro v bytě jako stylová záchrana prostoru

Obrázek autora článku

UlovDomov

5 min

Titulní obrázek článku

Bojujete s tím, že byt, který pronajímáte, je prostorově omezující? Nebojte, existuje vychytávka, která je nejen praktická, protože bytu pár metrů přidá, ale i dobře vypadá. Má-li váš byt vysoké stropy, je napůl vyhráno. Přečtěte si užitečné tipy, jak vestavěné patro zrealizovat a přidat tak bytu na hodnotě.

Když místo schází…

Nedostatek metrů čtverečních bývá nejčastějším důvodem, proč se rozhodnout k realizaci vestavěného patra, které může de facto suplovat jednu místnost navíc. Nejenže malému bytu určenému k pronájmu přidá na hodnotě, ale může pak být zajímavým lákadlem pro mladé páry, které si chtějí budovat své hnízdečko lásky a nevadí jim otevřené prostory. Zároveň je toto provedení atraktivní také pro rodiny s malými dětmi, které si z pokoje mohou udělat své vlastní království.

Ideálem pro jeho stavbu jsou samozřejmě místnosti s vysokými stropy, které najdete například v činžovních domech. Pokud ale vlastníte panelákový byt, neměla by být problémem ani výška stropu okolo 250 centimetrů.

Titulní obrázek článku
Titulní obrázek článku
Titulní obrázek článku
Titulní obrázek článku

Několik využití patra

Obvykle se vestavěné patro v místnosti využívá ke spaní. Ložnice působí útulněji a postel během dne nesvádí k šlofíku, protože je v patře. Kreativitě se ale meze nekladou a vy můžete nájemníkům dopřát prostor pro vytvoření vysněné šatny, místa k pěstování pokojových rostlin nebo jen rozšířit nedostatek úložných ploch

Následné provedení pak záleží na výšce stropů a vašich preferencích. Co byste ale přece jen měli vědět, než se pustíte do úprav a zvelebování? 

Točité schodiště nebo obyčejný žebřík?

Nejvhodnější přístupovou konstrukcí jsou samozřejmě schody. Volit můžete mezi pevným, posuvným či skládacím schodištěm podle dispozice bytu. Ať už ale zvolíte jakoukoli variantu, jedno by měly mít společné –  vstup i výstup musí být především bezpečný. V poslední době se při řešení patra v bytě stávají stále populárnějšími schody, které jakoby vystupují plasticky ze stěny

Jako schody může sloužit rovněž systém na sebe navazujících a postupně se zvyšujících úložných skříněk nebo zásuvek. Prostor pod nimi můžeme využít například jako šatní skříň nebo knihovnu, což hlavně v menším podnájmu přijde vhod.

Co se týče vzhledu, bát se nemusíte výstřednosti, třeba právě schody mohou být zajímavým prvkem v jinak čistém designu interiéru. Nejlépe však funguje rustikální styl, který je společně s dalšími prvky přírody zařazován do interiéru čím dál častěji.

Zábradlí nejen z důvodu bezpečnosti

Mít či nemít, to je oč tu běží. Volba je na vás. Některá schodiště se bez zábradlí obejdou jednoduše, u jiných konstrukčně zhotovených schodů to ale z hlediska bezpečnosti nemusí být nejšťastnější volba. Kromě toho se zábradlí může stát skvělým designerským prvkem, který můžeme zajímavě nasvítit nebo ozdobit květinami

A co materiál?

Nejčastěji používaným materiálem pro stavbu patra je bezpochyby dřevo. Nosnými prvky jsou pak hranoly o průřezu nejméně 10×10 cm. Na stavbu však můžeme použít i tenkostěnných kovových profilů neboli jaklů.

Konstrukci patra je možno přiznat nebo naopak skrýt, na její opláštění lze s výhodou použít hrubou dřevotřísku, kterou přetřeme, nebo jiný deskový materiál. Velmi vhodné pro zakrytí kovové konstrukce je i použití sádrokartonu. Je-li sádrokarton použit i zespodu na opláštění patra, je možné do něj zapustit i halogenové osvětlení, kterým získáme optický dojem samostatné místnosti.

Rozmýšlíte-li nad tím, jak kvalitní materiál použít, určitě berte v potaz, že byt pronajímáte a velké investice se nemusí vždy vyplatit. Pokud však sáhnete po levných variantách, je nevýhodou kratší životnost a umělejší vzhled. 

Na nájemníky si pořádně posviťte

Osvětlení je pro užívání patra zcela zásadní a při plánování bychom na něj neměli zapomenout. Dobře nasvíceno by mělo být jak patro, tak schodiště a prostor pod patrem. Nezapomínejte také, že vypínače by měly být umístěny tak, aby byly dobře dosažitelné. Pokud nemáte možnost upravovat elektroinstalaci, lze osvětlení zajistit pomocí lampiček a především bezpečných přívodů proudu – pastička ve formě zamotaného prodlužovacího kabelu se lehko stane příčinou úrazu.

Vše má své pro a proti

VÝHODY:

  • získání prostoru navíc,

  • navýšení hodnoty bytu pro případný pronájem,

  • úspora za topení – u stropu je tepleji,

  • využití prázdného prostoru v bytě.

NEVÝHODY:

  • složitější přístupnost,

  • a znovu – u stropu je tepleji, což pro spánek není nejoptimálnější.

A pokud vás úspora prostoru tímto stylovým způsobem zaujala, nezbývá nic jiného, než využít našich zlatých českých ručiček a pustit se do realizace. Tak hodně štěstí!

Podobné články