Problémoví sousedé

Obrázek autora článku

UlovDomov

5 min

Titulní obrázek článku

Zlaté pravidlo říká: Rodinu si nevybíráš. A totéž platí víceméně i se sousedy. Když se rozhodujete, jaký byt si pronajmout, všímáte si a porovnáváte mnoho aspektů, většinou však nemůžete ovlivnit své budoucí sousedy. Právě ti vám dokážou bydlení dost znepříjemnit. Jak na ně?

Hluční sousedé. Jak se vypořádat se sousedy, kteří i v době nočního klidu (22.00 – 6.00) a mnohdy i mimo něj nedodržují pravidla a jsou extrémně hluční? Zpravidla se nejdříve budete snažit vše urovnat osobní domluvou a žádostí, aby se ztišili. Pozor, ne vždy musí být vina na straně „toho hlučného“ – existují případy přecitlivělých sousedů, kterým vadí byť jen samotná chůze v bytě. Někdy mohou být příčinou i nekvalitně odvedené stavební práce jako např. špatně položená, neodizolovaná podlaha, jež odráží každý krok.

Jestliže domluva nefunguje, nastává čas na telefonát na policii. Ti nájemníka nejdříve upozorní a až při dalším zavolání mu mohou dát pokutu. Řešení však nemusí přijít ihned, mnohdy se stává, že problémy s hlučným sousedem přetrvávají delší dobu i navzdory zásahům policie. Poté se radši obraťte na vlastníka nemovitosti, který může nájemníkovi s tříměsíční lhůtou vypovědět smlouvu pro hrubé porušení povinností vyplývajících z nájmu dle § 2288 NOZ. Bohužel však zatím NOZ nespecifikoval, co přesně mezi porušení povinností patří. Uvádí pouze jeden příklad, a to podnájem bytu bez předchozího souhlasu majitele. Můžete tímto minimálně hlučným sousedům pohrozit.

Bar v domě. Může se dále stát, že bydlíte v domě, v němž je provozovány bar, restaurace, hospoda nebo diskotéka. Vzniká tak pravidelný hluk, který po čase zákonitě začne obtěžovat. V případě, že rámus stále pokračuje máte možnost se bránit. Nápomocen může být orgán české policie, který problém řeší na místě. V rozčilení nejvyšším se obraťte na hygienickou stanici, jež změří míru hluku a podle výsledku udělí majiteli podniku pokutu.

Kouření ve společných prostorách. Domovní řád zpravidla zakazuje kouření ve společných prostorách, jakými jsou chodby, výtahy nebo schodiště. Tady je situace poměrně jasná. Některým spolunájemníkům nicméně vadí také kouř z balkonů sousedů, který jim proudí otevřenými okny do bytu. Co tedy s tím? Balkony sice patří mezi společné části domu, spadají však do speciálního režimu, kdy balkon může obývat výhradně majitel, případně nájemce bytové jednotky. Nelze proto nijak direktivně zakázat, aby nájemci bytu na balkoně kouřili. Doporučuji se zkusit spíše domluvit na vzájemném kompromisu.

Narazili jste někdy na problémové sousedy? Podělte se s námi o vaši zkušenost.

Podobné články