SERIÁL PRONAJÍMATELE: #1 Jak efektivně zařídit byt k pronájmu

Obrázek autora článku

UlovDomov

5 min

Titulní obrázek článku

Chcete pronajímat byt, ale váháte nad tím, jestli do něj pořídit vybavení, nebo ho nechat nevybavený? Obojí má své pro a proti, a proto jsme pro vás ty nejzásadnější argumenty sepsali.

Nezařízený byt

Pokud se rozhodnete pronajímat nezařízený byt, mějte na mysli to, že tím nejsou myšleny pouze obvodové zdi, ale i vybavení, které se považuje za zcela automatické. Což je například vana, sprchový kout, umyvadlo, WC a kuchyňská linka. Těchto bytů je v nabídce standardně nejvíce. Výhodou je, že vás investice do zařízení tolik finančně nezatíží a případné nájemce neomezujete svým vkusem. Takovéto byty jsou tedy vhodnější spíše pro dlouhodobé nájemníky s vlastním vybavením. Nevýhodou je, že byt nemůžete pronajímat za cenu bytů vybavených.

Zařízený byt

Druhou možností je byt kompletně zařízený, tedy takový, který uspokojí všechny základní potřeby nájemníka. Vybavení by mělo obsahovat úložné prostory, postel, sedačku, stůl, židle a kuchyňské spotřebiče. Takto vybavený byt je ideální možností např. pro studenty, podnikatele či cizince, kteří jsou ve městě na pracovním pobytu, a proto by se jim pořizování vlastního nábytku nevyplatilo. Tady se potkáváme s první nevýhodou, a tou je riziko, že nájemníci bez vlastního vybavení se považují za méně seriózní a nabízí se u nich možnost problémů s placením nájemného. Další nevýhodou je rozbití či poškození vybavení, toto riziko lze však eliminovat poctivě sestaveným předávacím protokolem a odpovídající kaucí (u vybavených bytů se tato kauce pohybuje mezi 2 – 3 měsíčními nájmy). Naopak výhodou je, že moderním vybavením bytu se dokážete odlišit a vyniknout mezi ostatními inzeráty, a tím zvýšit i možnost pronájmu. Hlavní přínosem je však to, že čím vyšší standard bydlení nabídnete, tím vyšší nájem můžete požadovat.

Pojďme se nyní více podívat na to, jak byt vybavit. Pamatujte na základní pravidlo, že nejen nábytek, ale také podlahy a obklady v koupelně by měly být v neutrálních a nadčasových barvách. S touto strategií můžete zaujmout nejširší část nájemníku, ale hlavně i za pár let bude váš byt stále stylově aktuální a vám odpadnou další investice do modernizace. Nepodceňujte také vybavení koupelny (police, koš na prádlo, držáky na ručníky atp.) a kuchyně (příbory, kuchyňské nože, krájecí prkénka, naběračky atp.) , jelikož právě tyto dvě místnosti zajímají nájemníky nejvíce.

Titulní obrázek článku

5 tipů na vybavení pronajímaného bytu:

1. Úložné prostory. Investujte do vestavěných skříní, které jsou nejodolnější.
2. Opravitelný či vyměnitelný nábytek. Dřevěný nábytek lehce obrousíte, lamino však ne. Doporučujeme nakombinovat kvalitnější kusy nábytku s těmi levnějšími, které budou snadno a levně vyměnitelné, poté co doslouží.
3. Nekupujte postel. Tu si každý radši pořídí svou vlastní.
4. Omyvatelné židle. Čalouněné už nikdy nevyčistíte.
5. Barevnost stěn. Rozmyslete se, zda dáte přednost neutrální klasice, kterou se zavděčíte každému, nebo zvolíte výraznější barvu, která váš byt zvýrazní mezi ostatními.

Ať se rozhodnete pro kteroukoliv z možností, nezapomínejte na důležitou věc, a tou je pojištění domácnosti. Pakliže pronajímáte byt bez vybavení, obvykle si nájemník vyřizuje pojištění sám. Jestliže se rozhodnete nabízet byt s kompletním vybavení, byt si pojistěte sami.

Podobné články