SERIÁL PRONAJÍMATELE: #3 Jak napsat inzerát, který opravdu zaujme?

Obrázek autora článku

UlovDomov

5 min

Titulní obrázek článku

Chcete pronajmout byt a potřebujete napsat inzerát, který zaujme? Přinášíme vám souhrn všech důležitých informací, které by měl dobře napsaný inzerát vždy obsahovat. A navíc i několik vychytávek, jak se od všech ostatních inzerujících odlišit.

Důležité informace, bez kterých se žádný inzerát neobejde

Vždy myslete na to, že byt a jeho okolí je nutné popsat co nejdetailněji. Čím více podrobností uvedete, tím více se vyfiltrují opravdu vážní zájemci a tím méně času strávíte na prohlídkách s lidmi, kteří v konečném důsledku o byt nebudou mít zájem.

Základní informace, na které nikdy nezapomínejte:

 • dispozice, umístění a orientace bytu (patro, výtah, světové strany)

 • popis vybavenosti bytu, stáří bytu (rekonstrukce, novostavba)

 • internet, kabelová televize

 • sklep, balkon, parkování (parkoviště, garáž)

 • ideální počet lidí, vaše preference (studenti, rodiny s dětmi, zvířata)

 • okolí (škola, obchody, úřad, park, les, MHD)

 • kdy je možné se nastěhovat

 • vzdálenost od centra města

 • vratná kauce, doba smlouvy

 • možnost trvalého bydliště (podle NOZ má nájemník automatické právo, většina se však stejně na tuto informaci opakovaně zeptá)

 • náklady na energie, poplatky

 • celkové finální náklady

Fotografie

Nedílnou součástí dobrého inzerátu jsou samozřejmě fotografie. Správně nafocený byt může rozhodnout o tom, jak rychle svůj byt dokážete pronajmout, proto přípravu bytu ani focení rozhodně nezanedbejte a využijte tipy na správné nafocení vašeho bytu. Nezapomeňte připojit také půdorys. Popis bytu by měl vždy korespondovat s přiloženými fotografiemi. Vše, co na fotkách chybí, doplňte prostřednictvím doplňujících informací.

6 tipů, jak vylepšit váš inzerát:

1. Dobrý inzerát by měl být v první řade originální a zajímavý. Vyvarujte se proto fádním frázím, jako např. krásný a slunný byt, občanská vybavenost nebo MHD v docházkové vzdálenosti.

2. Pamatujte na to, že příběh prodává. Nemusíte vymýšlet celé povídky, stačí jen popsat to, jak se v bytě žije a vložit do toho emoce. Okolí i vybavenost lze shrnout v jasných bodech, zkuste je ale vyjádřit osobněji.

Zrekonstruovaný byt 2+1 s balkonem. Okolí: Billa 50 metrů. 

5 minut od domu si můžete koupit čerstvé pečivo v Bille a na balkóně si k němu vypěstovat vlastní rajčata.

3. Pokud to inzertní portál umožňuje, např. UlovDomov.cz, rozdělujte text na odstavce. Inzerát je pak lépe čitelný a přehledný.

4. Ve velkoměstech můžete najít zájemce i v řadách cizinců, pokud si nechcete nechat ujít tuto cílovou skupinu, určitě stojí za námahu inzerát přeložit i do angličtiny.

5. Dejte si záležet, jakým způsobem představíte své požadavky na nájemce. Neuvádějte je negativně: Nechci studenty, zákaz zvířat. Zkuste vždy využít jemnějšího podání a přednostně uvést ty, kteří vašim požadavkům odpovídají: Dávám přednost pracujícím lidem bez domácích mazlíčků. 

6. Náklady na energie uvádějte vždy transparentně a nezapomeňte sdělit také celkové náklady, aby zájemce neodradili další skryté platby. Ideální je přesně rozepsat, jaký je nájem, jaké jsou poplatky a co je v nich zahrnuto. Nezapomeňte také zmínit, na koho jsou energie napsány, jak se v bytě topí a přibližné měsíční náklady.

Jak radši ne

Pronajmu krásný byt 2+1 s balkonem. Nová kuchyně s novými spotřebiči. Nová koupelna se sprchovým koutem. Pokoj pro ložnici se šatní skříní . Obývací pokoj s tv a sedačkou. Topení a ohřev vody plynem. Prosím nechci studenty a nechci kuřáky. Pouze pro 2 osoby, bez dětí. Bez domácích zvířat. Žádaná lokalita, veškerá občanská vybavenost v okolí a MHD v docházkové vzdálenosti.  K nastěhování 1. prosince. Pro dlouhodobý nájem.

Jak ano

K dlouhodobému pronájmu nabízím nově zrekonstruovaný byt 2+1. Byt se nachází v 3. patře, ale nemusíte se obávat, pokud nejste fanouškem pravidelné chůze po schodech s nákupními taškami, k dispozici je i výtah.

Prvním pokojem je obývací místnost (25 m²), která je vybavena pohodlnou sedačkou, na které můžete trávit volné chvilky u kabelové televize, jenž je také součástí vybavení. Další místností je ložnice (20 m²), kde jsou umístěny prostorné vestavěné skříně na veškeré potřebné věci vaši drahé polovičky. Poslední místností je kuchyně, která má 15 m² a vybavena je moderní kuchyňskou linkou, kterou by vám mohl závidět i Jamie Oliver. Nezapomínejme také na koupelnu, která byla rekonstruovaná v loňském roce a vybavená je sprchovým koutem, dvojitým umyvadlem a pračkou. WC je umístěno samostatně. Poslední částí bytu je balkon, na kterém vypěstujete ta nejlepší rajčata, o kterých se Vám mohlo kdy zdát.

Byt je vhodný ideálně pro mladý pracující pár, který nebude mít domácí zvířátka, ale ocení blízkost dobrých restaurací, případně obchodů s farmářskými potravinami. A abyste po tom všem dobrém jídle nemuseli měnit celý šatník, naproti domu je les, ideální pro dlouhé procházky i projížďky na kole. Pokud si budete chtít zajet do centra, které je vzdálené sotva 10 minut, určitě se vám bude líbit zastávka trolejbusu, která je přímo před domem.

Nastěhování je možné od 1. 12. a smlouva se uzavírá na jeden rok, s možností prodloužení při oboustranné spokojenosti. Vratná kauce je stanovena na jeden měsíční nájem. V bytě je možné mít přihlášeno trvalé bydliště. Byt je vytápěn plynovým kotlem, v kuchyni je elektrický sporák. Celkové náklady, včetně elektřiny, vody, plynu i poplatků na společné prostory v domě, vás dohromady vyjdou na 3 000 Kč, nájem je 9 000 Kč. Energie jsou zapsány na nájemníka.

Co myslíte, který inzerát vás zaujme víc?

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky