SERIÁL PRONAJÍMATELE: #6 Šest základních skupin nájemníků

Obrázek autora článku

Samuel Varga

11. 3. 2022

10 min

Titulní obrázek článku

Nájemníky si můžeme rozdělit do několika skupin, na které můžete jako pronajímatel cílit. Jednu z rolí samozřejmě hraje dispozice a velikost bytu, další pak to, jakou výši nájmu požadujete. Vy cílíte na ně, podle vašich podmínek pak oni budou cílit na vás. Podle toho jaký byt vlastníte, a jakou skupinu nájemníku byste v něm chtěli mít, tak podle toho je potřeba byt také přizpůsobit. Jaký typ nájemníků je nejlepší nelze jednoznačné určit. Vždy záleží především na tom, co můžete nabídnout a co naopak od svých nájemníků očekáváte vy.

1. Studenti

Studenti se obvykle stěhují častěji, což je také důvod toho, že nemají k bytu příliš velký vztah, a proto i údržba bytu může být pro pronajímatele náročnější. Naproti tomu jsou studenti ochotni připlatit si za atraktivní lokalitu, např. byty blízko fakulty nebo centra města. Navíc většina studentů bydlí ve sdílených pokojích a bytech, proto si vyšší nájem mohou rozdělit mezi sebe. Důležité je také to, že peníze mají od rodičů, takže to obvykle nejsou neplatiči, nemají exekuce apod. Na druhou stranu se ale hůře prověřují. Také záleží, na jaké fakultě studenti studují, jelikož se dá předpokládat, že studenti lékařské či právnické fakulty budou více zatíženi učením, a proto jim zbude méně času na to dělat v bytě večírky apod. Většina studentů požaduje byty vybavené. Potřebují přijít s taškou a rovnou bydlet. Studenti jsou ochotni přijmout i horší podmínky, jako je starší vybavení bytu, menší prostory nebo spolubydlení s více lidmi.

 • výhody: jistota pravidelného placení nájmu díky rodičům

 • rizika: pořádání večírků, častá fluktuace

 • ideální byt: 3+1 a větší, vybavené byty v dobré lokalitě, blízko fakulty nebo centra, nejsou nároční na luxus

2. Senioři

Senioři bydlí v bytech dlouhodobě, často v nich i dožívají. Nejsou však ochotni si za bydlení připlácet a ani údržba bytu není obvykle na vysoké úrovni. Na druhou stranu mají pravidelný příjem, proto nebývá problém s neplatiči. Vybírají si klidnější lokality na okraji měst, mohou být i paneláková sídliště. Pokud se jedná o byt ve vyšších patrech, absence výtahu je pro ně překážka.  Mají rádi zeleň v okolí a důležitá je pro ně i blízkost obchodu s potravinami a lékárna.

 • výhoda: dlouhodobí nájemníci, pravidelný příjem z důchodů,

 • rizika: nižší příjmy, s vyšším věkem klesá údržba bytu, úmrtí

 • ideální byt: garsonky a 1+1, v klidných částech města, s výtahem, v blízkosti obchodu

3. Rodiny s dětmi

Rodiny s dětmi nebydlí v nájmech dlouhodobě a právě kvůli vysokým výdajům za domácnost nejsou ochotni si za bydlení připlácet. Oproti studentům však rodiny o byt pečují, obvykle se snaží žít v pěkném a udržovaném prostředí, na druhou stranu ale malé děti dávají bytu dost zabrat. Navíc často mívají i domácího mazlíčka.  Riziko neplacení nájmu může nastat  v případě, že jeden z rodičů ztratí příjem. Z etického hlediska je pak problematičtější tuto rodinu z bytu vystěhovat. Je dobré si zjistit, proč rodiny nebydlí ve vlastním a jaké mají rodiče zaměstnání.

 • výhody: důkladná péče o byt

 • rizika: riziko neplacení nájmu, děti byt demolují, domací mazlíčci

 • ideální byt: 3+1 a větší v klidnějších lokalitách s parkovacím místem 

4. Single muži a ženy

Tato skupina lidí nebydlí dlouhodobě, obvykle do doby, než si najdou partnera a rozhodnou se s ním sdílet společnou domácnost. Rozdíl je v péči o byt, kdy single ženy se o byty pečlivě starají, single muži spíše naopak. Ideální nájemci pro byty, které jsou atypické a v centru. Single lidé se chtějí svým bydlením pochlubit. Ideální jsou pro ně malé byty až garsonky.

 • výhody: často vyšší příjem, žádné závazky

 • rizika: největší pravděpodobnost neplatiče

 • ideální byt: 1+1, 1+kk, moderní byty v centru i dražší 

5. Mladé pracující páry

Pečlivě pečují o byty a jsou ochotni si připlatit jak za vyšší standard bytu, tak za dobrou lokalitu. Tyto páry mají peníze, a jelikož je to jejich první hnízdo, chtějí si ho vybudovat. Zajímá je, jak byt vypadá. Mají peníze a jsou bez závazků.

 • výhody: rádi si připlatí za kvalitu, starají se o byt, budují si hnízdo

 • rizika: byty brzy opouštějí, jelikož se rozrůstají nebo chtějí změnit lokalitu

 • ideální byt: 2+kk, 2+1 

6. Cizinci

Jsou to obvykle osoby, které do města přijely na pracovní či studentské stáže či pobyty. Proto je jejich pobyt obvykle krátkodobý. Jsou ovšem finančně zajištění, takže vyžadují byty na vyšší úrovni. To, že tito lidé přijíždějí na zahraniční pobyty obvykle naznačuje, že jsou abiciózní a pravděpodobně také velice schopní. Tím, že jsou v zemi krátkodobě, je potřeba mít podepsanou smlouvu, jelikož případné vymáhání nedoplatků či škod může být značné obtížné. Když cizinci odejdou, pravděpodobně jim už nic nevymůžete. Ve velkých městech je tato praxe pronajímání cizincům velice běžná a pronajímatelé na tom často vydělávají.

 • výhody: často vyšší příjmy, jsou ochotni platit vyšší nájmy

 • rizika: krátkodobější nájmy, špatná vymahatelnost v případě pohledávek

 • ideální byt: 1+1 až 2+1, zařízený byt, i luxusně

Skupin nájemníků je samozřejmě mnohem více, toto jsou však ty základní, se kterými se můžete potkat nejčastěji, nezapomeňte si je prověřit.

Předchozí díly:
#1 Jak efektivně zařídit byt k pronájmu
#2 Sedm tipů k fotce, která pronajímá
#3 Jak napsat inzerát, který opravdu zaujme
#4 Jak stanovit výši nájmu, aby vám vydělal co nejvíce? 4 základní faktory, které vám ji pomohou určit
#5 Důvěřuj, ale prověřuj, aneb osvědčené praktiky, jak se vyhnout neplatičům

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky