Sousedé a forma vlastnictví – věci, na které byste měli myslet při koupi bytu

Obrázek autora článku

Štěpán Smoleja

Právník a specialista na nájemní právo

10 min

Titulní obrázek článku

Rozhodli jste se, že si pořídíte byt jakožto investici do budoucna? Zda se to vůbec vyplatí, si můžete přečíst v jednom z mých předchozích článků. Nyní si pojďme probrat dva další, velmi významné aspekty, na něž byste měli myslet při pořizování bytu, který chcete dále pronajímat. Na sousedství a typ vlastnictví.

1. Sousedství. Koupě bytu je velký krok, a všichni potenciální kupci si proto pečlivě promýšlejí mnoho detailů. Jedná se o investici na celý život, tudíž byste měli zvážit, jak bude daná lokalita výhodná. Kupujete byt nedaleko vysoké školy? Pak se připravte, že vašimi nájemníky budou hlavně studenti se všemi výhodami a nevýhodami, jež zmíněná skupina dává tušit. Chcete byt pronajímat studentům? Jistě je to tzv. sázka na jistotu, o nájemníky nebudete mít nouzi. Na druhou stranu si ale vzpomeňte na svá bujará studentská léta a způsob života a připravte se, že váš byt může utrpět větší či menší škody. Studenti také často odjíždějí na prázdniny pryč, budete tedy čelit „náhradním“ dočasným nájemníkům, či případnému smlouvání o nižší nájemné přes léto.

Rozhodli jste se koupit byt v klidné lokalitě a rádi byste jej pronajali např. mladé rodině? Co takoví rodiče nejspíš řeší? Kde je školka, jak daleko to bude mít dítko do školy, nachází se v blízkosti park nebo hřiště, kam mohou vyrazit na výlety?

Na popularitě získávají také hip&trendy byty zrekonstruované ze starých továrních hal, tzv. lofty. Lidé totiž stále více obdivují industriální okolí. V tomto typu bytů si snadno představím mladého úspěšného podnikatele. Hovoříme ale o poměrně specifickém bydlení, které pravděpodobně stojí mimo klasický mainstream (v porovnání s například panelákovými byty), proto by se vám nájemník nemusel hledat právě snadno.

Ať chcete, nebo ne, vaše okolí do velké míry určuje i typ budoucích nájemníků.

2. Typ vlastnictví. Rozhodně pocítíte rozdíl, pokud bydlíte v družstevním bytě, anebo máte byt v osobním vlastnictví. Chcete-li družstevní byt pronajímat, většinou k tomu potřebujete souhlas družstva (řídí se konkrétními stanovami, proto nelze prohlásit s určitostí). Družstevní byt totiž nevlastníte, koupili jste si pouze právo jej užívat. Musíte se tedy připravit, že vám pronájem družstvo může zakázat.

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky