Společné bydlení ve studentském bytě

Obrázek autora článku

UlovDomov

5 min

Titulní obrázek článku

Studenti, kteří společně obývají jeden byt, často řeší, jak se vypořádat s různými praktickými situacemi. Na koho napsat (pod)nájemní smlouvu, jak se budou řešit zálohy, kdo uhradí kauci a další. Řeč je nyní o více či méně formálních úkonech, před nimiž nutně stojí každý, kdo s několika osobami sdílí byt.

Nájemní smlouva. Jedna z prvních otázek, kterou si budete muset zodpovědět, je, na koho bude napsána nájemní smlouva. Ideální řešení vypadá tak, že se do smlouvy uvedou všichni (pod)nájemníci. Ujasněte si, jaký typ smlouvy vlastně uzavíráte. Jedná se o nájemní, nebo podnájemní smlouvu? Ve zkratce: Nájemní smlouvu uzavíráte vy a majitel nemovitosti. Chcete-li pak byt dále pronajímat někomu třetímu, uzavřeli byste podnájemní smlouvu a podnájemce (onen někdo třetí) by platil nájem vám. Nájemník má pak obecně větší pravomoce než podnájemník. To jsme však trošku odbočili.

Smlouva by se tedy uzavřela se všemi (pod)nájemníky, čímž by všichni nesli stejnou odpovědnost. Jistě napomůže, když se s ostatními obyvateli bytu znáte a máte dobré vztahy. V případě, že by došlo na nejhorší (řešily by se například nějaké škody na nemovitosti), byli byste v konečném důsledku povinni všichni společně je odstranit. Bez ohledu na vinu. Vždy záleží na konkrétní situaci, těžko se ale domnívat, že byste se kvůli škodě za 5.000 Kč uchýlili k právnímu vymáhání. Kvalitní smlouvou ale nic nezkazíte: Podívejte se na návrhy smluv v našich šablonách.

Dalším ožehavým tématem jsou zálohy na energie. Ty máte buď již zahrnuty ve vašem nájmu, nebo je platíte paušálně každý měsíc a jednou za rok obdržíte vyúčtování dle reálné spotřeby. Vše vyčtete z vaší smlouvy. Jestliže pronajímatel chce, abyste si odběrné místo zapsali na sebe (zálohy jsou vyloučeny z nájmu), bylo by vhodně zvážit, jak se bude postupovat při eventuálním nedoplatku.

Můžete se dohodnout, že vám ostatní spolubydlící dají nějakou finanční zálohu jakožto záruku, že od výsledného vyúčtování nedají tzv. ruce pryč. Případně můžete měsíční zálohy mírně navýšit. Jistě je příjemnější platit každý měsíc o 100 Kč navíc, než pak jednorázově uhradit 3.000 Kč. Rozhodně ale nedoporučuji razantně si snížit výši záloh, hrozí pak vysoké riziku nedoplatku. Břemeno splatit jej pak zůstane na vás.

Posledním z trojice oblíbených diskuzních témat je kauce, která slouží jako záloha proti případným neplatičům nebo škodám na bytě. Bývá vysoká zpravidla jeden až dva měsíční nájmy. Z vlastní zkušenosti doporučuji, abyste se na ni složili všichni společně. Ve chvíli, kdy i vaši spolubydlící „investují“ do této kauce neboli jistoty, změní celkový postoj k bytu.

Zažili jste nějaké výjimečné situace s vašimi (bývalými) spolubydlícími? Podělte se s námi.

Podobné články