Státní půjčka pro mladé a její nároky

Obrázek autora článku

Samuel Varga

5 min

Titulní obrázek článku

Od poloviny srpna 2018 Ministerstvo pro místní rozvoj otevřelo nový Program pro mladé na podporu jejich bydlení. Už předtím jsme se mohli seznámit se státní půjčkou, která ale moc nenabyla na popularitě. Byla na maximální výši 600 tisíc korun a v podstatě by nevystačila ani na nejskromnější garsonku. S novou státní půjčkou je finanční hranice posazená výše a žádosti už pomalu sbírá.

4 skupiny s nárokem na půjčku

V minulosti s žádostí pohořelo mnoho žadatelů, tentokrát uspějí i registrovaní partneři, ovšem důležitá je hranice 36 let. Kdo smí zažádat:
– mladý pár do 36 let starající se trvale o dítě do 6 let
– novomanželé bez dětí do 36 let
– registrovaní partneři do 36 let
– samoživitel/ka s dítětem do 6 let

Na co konkrétně si lze půjčit

– výstavbu novostavby rodinného domu s podlahovou plochou do 140 m2
– koupi bytu do 75 m2
– koupi rodinného domu do 140 m2
– modernizaci bydlení

Úvěry jsou do výše 2 miliónů, ale mají své podmínky

– od 30 000 do 300 000 Kč na modernizaci bydlení
– až 2 000 000 Kč na výstavbu nebo koupi rodinného domu (částka musí být maximálně 80% ze skutečných nákladů)
– do 1 200 000 Kč na koupi bytu (nejvýše 80% ceny)

Jak je to s úrokem

Je nízký. Stanovuje se na základě referenční sazby EU pro Českou republiku ke dni uzavření smlouvy. Nejmenší výše je 1 %. V současné době se pohybuje na hranici 1,12 %. Žádné poplatky neočekávejte, ani za správu a vedení účtu. K tomu jsou mimořádné splátky a předčasné splacení úvěru také bez placení.

Výhody čekají na páry s novorozenci a v případě osvojení dítěte. Dotace jsou do výše 30 000 Kč a týkají se pouze při pořízení nového bydlení. Na stránkách se o podmínkách i dalších výhodách dočtete více.

Doba splatnosti

Každý druh úvěrů má svou vlastní dobu splácení. U modernizace bydlení je nastavena na 10 let, u koupě a výstavby pak až na 20 let. Při výjimečných případech lze dobu i natáhnout. Jedná se především o závažné nemoci a úmrtí, při těchto okolnostech se může doba prodloužit u modernizace na 12 let a při koupi a výstavbě na 25 let.

Výhody ve srovnání s hypotékou

Jednoznačným plusem je nízká úroková sazba, o které se vám může u komerčních hypoték jen zdát. Nečekají na vás žádné překvapivé poplatky a lhůta splácení lze za mimořádných okolností prodloužit. Lze jí zároveň čerpat s hypotékou, bohužel státním úvěrem hypotéku splatit nemůžete. Za zmínku stojí i nedostatky státního úvěru. Mezi zásadním je finanční omezení na maximálně 2 milióny a zaměřenost jednotlivých půjček.

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky