Tipy, jak levně vybavit byt

Obrázek autora článku

Samuel Varga

16. 5. 2021

10 min

Titulní obrázek článku

Ať už patříte mezi nájemníky, kteří se stěhují do nového podnájmu, nebo pronajímatele shánějící nábytek do bytu – pro obě skupiny máme tipy, jak levně vybavit byt.

Na začátku před vámi stojí ještě jedna důležitá otázka: Chcete pronajímat již vybavený byt? Jak se to může promítnout do celkové ceny za pronájem? Rozhodnutí necháme na vás, nás teď zajímá hlavně to, kde najdete levný nábytek a další vybavení bytu. Chcete-li pronajímat ať už částečně nebo plně vybavený byt, musíte se smířit s tím, že nájemníci jej časem opotřebují a z různých důvodů dochází také k poničení nábytku a škodám. Neříkáme tím, že máte nakupovat nekvalitní zboží, chceme spíše ukázat, že levné se nemusí vždy rovnat podřadné.

Vystavené zboží ze showroomu

Zboží, které je vystaveno na prodejně, případně ve speciálních showroomech, se často prodává s výraznou slevou. Někdy jsou na něm drobné závady jako například odřeniny, praskliny nebo vybledlá místa. Je vždy na důkladném zvážení, zda se jedná o vadu estetickou, nebo funkční, většinou ale výrobkům nic není. Klasifikují se nicméně jako „neprodejné“, respektive k prodeji s velkou slevou a někdy také bez záruky. Vše je o domluvě, proto se nebojte zeptat. Pořídit tak můžete například vanu, toaletu či umyvadlo, u nichž nevyžadujete prvotřídní kvalitu, a malá odřenina nijak neovlivní funkčnost.

Co koupit?

Představte si, že základní vybavení máte. Nyní chcete dokoupit několik dalších kusů nábytku, abyste nepronajímali holobyt, tedy stůl, skříň, úložné prostory, židle, sušák na prádlo, poličky, postel a další. Promyslete si důkladně, co všechno přesně chcete nájemníkům pořídit. Dost se to odvíjí od toho, komu chcete byt pronajímat. Studenti často uvítají postel, jelikož jim finanční situace nedovoluje pořídit si svou. Kdežto pracující si spíše koupí postel vlastní, jelikož nechtějí spát po někom cizím.

Tip: Drobnosti jako botník, lampička, kobereček do koupelny, odkapávač na nádobí nebo zrcadlo nestojí mnoho, nájemníka ale mile překvapí, že v bytě již jsou. Můžete si tímto zvýšit kredit, navíc se jedná o věci, které jsou univerzální, tudíž ani neřešíte odlišný vkus (tzn. že se červené houpací křeslo po vaší prababičce někomu líbí, nebo nelíbí). Naopak obrazy, tapety na stěně a výrazné záclony mohou mít za následek to, že je nájemníci budou chtít odstranit pryč. Investice pro vás pak bude zbytečná.

Nábytek z druhé ruky

Vyžaduje to celkem dost času stráveného hledáním a číháním na ten pravý výrobek – to je potřeba hned ze začátku zmínit. Existují však užitečné stránky, kde můžete pořídit za slušnou cenu šikovné věci. Zkuste Facebookové skupiny. Najdete jich hodně, zvlášť ve větších (nebo studentských) městech. Dobrým zdrojem levného vybavení jsou studenti Erasmu, ti si mnohdy zakoupí nábytek, který po půlročním výměnném pobytu chtějí prodat, protože se vracejí zpět domů. Zpravidla ani moc nehledí na cenu.

Vyzkoušet můžete následující Facebookové skupiny:

(Pozor, najdete zde nejen potřeby do domácnosti)

  • Buy & Sell Brno

  • Prague/Praha Buy and Sell

  • Inzerce – prodám, koupím, pronajmu, vyměním, daruji, hledám – kraj Vysočina

  • Oficiální Facebook SUPER bazar/ inzerce koupím, prodám, daruji, vyměním

Další nábytek z druhé ruky objevíte na webových stránkách:

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky