Typy bytů: mezonety, lofty a další…

Obrázek autora článku

UlovDomov

5 min

Titulní obrázek článku

V jednom z minulých článků jsem popisovala různé dispozice bytů, s nimiž se můžete setkat. Pojďme se však nyní detailněji podívat na konkrétní typy výstavby. V následujících řádcích vám představím rozdíl mezi balkonem a lodžií, mezonety, moderní lofty s vysokými stropy nebo suterénní byty.

Opusťme na chvilku do jisté míry tradiční způsob zástavby, tedy panelákové nebo činžovní byty, a zaměřme se na odlišnosti, které můžete ve vašem budoucím bytě nalézt. Jedno z milých potěšení může přinést balkon nebo lodžie, která je výrazně menší než klasický balkon a je charakteristická právě tím, že má po stranách plné nosné stěny. Proto bývá také zastřešena. Existují různé typy lodžií podle toho, nakolik vystupuje do prostoru ven od obvodové zdi (zapuštěná, polozapuštěná, předsazená). Přičemž i ta předsazená, tedy asi nejvíc podobná balkonu, mívá zpravidla pouze okolo jednoho metru. Představit si ji můžete jako mini balkonek, kam se vejde jedna, maximálně dvě osoby.

Jak poznáte mezonetový byt? Mezonet, který se v posledních letech stal v Česku hitem, se rozkládá na několika, obvykle dvou, podlažích. Zjednodušeně řečeno se jedná o vícepatrový byt. Tento způsob bydlení je typický například v Anglii. Obyvatelé mezonetu si pochvalují především oddělení privátní zóny (ložnice, pracovny, koupelny) a společenských zón (obývák, jídelna, kuchyně). Diskutabilní částí se někdy může stát schodiště a je to právě starší generace, kdo radši oželí šplhání do schodů. Dalším ožehavým tématem je nadbytečné teplo. Mezonety bývají většinou součástí půdní vestavby, a proto se v nich v létě drží nesnesitelné horko.

Přesný opak však zažijete v suterénním bytě, který se nachází pod úrovní země, jak trefně naznačuje francouzský název (souterrain = pod zemí). Tam si na přebytek tepla nemůžete stěhovat, drží se tam totiž spíše vlhkost, zima a v poslední řadě také tma. Ty představují hlavní nevýhody suterénního bytu. S vlhkostí jsou spojeny také plísně, kterých se není lehké zbavit. Ne vždy musí suterénní byt znamenat nesnáze, pro mnohé architekty jsou naopak výzvou, jak zbořit mýty a dokázat, že příjemné bydlení lze zajistit i v podzemním bytě.

Triádu bytů zakončuje loft. Byt, který vznikl v industriální budově, většinou tovární hale, dříve určené k jinému účelu než bydlení. Lofty se stávají velice populárními, a to i v Brně (např. bývalá textilní továrna Moravan v Zábrdovicích). Lofty jsou velice prostorné, zpravidla také rozděleny do pater, kdy horní patro může být nižší. Bývají zachovány rovněž industriální prvky, například okna, režné cihly nebo kov. V některých velkoměstech mají lofty již svou tradici, jelikož elegantně řeší problém s nedostatkem míst k bydlení. V loftech často bydlí mladí lidé, umělci a kreativci a vytváří se kolem tohoto bydlení a životního stylu specifická kultura.

Podobné články