Účinky barev v interiéru

Obrázek autora článku

UlovDomov

5 min

Titulní obrázek článku

Barva může změnit náladu člověka, podnítit hněv, vyvolat štěstí nebo pocity lhostejnosti a smutku. Volba vlastní oblíbené barvy navíc odráží osobnost paní či pána domu a dotváří tak celkovou atmosféru každého interiéru. Přesto většina lidí netráví mnoho času přemýšlením o barevných kombinacích ve svých domovech nebo kancelářích. A jelikož barvy umí čarovat, pojďme se se společně podívat, jaká pravidla je nutno dodržovat.

Každá barva má své speciální účinky

Mnoho aranžérů a bytových designéru se shoduje, že tlumené a harmonické barvy jsou těmi, které udržují naši hlavu čistou a nevyvolávají v nás nikterak silné emoce a pocity. Oproti tomu lze uvést jako příklad červenou, která působí vášnivě a nezkrotně. Červená nikdy není nuda. Je to vynikající akcentová barva, kterou můžete použít k vytvoření „chladnější“ místnosti. Jako nejintenzivnější barva, červená zvyšuje energii v místnosti a je dobrou volbou, když chcete v interiéru vzbudit jakési vzrušení. Odstínem červené je pak růžová, která znamená romantiku, lásku a přátelství. 

Modré odstíny působí naopak konejšivě a harmonicky a jsou spojeny s důvěrou, loajalitou a inteligencí. Modrá zpomaluje metabolismus a má uklidňující účinek, proto se považuje za prospěšnou pro naši mysl a tělo.

Žlutá je vnímána jako symbol nového začátku, svěžesti a slunce. Návrhářka interiérů Jennifer Agus z Agus Interiors říká: „Žlutá je povznášející barva, ale musíte si vybrat ten pravý odstín. Ujistěte se, že to není příliš jasné nebo příliš tlumené. Pro sofistikovanější vzhled můžete použít kombinaci tmavě žluté a šedé, která dobře funguje v předsíni.”

Teplé vs. studené barvy

Pojem „teplé versus studené barvy“ označuje místo na barevném kolečku, kam dopadají konkrétní odstíny. Odstíny jako červená, oranžová a žlutá jsou tradičně považovány za teplé barvy, protože jsou živější. Ve směsi jsou však také zahrnuty neutrální látky, jako je hnědá. Na druhé straně spektra jsou pak studené barvy – modrá, zelená a fialová a v neposlední řadě také šedá.

Výběr teplé nebo studené barvy ovlivňuje především energii a celkovou atmosféru, která v prostoru panuje, a proto bychom mu měli věnovat dostatek pozornosti. Vzhledem k tomu, že teplé barvy mají tendenci přinést pozitivní a příjemný pocit do místnosti, jsou nejlepší v prostorech, kde se odehrává nějaký druh zábavy. Tím může být například vaření, a proto můžeme přemýšlet o použití těchto odstínů v jídelně nebo kuchyni. Chladné barvy jsou naopak utlumené. Fungují nejlépe v ložnicích a kancelářských prostorech, kde každý z nás ocení spíše harmonickou energii plnou klidu.

Doplňkové barevné schéma

Ze všech barevných pravidel, která používají návrháři interiérů, je doplňkové barevné schéma často považováno za nejjednodušší. Je to proto, že jsou využívány barvy nacházejících se na barevném kolečku naproti sobě. Vzniknou pak kombinace jako modrá a oranžová, žlutá a fialová nebo červená a zelená.

Jak je vidět z níže uvedené fotografie, je toto barevné párování poměrně kontrastní, což znamená, že i když bezpochybně přináší silnou energii, je lepší s takovými barvami šetřit a používat je v menším množství v kombinaci s neutrálními barvami k jejich vyvážení. Svůj interiér můžete díky tomuto tipu oživit barevnými rámečky, tapetou, která bude pokrývat jen jednu stěnu pokoje, či potahy na polštář se zajímavým mozaikovým designem.

Titulní obrázek článku

Zlaté pravidlo 60-30-10

Pravidlo 60-30-10 je nejlepším přítelem každého fanouška interiérového designu. Bez ohledu na to, jaký je váš osobní vkus, nebo jak chcete, aby váš pokoj vypadal, můžete pomocí tohoto pravidla zajistit, aby vámi použitá barevná paleta zůstala vyvážená. V tomto nastavení budete používat tři barvy v procentuálním poměru 60-30-10.

A jak to celé funguje? Nejprve si vyberete jeden odstín, který bude vaším dominantním, a zabere přibližně 60 procent místnosti. Obvykle to bude neutrální nebo nějaký utlumený odstín, který může zabrat převážnou část prostoru, aniž by bil na první pohled do očí. Další preferovaná barva je sekundární, která je obvykle trochu výraznější a zabere asi 30 procent prostoru. Nejodvážnějším odstínem je nakonec barva, která se využívá především pro doplňky a další malé detaily a zabírá zhruba 10 procent prostoru v místnosti.

Titulní obrázek článku

Jako příklad lze uvést tuto ložnici. Můžeme vidět, že dominantní barvou je zastřená bílá, která vzbuzuje harmonii a interiér díky ní působí velice čistě. Zlaté detaily zase skvěle doplňují podlahu v podobných tónech a společně tvoří sekundární barevný odstín. Poslední barvou, která jde s předcházejícími dvěma tón v tónu, je starorůžová, kterou byla využita v doplňcích, konkrétně tedy na povlečení.

Máte-li pocit, že představa vašeho vysněného interiéru pořád není úplná, pomohou pokojovky. V tomto případě volby tlumených barev, je zelená výrazným prvkem a krásně dotváří celkovou atmosféru celé ložnice. Šedé tóny zase fungují s barevnými pastelovými květy a bílému interiéru můžete dopřát klidně něco výraznějšího.

Podobné články