Úsporná domácnost: Domov, který během dovolené neplýtvá.

Obrázek autora článku

UlovDomov

10 min

Titulní obrázek článku

Nezapomenout na pas, opalovací krém, plavky, léky, vyřídit si pojištění, důkladně zalít zelenou džungli na balkoně a najít hlídaní pro mazlíky, než se z dovolené vrátíte. Nezdá se to, ale než si pojedete odpočinout, čeká vás ještě menší, ale zato důležité zařizování. Jestli zároveň uvažujete trochu ekonomicky a neradi plýtváte, zkuste domácnost připravit tak, aby se žádný z měřičů neprotáčel.

Přichystejte spotřebiče

Nejsnadnější variantou je vyhodit pojistky, v takovém případě nezapomenete nic vypnout. Na tento extrém ale opatrně, rybičky v akvárku by dlouho bez čerpadla nevydržely a předem neodmražený mrazák s chladničkou by nadělaly pořádnou paseku. Ideální řešení je projít byt a zvážit, co je a není dobré vypnout zcela.

Chladnička a mrazák

Pokud odjíždíte na méně než dva týdny, nemá smysl tyto spotřebiče vypínat, ani byste příliš energie neušetřili. Náklady na obnovení provozu samotného mrazícího boxu by převýšily úspory. V případě delší dovolené chladničku i mrazák vyprázdněte (zkonzumujte), nechte odmrazit a při té příležitosti rovnou vyčistěte. Vypojte spotřebič z elektřiny a nechte dveře pootevřené, ať se odvětrá a nezatuchne.

Sporák a vařič

Plotýnkové vařiče vypojte ze zásuvky, elektrické sporáky vypněte pomocí hlavního síťového jističe a u plynového odpojte přípojku na plyn, ale i elektřinu. Vypojení plynu vám peníze neušetří, nicméně se budete cítit jisti před případnou plynovou pohromou.

Klimatizace, elektrický bojler a plynový kotel

Klimatizaci i bojler doporučujeme vypnout, vaše domácnost se bez v nich ve vaší nepřítomnosti určitě obejde. Plyn ke kotli nebo karmě na dobu své nepřítomnosti raději uzavřete. Chládek zajistíte zataženými závěsy a žaluziemi. Se zatemněním to ale nepřehánějte, některé rostliny a kvítka bez světla nevydrží.

TIP: Domluvte si kontrolory. Babička, kamarád/ka, soused/ka jednou za týden můžou skočit obhlídnout situaci v domácnosti. Strádající rostliny zalijí a před zlodějem majetek ochrání.

A co s elektřinou?

Elektřina dnes už pohání snad celou domácnost, a i když spotřebiče zrovna nepoužíváte, elektroměry se směle protáčejí. V zásuvce jsou připravené sloužit a nešetří vám peněženku, dokud je nevypojíte. Jestli se proto chystáte vyrazit i jen na pár dní, vypněte přístroje z pohotovostního režimu. Vypojení spotřebičů ze stavu „standby“ vám ušetří alespoň pár desítek korun, což se během roku může docela nastřádat.

Kuchyňské spotřebiče

Od kávovaru, přes rychlovarnou konvici až po mikrovlnou troubu – všechny vypojte ze sítě. Navíc při bouřce pak k žádnému zkratu a následnému požáru nedojde. Všeobecně platí, že čím je spotřebič starší, tím víc energie vyžaduje.

Televize, playstation, PC, stereo a další

U těch ještě před vypojením ze sítě prostudujte návod, u některých se časté vypojení ze sítě nedoporučuje. Televizi uchráníte před bouřkou krom vysunutí ze zástrčky i vypojením od antény, stejně jako set-top box, modem, satelitní přijímač a rádio. Neopomeňte ani „zapomenuté“ nabíječky v zásuvce, ty si v přehřívání libují nejčastěji. Pamětníci budou muset myslet i na DVD přehrávače a gramofon.

Závěrečná inspekce

Zkontrolovat zavřená okna, zhasnutá světla na půdě i ve sklepě a termostat. Ten během zimních dovolených jen ztlumte na minimální pokojovou teplotu, aby flóra a fauna neměla nutkání se zazimovat. Teď už jen zamknout a hodit nohy na ramena za dobrodružstvím i pohodou bez obav.

Podobné články