Tipy pro rychlý a snadný úklid nejen před Vánoci

Obrázek autora článku

Samuel Varga

20. 12. 2022

10 min

Titulní obrázek článku

Úklid pro mnohé z nás není zrovna zábavnou nebo vyhledávanou činností. Shodneme se ale, že je důležitý. Naštěstí existuje mnoho triků, díky kterým budete mít hotovo raz dva a ani se u toho tolik nepředřete. Mnohé jsme si za 7 let profesionálního pronajímání sami ověřili a rádi se s vámi o ně podělíme.

TIP: Nenechávejte úklid pouze na víkendové dny, ale snažte se část povinností zvládnout i v průběhu týdne. Menší ale častější úklid je pro většinu z nás mnohem méně stresující.

  • Máme-li na úklid 10 minut – zvolíme malou část, třeba jednu zásuvku, jednu poličku.

  • Máme-li na úklid 2 hodiny – můžeme zvládnout větší celek, ale dopředu si určíme, co v daném časovém úseku chceme zvládnout

Zrcadlo, zrcadlo…

Taky se u čištění zrcadla občas pořádně zapotíte a když už si myslíte, že je hotovo, zjistíte, že tam nějaká šmouha přece jen zůstala? S tímhle problémem si hravě poradíte díky jednoduché vychytávce, kterým je podomácku vyrobený octový čistič.

Dá se jednoduše připravit i doma: do zavařovací sklenice z poloviny naplněné octem přidejte umyté kůry od pomerančů a citronů a vše zřeďte trochou vody s pár kapkami esenciálního oleje. Sklenici nechte ve tmě odstát dva týdny až měsíc, potom jednoduše přeceďte a nalijte do nádoby s rozprašovačem.

Na perfektní vyleštění je potom vhodná utěrka z mikrovlákna, odborníci ale doporučují i staré noviny.

Ocet jako uklízecí parťák

To, že ocet funguje jako věrný pomocník nejen při leštění zrcadel, potvrzují nejen profesionálové z úklidových firem, ale také všichni milovníci úklidu. Použít ho můžete jak k čištění záchodu, tak i na ucpaný odpad.

“Na ucpaný odpad fungují ocet a jedlá soda opravdu skvěle. Na čištění záchodu zase používáme sůl v kombinaci s octem. Je potřeba vše nechat déle působit, třeba i přes noc, ale výsledek stojí za to,“ doporučuje majitelka úklidové firmy, se kterou služba Ideální nájemce spolupracuje.

Stejně tak se ocet dá použít k mytí oken, odstranění vodního kamene z varné konvice nebo k vyčištění sprchového koutu.

Soda, soda a zase soda

Další (ne)tajnou zbraní je jedlá soda. Ta se dá používat rovnou na několik věcí. Pokud ji smícháte s vodou, směs je ideální na čištění sporáků.

Soda také perfektně zbavuje zápachu. Pokud vás tedy trápí zapáchající skvrna na koberci nebo jste zrovna vyhodili něco starého a nepříliš voňavého z ledničky, je to právě jedlá soda, která vás může rychle a snadno zachránit. O tom, jak uklízet ledničku, si můžete více přečíst tady.

Kromě jedlé sody je dobré doma mít i sodu prací. Věděli jste, že z ní můžete vytvořit efektivní domácí prací prášek? Pokud budete chtít vyprat třeba záclony, doporučujeme dát dohromady prací sodu, esenciální olej a nastrouhané prací mýdlo. Díky esenciálnímu oleji navíc ovlivníte, jak bude vaše prádlo vonět.

Když už jsme u té vůně – první dojem dělá hodně, takže když zájemce o bydlení při vstupu do bytu omámí příjemná vůně, zvýší se šance, že se mu byt zalíbí. K navonění bytu přitom stačí vzít zavařovací sklenici, do té nasypat jedlou sodu, přidat esenciální olej a navrch položit zapálenou čajovou svíčku. Získáte tak zároveň zajímavý dekorační prvek.

TIP: Doporučujeme udělat si podrobný plán s ohledem na specifika vlastní domácnosti. Sepište si tedy všechna místa, kterých je potřeba se dotknout, a potom si je postupně odškrtávejte. I malá dílčí vítězství jsou důležitá.

Zubní pasta nejen pro krásné zuby

Život bez pasty na zuby by si uměl představit jen málokdo. Věděli jste ale, že skvěle funguje i při úklidu? Slouží jako účinný nástroj pro leštění nebo jako zbraň proti šmouhám na linoleu. Například náš správce Tomáš si ji nemůže vynachválit: “Čistím s ní například kohoutky. Jde to krásně a hlavně rychle.”

Nano houbička

Na závěr vám ještě doporučíme nano-melaminovou houbičku, která vám pomůže zbavit se skrvn i bez využití chemie. Její použití je snadné a rychlé, což je přesně to, co v adventním shonu všichni oceníme. Stačí ji jen namočit a za chvilku jsou skvrny pryč. Nepodceňte však použití rukavic a rozhodně ji uchovávejte mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.

Je důležité si úklid zpříjemnit

Samotné prostředky ale k úklidu nestačí, nejdůležitější je mít odhodlání a chuť ho dokončit. Nabízí se tedy otázka – jak úklid zpříjemnit? My doporučujeme pustit si hudbu, třeba vánoční. Ale záleží jen na vás, který styl vás baví natolik, že při něm zapomenete, že zrovna uklízíte.

Anebo vyzkoušejte nový podcast, do kterého se při úklidu zaposloucháte a něco zajímavého se tak dozvíte. Pokud ale hudba ani podcasty nepomáhají, přizvěte k úklidu parťáky. S nimi si můžete povídat a než se nadějete, máte uklizeno.

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky