Jak zabezpečit svůj domov před odjezdem na dovolenou?

Obrázek autora článku

Samuel Varga

1. 6. 2021

5 min

Titulní obrázek článku

Korona nekorona, období výletů, dovolených a cestování je v plném proudu. Ať už v létě plánujete několikatýdenní dovolenou nebo jen víkend na chatě, opatrnosti není nikdy nazbyt. Letní měsíce jsou totiž dobou, kdy mají zloději žně a krádeže podle policejních statistik mnohonásobně narůstají. My pro vás máme několik tipů, jak váš byt či dům před odjezdem na dovolenou pořádně zabezpečit.

Zážitky z dovolené se chlubte až po návratu 

Co není na sociálních sítích, jako by nebylo. Mnohdy však sdílíme víc, než bychom měli a žijeme v domněnce, že se o naše plány dělíme pouze s pár přáteli. Chceme s nimi sdílet bezprostřední nadšení ze zakoupených letenek, přesné datum plánované dovolené a další detaily celého zájezdu. Rázem má k takovým informacím přístup téměř každý, kdo je uživatelem na sociálních sítích – tedy i potenciální zloděj, kterému jste právě poskytli dokonalý návod, kdy a jak se vloupat do vašeho bytu či domu.

Ne nadarmo policisté i pojišťovny doporučují, aby o vašem odjezdu vědělo co nejméně lidí. O svém záměru tedy informujte jen příbuzné, kamarády či blízké kolegy – ty ideálně poproste o zalévání rostlin nebo vybírání schránky, okolí díky tomu nabyde dojmu, že je někdo doma.

Technologie ale mohou být i přítelem 

Dojem, že je někdo doma, můžete vzbudit i bez fyzické přítomnosti. K tomu vám poslouží obyčejné spínače světel nebo tzv. štěkač, který simuluje štěkání psa a zvuky vydává ve vámi nastavených intervalech.

Kompletní ochranu domu či bytu zajistí i bezpečnostní systém, který obvykle obsahuje několik základních bezpečnostních zařízení: kouřový alarm, venkovní kameru, interiérový detektor pohybu umístěný do rohu místnosti nebo spínač, který hlídá, jestli během naší nepřítomnosti někdo neotevřel okna či dveře. Veškeré dění pak můžete pohodlně sledovat prostřednictvím aplikace na jakémkoliv chytrém zařízení.

Výrobci chytrých systémů předpovídají, že implementace těchto a dalších smart zařízení do domácnosti bude během pár let stejně běžná jako používání chytrých telefonů. Není divu – inteligentní domácnost můžete úkolovat klidně z druhého konce světa, máte díky ní neustálý přehled o tom, co se zrovna děje a navíc minimalizujete riziko vykradení.

Vstup znesnadní bezpečnostní dveře

Bezpečnostní dveře, narozdíl od těch běžných, jsou opatřeny několika prvky, které různými způsoby zamezují násilnému otevření. Díky této technologii není možné dveře otevřít běžnými mechanickými nástroji, které se při loupežích využívají. Uvnitř dveří je navíc zabudována zpevněná výztuž odolná proti vyražení či prokopnutí.

Takové dveře bývají mnohdy také protipožární, protihlukové a mohou výrazně snížit výšku pojistky na váš byt. Zatímco u běžných dveří vám některé pojišťovny nepojistí ani jejich zámek, s III. a IV. bezpečnostní třídou dveří můžete získat slevu na pojištění vašeho bytu až 30 %. A pokud by se zlodějům nějakým způsobem přeci jen podařilo váš byt vyloupit, pojišťovny vám vyplatí až 800 000 Kč.

Dejte sbohem klasickým klíčům

Další vychytávkou dnešní doby je elektronický systém, který vám umožní otevřít dveře mobilem, kartou, čipem, ale také čtečkou, která funguje na principu rozeznání otisků prstů. Zajímavý je také například Door Control System s dotykovou klávesnicí, který umožňuje před každým vstupem změnit pořadí čísel, aby nebylo možné rozklíčovat vstupní kód podle případných otisků.

Pokud vás chytré bezpečnostní technologie zajímají a rádi byste správně vybrali smart zařízení pro váš domov, koukněte na toto video plné užitečných tipů na sestavení komplexního systému zabezpečení.

Vsaďte na jistotu

I když jste pro zabezpečení udělali maximum, v každém případě je dobré mít váš byt či dům pojištěný. Při uzavírání pojistky domácnosti si dejte pozor na výši pojistného plnění (tj. hodnotu věci, na kterou se pojištění vztahuje) a rozhodně nenechávejte pojištění na poslední chvíli – každá pojišťovna má totiž své požadavky. Většinou je vyžadována cylindrická vložka minimálně III. bezpečnostní třídy a zvláštní požadavky bývají i na dveře, zárubně a kování.

Než zamknete…

Abyste měli jistotu, že jste při hektickém odjezdu na nic nezapomněli, udělejte si seznam všech položek, které je potřeba zavřít, vypnout, zhasnout či vypojit. Základem jsou zavřená okna a balkónové dveře, vypnutá voda a plyn, roztažené závěsy a zamčené vstupní dveře. Pokud máte vaši domácnost vybavenou bezpečnostními systémy, ujistěte se, že fungují. Celý proces kontrolování si můžete i nafotit – nebudou vás pak během dovolené trápit neodbytné myšlenky, jestli jste náhodou na něco zapomněli.

Pár užitečných rad na závěr

  • Nejprve si zjistěte požadavky jednotlivých pojišťoven a podle toho zvolte bezpečnostní třídu pro vchodové dveře.

  • Kvalitní bezpečnostní dveře jsou jen ty, které jsou vyrobené na míru a dokonale pasují na zárubně. Instalací bez předchozího zaměření jen zbytečně vyhodíte peníze.

  • Myslete i na takové detaily, jako je jméno na dveřích či zvonku. Uvádějte jen rodinné příjmení v množném čísle. Počet osob nebo jejich tituly totiž jen přitahují pozornost pachatele.

  • Cennosti během své nepřítomnosti uložte do trezoru nebo využijte bezpečnostní schránky v bankách. Uložit zde můžete například rodinné šperky.

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky