SERIÁL PRONAJÍMATELE: #5 Důvěřuj, ale prověřuj, aneb osvědčené praktiky, jak se vyhnout neplatičům

Obrázek autora článku

Štěpán Smoleja

Právník a specialista na nájemní právo

19. 10. 2022

10 min

Titulní obrázek článku

Jedno z největších rizik, které vás může při pronajímání bytu potkat, je neplatící nájemník. Negativní zkušenost s nájemci má navíc až 80 % všech pronajímatelů. Jak ale spolehlivě poznat, jestli budoucí nájemník je opravdu seriózní a neskrývá ve skříni nějaké strašáky? Dá se vyvarovat tomu, že byt bude za několik měsíců zdemolovaný, nebo nájem a poplatky budete ze svých nájemníků horko těžko dostávat? Na první pohled mohou nájemníci působit mile a bezproblémově, ale v těchto případech nespoléhejte pouze na váš úsudek, ale věnujte čas i jejich důkladnému prověření. Jak na to, kam se obrátit a na co nezapomenout, vám ukážeme v tomto článku.

Jak si nájemníky prověřit

Když pronajímáte svůj byt, dáváte tak k dispozici svůj majetek, a proto byste se měli o tohoto člověka zajímat. Pojďme se tedy podívat, jak problémům předcházet a jak minimalizovat riziko, že si do bytu vezmete neplatiče nebo jinak problémového nájemníka. Pokud pronajímáte byt, a máte alespoň jednu ze zkušeností, víte, že není až tak lehké tyto problémy vyřešit. Lze jim však předejít, pokud si svého nájemníka dopředu důkladně prověříte a budete se také držet rad, jak nespolehlivého nájemníka odhalit. Všechny tyto rady jdou však aplikovat také na nájemníky, se kterými už máte podepsanou smlouvu. Nikdy není pozdě se ubezpečit o tom, že vás nepotká nějaký nečekaný problém.

Před podpisem smlouvy si zjistěte jméno, datum narození a bydliště. Díky těmto údajům pak můžete vybrané nájemníky prověřit jak na sociálních sítích (Facebook, Twitter, LinkedIn), tak na internetu a v různých evidencích. Právě na ně se v tomto článku primárně zaměříme. Je možné si nájemníky prověřit v každé evidenci zvlášť, nebo využít služby UlovDomov.cz, která provede kompletní prověření rizikovosti nájemníka ve všech evidencích najednou. Největší výhodou pak je, že služba funguje online a ověří vašeho nájemce na počkání.

Ověřit rizikovost nájemníka

Centrální evidence exekucí CEE – veřejný seznam, který je veden, provozován a spravován Exekutorskou komorou České republiky. K říjnu 2015 eviduje 731 tisíc osob a 4,269 miliónů exekucí.
Insolvenční rejstřík – seznam všech dlužníků, proti kterým bylo v posledních 6 letech zahájeno insolvenční řízení. Informace jsou ověřovány online.
Úřední deska soudních exekutorů – soudní exekutoři si vedou svoje veřejné úřední desky, kde vyvěšují dokumentaci k jednotlivým případům. Aktuální informace o každé osobě, která byla na těchto deskách zapsána.
Veřejné dluhy u VZP – pojišťovna zveřejňuje seznam lidí, kteří dluží na zdravotním pojistném. V případě Všeobecné zdravotní pojišťovny jsou to dlužníci s dluhem 300 000 Kč a více.
Veřejné dluhy u ZP MV ČR – pojišťovna zveřejňuje seznam lidí, kteří dluží na zdravotním pojistném. V případě zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra jsou to dlužníci s dluhem 100 000 Kč a více.
Trvalé bydliště na magistrátu – každý člověk si může zapsat trvalé bydliště na magistrát a s tím může být spojena jeho vyšší rizikovost.
Hledané osoby Policií ČR – kompletní a aktuální databáze přímo u Policie ČR. Databáze obsahuje údaje o pohřešovaných a hledaných osobách, po kterých Policie České republiky vyhlásila pátrání.

Dále můžete také využít služby www.solus.cz, která shromažďuje negativní informace o klientech, kteří neplní své smluvní závazky. Jedná se např. o dluhy u telefonních operátorů, leasing, apod. Nevýhodami je, že nelze ověřit třetí osobu a také to, že služba nefunguje na počkání. Je nutné mít předem vygenerovaný SMS kód, případně lze o ověření požádat i poštou. Informace si také můžete prověřit na stránkách www.detail.cz, kde naleznete velké množství informací o firmách, podnikatelích a živnostnících. Pokud chcete být opravdu důkladní, můžete nájemníka požádat o kontakty na předchozího pronajímatele a na zaměstnavatele. S nimi se pak můžete spojit a ověřit si jeho solventnost .

Jesliže veškeré ověřování dopadlo v pořádku, nezapomeňte ještě na poslední kroky, které je potřeba zkontrolovat před podpisem smlouvy:

  • Zda jsou údaje správně vyplněny podle občanského průkazu

  • Zda má nájemník manželku nebo manžela (právo užívání bytu získá i druhý z manželů)

  • Kontrola odcizení průkazu na stránkách ministerstva vnitra

Účelem tohoto prověřování není zasahování do soukromí jednotlivých nájemníků, ale předcházení nepříjemnostem s neplatiči. Tento princip je zcela standardní v západních zemích a pomáhá pečlivě najít vhodného nájemníka. Také nechceme házet všechny nájemníky do jednoho pytle, chceme vám pomoci najít cestu, jak oddělit ty nespolehlivé od těch spolehlivých, kterých si pak můžete vážit a při oboustranné spokojenosti jim třeba nabídnout speciální podmínky, které uspokojí obě strany. Kdo bude váš příští nájemník vám neřekneme. Dokonce ani nečekejte, že tím by vaše snaha o prověření nájemníka měla skončit. Pouze vám dáváme k dispozici zautomatizované kroky zkušených pronajímatelů.

Další díly:
#1 Jak efektivně zařídit byt k pronájmu
#2 Sedm tipů k fotce, která pronajímá
#3 Jak napsat inzerát, který opravdu zaujme
#4 Jak stanovit výši nájmu, aby vám vydělal co nejvíce? 4 základní faktory, které vám ji pomohou určit
#5 Důvěřuj, ale prověřuj, aneb osvědčené praktiky, jak se vyhnout neplatičům
#6 Šest základních skupin nájemníků
#7 Jak správně nastavit výši jistoty a jaké jsou její nástrahy?
#8 Největší nájemní mýtus: trvalé bydliště

Podobné články