Jak odhalit nespolehlivého nájemníka?

Obrázek autora článku

UlovDomov

5 min

Titulní obrázek článku

Zkušení pronajímatelé vědí, že objevit důvěryhodného a slušného nájemníka není snadné. Někdy se vám to podaří okamžitě, jindy vyzkoušíte několik nájemníků, než narazíte na toho správného.

Pokusím se vám ve svém článku nabídnout rady, jak si otipovat vhodného nájemníka, který se k vašemu bytu, potažmo i věcem v něm, bude chovat jako ke svým vlastním.

Reaguje na telefony? Odepisuje na vaše e-maily? Dodržuje domluvené termíny?
ANO. Výborně. Osoba, která se včas omluví, pokud nestíhá dorazit na smluvenou schůzku, splnila první krok v tomto mini testu.
NE. Varovné znamení. Jestliže se potenciální nájemník chová již na začátku společné komunikace nespolehlivě (neodpovídá na telefonáty nebo na poslední chvíli mění dohodnuté podmínky) může to pro vás být signálem, že by v budoucnu mohly nastat problémy. Navíc se můžete připravit, že domluva s takovým člověkem nemusí být snadná.

Snažte se nového nájemníka poznat.
Nemusíte jej samozřejmě podrobit důkladnému výslechu a ptát se ho, jaké je jeho nejoblíbenější jídlo. Zeptejte se však na pár nezávazných konverzačních otázek, zda je místní, jak dlouho bydlí ve městě, kde pracuje apod. Neexistuje přirozeně žádný přesný návod na to, co jsou správné odpovědi. Určitě ale budete mít lepší pocit, když nájemníka sami uvidíte a seznámíte se s ním osobně. Nenechejte se ukonejšit realitním makléřem, že nájemníka za vás již vybral. v

Smlouvá s vámi o výši kauce neboli jistoty.
Na začátku si musíte ujasnit své priority. Nastavte si takovou kauci, abyste měli alespoň nějaké odškodnění, pokud by nájemník neplatil, a to nejen nájemné. Vezměte v úvahu například situaci, že nájemník nebude hradit zálohy za energie. Vy se o tom dozvíte pozdě a vymáhání peněz bude následně složité. Záleží také, zda máte platby za energie zahrnuté ve výši nájemného. Někteří pronajímatelé totiž požadují, aby si nájemník energie platil sám.
Kauce zároveň musí být pro nájemníka přijatelná, nechcete si přeci nastavit příliš vysokou kauci a odradit případné zájemce. Dle zákona nesmí být jistota vyšší než trojnásobek nájemného.
Nicméně někdo, kdo odmítá složit vámi stanovenou jistotu, nebudí dobrý dojem a určitě nepřistupujte na jeho podmínky. Nedejte ani na nářky či přemlouvání, že se daná osoba nachází ve finanční tísni. Nejste přece Armáda spásy. Právě naopak by to pro vás mělo být upozornění, že máte čest s případným neplatičem.

Nadneste téma pojištění bytu.
Otestovat si budoucího nájemníka můžete i touto otázkou. Samotné pojištění doporučujeme zahrnout do výše nájemného a dále tím nájemníka nezatěžovat. Můžete si nájem trošku zvednout s tím, že se vám takto bude hradit pojištění bytu. U nájemníka si každopádně můžete zjistit reakci na váš návrh o pojistném, eventuálně si vyslechnout argumenty proti. Určitě existuje mnoho pádných důvodů, proč by nájemník neměl chtít platit, a já netvrdí, že nejsou relevantní. Zajímavá je však právě ona reakce nájemníka.

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky