Má smysl pojistit si byt v pronájmu?

Obrázek autora článku

Samuel Varga

1. 4. 2022

10 min

Titulní obrázek článku

Obšírněji jsem o tématu pojištění bytu, který pronajímáte, psala již v jednom z mých předchozích článků. Při pročítání zdrojů a různých diskuzí jsem však dospěla k závěru, že bych měla přeci jen ještě pár slov dodat…

Jak nejlépe poradit pronajímateli, majiteli bytu, který investoval svůj čas i peníze do bytu, aby jej mohl dále pronajímat, avšak má strach z nespolehlivých nájemníků? Celá problematika není jednoduchá právě proto, že se v ní vyskytuje mnoho proměnných a často se vychází i z toho, jaká škoda přesně vznikne. Ne vždy ale vzniklé škody padnou na hlavu majitele. Vezměme si například újmy na majetku třetí osoby: V NOZ sice nikde nenajdete, že za škody způsobené v nájemním bytě či ještě hůř v bytě souseda či společných prostorech domu nese odpovědnost majitel, nicméně to bude právě majitel, kdo chodí na schůze SVJ (společenství vlastníků jednotek), a majitel, na koho se eventuálně obrátí poškozený soused.

Elegantní řešení představuje kombinace dvou „pojistek“: Předně si do smlouvy uveďte, že za škodu vzniklou ve vašem bytě, bytě souseda či společných prostorech zodpovídá nájemce. Ano, ale co když nájemce odstranění závady neuhradí? Můžete na něj dále podat žalobu, to je také možnost. Avšak co když je nájemník zadlužen a nebude schopen platit. Spor sice vyhrajete, ale má to smysl u člověka, který vám nic nezaplatí? Jak postupovat dále?

Poté přejdeme k bodu č. 2: sjednání pojištění. Doporučuji vám maličko si nájem nadsadit, přičemž si z těchto peněz navíc můžete hradit pojištění bytu vy sami. Nájemci nemusíte nic vysvětlovat a ani mu říkat, na co těch pár stovek využijete. Dle NOZ už nemusíte rozepisovat, proč jste si určili právě takto vysoké nájemné. Vyřídíte si pojistku, která bude vyhovovat přesně vašim potřebám (například podle toho, zda v bytě máte své vlastní vybavení, či nikoli), a jste chráněni. V případě náhlé škody budete mít minimálně jistotu, že pojišťovna pokryje alespoň část vašich celkových výdajů.

Vymáhat peníze z pojišťovny nebývá vždy snadné, proto si pečlivě projděte pojistné podmínky, abyste si pojistili skutečně to, co potřebujete. Vždy máte ale větší šanci získat peníze z pojišťovny než z nespolehlivého, v horším případě i zadluženého nájemníka.

Vybraný článek

    Průvodce Pronájmy

    Právo

    Pojištění

SERIÁL PRONAJÍMATELE: #5 Důvěřuj, ale prověřuj, aneb osvědčené praktiky, jak se vyhnout neplatičům

Přejít na článek
Obrázek článku

Podobné články