Jak okouzlit pronajímatele

Obrázek autora článku

UlovDomov

5 min

Titulní obrázek článku

Známe to všichni. Skvělých bytů je hrstka, a když už se nějaký volný namane, většinou se na něj stojí dlouhé fronty a je brzy obsazen. Já vám však poradím, jak zaujmout pronajímatele natolik, aby si vybral právě vás.

Vnímavý, dostupný, učenlivý…

Pronajímatelé, kteří berou svůj byt jako dlouhodobou investici, nehledí pouze na finanční stránku. Neuškodí ale zmínit, že své účty platíte včas. Ujistěte pronajímatele, že se nemusí obávat pozdních plateb. A sami klidně zaveďte řeč na vaši práci. Ledabyle prohoďte, že váš příjem je dostatečný a že si nesnášíte pozdní plnění závazků (pak ovšem musíte dodržovat termíny!). Pokud ještě studujete, naznačte, že vám nájem hradí rodiče, a pochvalte je, jak jsou spolehliví.

Peníze jistě představují významný faktor, nejde však jenom o ně. Pronajímatel se zajímá také o to, zda bude nájemník byt udržovat v dobrém stavu, zda bude vycházet se sousedy a zda v bytě bude bydlet déle než pár měsíců. Dokažte jim, že právě vy všechna kritéria splňujete.

Choďte včas. Ukažte hned při prvním setkání, že jste spolehliví. Přijďte přesně načas, ani později, ale ani dříve. Pronajímatel může mít denní program naplánovaný doslova na minuty, proto i brzký příchod může narušit jeho plány. Zhruba půl hodiny před setkáním napište SMS, že v tu a tu hodinu dorazíte.

Starejte se o byt jako o vlastní. Anebo se alespoň snažte vzbudit tento dojem. Pokud vás byt ohromí na první pohled, postarejte se o to, aby naopak pronajímatel byl ohromen z vás. Začněte tím, že byt popravdě náležitě pochválíte: „Máte hezky vymalováno. To jste dělali vy sami?“ Na druhou stranu ale pečlivě volte slova. Přílišné nadšení ze strany poptávajících by pronajímatele mohlo vést ke zvýšení nájemného.

Ukažte samostatnost. Některé opravy v bytě spadají na vrub nájemníka, jiné do kompetencí pronajímatele. Běžné provozní drobnosti, jako je výměna žárovky, má na starosti nájemník. Při kontrole bytu můžete nenápadně zmínit, že jste zvyklí si drobné opravy zajistit ve vlastní režii: „To já se umím postarat, když se ucpe odpad.“ Každý pronajímatel byt radši pronajme schopné a samostatné osobě, se kterou nebude muset řešit nadneseně řečeno každou prasklou žárovku.

Dlouhodobý pronájem. Jestliže jste v situaci, kdy hledáte byt na delší dobu, rozhodně to zmiňte pronajímateli. Zdůrazněte, že hledáte bydlení na déle a že spíš než byt sháníte domov. Každý pronajímatel chce mít s nájemníky co nejméně starostí. Kdo by také chtěl každý půlrok hledat nové nájemníky?

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky