Jak poznat férového pronajímatele?

Obrázek autora článku

UlovDomov

5 min

Titulní obrázek článku

Název článku bychom mohli také otočit: Jak být férovým pronajímatelem? Ať tak či tak, níže najdete několik tipů, jak dešifrovat mezní jednání; co můžete ještě považovat za přijatelné a kdy už byste se měli ozvat.

Zatelefonujte si

První kontakt s pronajímatelem se nejspíš uskuteční telefonicky ve chvíli, kdy si budete domlouvat prohlídku bytu. Doporučuji, abyste si prohlídky domlouvali výhradně telefonicky (ne e-mailem), jednak je komunikace osobnější a jednak máte okamžitou zpětnou vazbu, kdy můžete přijít. Takže se nemůže stát, že vás někdo předběhne. Někteří pronajímatelé využívají služeb realitních agentů, kteří je zastupují. Obvykle se s pronajímatelem setkáte na první prohlídce. Pokud ne (může se stát, že nebude ve městě nebo je pracovně vytížen), vždycky si zjistěte jeho celé jméno.

Nájemní smlouva

Nejpozději u podpisu smlouvy byste se měli poznat s pronajímatelem osobně. Existují však i případy, kdy je majitel dlouhodobě v zahraničí. Osoba, která s vámi domlouvá nájem, by se však měla prokázat plnou mocí, že je oprávněna jednat jménem pronajímatele. Nájemní smlouva má standardně dvě identické kopie, jednu pro nájemníka, druhou pro pronajímatele.

Jedná rychle

Správný pronajímatel vám (včas) reaguje na telefonáty či případné stížnosti a je nápomocný při odstraňování závad v bytě. Zákon upravuje rozsah a typ škod, jež si hradí sám nájemník, avšak pronajímatelé jsou mnohdy vstřícní a s opravou v bytě, byť jen drobnou, rádi pomohou. Bystří pronajímatelé totiž vědí, že sehnat slušného podnájemce, který se k bytu bude chovat ohleduplně, není snadné, tudíž se mu pak snaží vycházet vstříc. Budete-li mít šanci si krátce promluvit se současnými nájemníky, vyptejte se jich na chování pronajímatele. Většinou nemají důvod vám lhát, ba naopak vám upřímně sdělí své zkušenosti.

Není důvod nic skrývat

Po nastěhování do bytu si přirozeně chcete na schránku i dveře od bytu umístit cedulky se svým jménem. Jestliže by s tímto měl mít pronajímatel problém, otevřeně se ho zeptejte na důvod. Mohlo by se totiž jednat o případ, kdy vás bude mít v podnájmu (nikoli nájmu) tzv. „na černo“. Proto logicky nechce, aby se o vás kdokoli dozvěděl. K podnájmu musí mít pronajímatel souhlas nájemce nebo majitele nemovitosti.

Platí, co se slíbí

Férový pronajímatel s vámi jedná jako se svým klientem, věcně, rychle a slušně. Dodržuje dohodnuté podmínky, a dokonce sám navrhne, že je zanese do smlouvy, aby obě strany měly písemný doklad. Nenechte se uchlácholit planými sliby, buďte klidně lehce dotěrní a chtějte všechno, na čem jste se shodli, písemně. Ohlídejte si také, abyste od pronajímatele dostali příjmový doklad o převzetí kauce.

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky