První prohlídka bytu: Na co si dát pozor?

Obrázek autora článku

UlovDomov

5 min

Titulní obrázek článku

Prošli jste hromadu inzerátů na webu, telefonovali si s majiteli bytů, realitními makléři, zjišťovali si konkurenční ceny bytů. Na mapě jste si vyhledali okolí budoucího bytu a zjistili, že je to kousek na zastávku MHD, o dvě ulice dál je fitness centrum a na rohu ulice vyhlášená kavárna. To vše je krásné, ale zpátky do reality: Čemu byste měli věnovat pozornost na první prohlídce bytu?

Začneme mini lekcí psychologie: Jakkoli jste z bytu nadšení, nemusíte své emoce dávat najevo hned na první prohlídce. Makléř nebo pronajímatel by toho mohl využít a malinko nabídku vyšroubovat. Makléř sám od sebe změnit cenu samozřejmě nemůže, ale mohl by to poradit majiteli (čímž by se zároveň postaral o vyšší provizi pro sebe). Dříve doporučujeme ověřit si všechny detaily, jako je například energetická spotřeba, náklady na úklid společných prostor, zda je majitel skutečně majitel a zda nájemce vlastní písemný souhlas k podnájmu třetí osobě.

Užitečný tip: Proveďte si (alespoň zběžnou) technickou kontrolu bytu. Můžete si najmout odborníka, ano, ale nebývá to u pronájmu běžné. Odborník se využívá spíše u prodeje nemovitostí, kdy byt nejen zkontroluje, ale vyčíslí rovněž částku nutnou k odstranění vad. Technickou kontrolu můžete provést i vy sami – zkuste si otevřít okno, zda někde „nedrhne“. Mrkněte se na podlahy, nejsou někde propadlé? A co stěny? Neodlupuje se omítka?

Poptejte se také na to, jaké jsou průměrné výdaje na energie. Některé byty jsou chladné, nemají plastová okna, tudíž v zimě více protopíte. Od roku 2009 by vám při pronájmu nemovitosti měl majitel na požádání předložit energetický průkaz budovy. Ten splňuje podobnou funkci jako energetický štítek u spotřebičů a poznáte z něj, kolik budova tzv. „žere“.

Obecně se nebojte vyptat se na každou otázku, která vás v danou chvíli napadne. Většina potenciálních zájemců se příliš neptá, což je samozřejmě chyba. Realitní makléř, případně majitel jsou zde od toho, aby vám zodpověděli vaše zvídavé dotazy. Máte psa? Dopředu si zjistěte, zda by nebyl problém mít jej v bytě. Podle NOZ (Nový občanský zákoník) by vám majitel neměl zakazovat mít v bytě zvíře, avšak mohl by to být do budoucna možný zdroj neshod. Dále je užitečné vědět i takové detaily, zda se v lokalitě dobře parkuje, případně, jací jsou sousedé.

Zásadní okamžik nastává při diskuzi o ceně. Důkladně se přesvědčte, jaká je finální cena a zda vám nebude zaúčtováno něco navíc. Tradičně to mohou být poplatky za úklid společných prostor, za internet, za energie apod. Trvejte na tom, abyste znali konečnou cenu se všemi poplatky a ujednání bylo zakotveno ve smlouvě. Vyskytují se totiž „zábavné“ situace, kdy si majitel či pronajímatel začnou diktovat další poplatky za různorodé služby (např. využívání sklepa). Obvykle s tímto vyrukují v průběhu procesu stěhování, kdy raději kývnete na pár stovek navíc, abyste měli klid.

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky