SERIÁL PRONAJÍMATELE: #2 Sedm tipů k fotce, která pronajímá

Obrázek autora článku

Samuel Varga

5 min

Titulní obrázek článku

Jednou z důležitých věcí při pronajímání bytu je ta správná propagace. Nabízíme vám pár tipů na to, jak váš byt připravit a následně nafotit tak, aby dokázal zaujmout a stal se tak pro potenciální nájemníky zajímavější, než byty ostatní.

Tip 1: Úklid. Předpokládejme, že základní úklid je samozřejmostí. Zaměřme se proto na další část úklidu, a tou je odstranění všech zbytečností a osobních věcí. Schovejte veškeré sprchové gely a šampony v koupelně, hrníčky a utěrky v kuchyni a plyšáky a oblečení v ložnici. Pokuste se v každé místnosti docílit tzv. hotelového efektu. Vybavený byt, avšak bez osobních věcí, dává budoucím nájemníkům lepší představu vlastního bydlení.

Titulní obrázek článku

Tip 2: Detaily. V poloprázdném bytě dbejte na maličkosti. V obýváku postavte vázu s květinami, do koupelny umístěte stužkou převázané ručníky, v kuchyni prostřete čistý a ladící ubrus, servis a příbor. Své udělají také zajímavé závěsy či záclony. Byt by měl po úpravách působit přitažlivě, čistě a s minimem nábytku. Správně upravený byt se nakonec může zdát i větší a prostornější.

Profesionálními úpravami bytu k prezentaci se zabývají také specializované firmy a této službě se říká home staging. Využít služeb profesionálů se v tomto případě vyplatí spíše při prodeji bytu, při pronájmu se jimi ale můžete nechat inspirovat a základní úpravy zvládnout sami.

Titulní obrázek článku

Tip 3: Počasí. K focení bytu si vyberte slunečný den, ve kterém do bytu prostupují sluneční paprsky a přenášejí do bytu pozitivní nádech. Rozsviťte také všechna světla a lampy. Světlý a prosluněný byt bude vždy působit úplně jinak, než byt focený v noci nebo za špatného počasí.

Tip 4: Kvalitní fotoaparát a dobrá kompozice. Pokud ho nemáte, půjčte si fotoaparát od známých a snažte se pořídit fotky realistické, nerozmazané a s vysokým rozlišením. Čím obsáhlejší a reálnější fotky budou, tím více času ušetříte, jelikož tímto poskytnete zájemcům maximální možné informace a na prohlídku přijdou pouze ti, kteří mají o byt opravdu zájem.

Základní pravidla:

  •  Dávejte si pozor, aby se vám blesk neodrazil od skla, zrcadla nebo lesklých ploch nábytku.

  •  Fotky orientujte na šířku, nikoli na výšku – podaří se vám tak zachytit více prostoru.

  •  Nefoťte proti zdi, stoupněte si do rohu místnosti a prostor zabírejte do úhlopříčky – navodíte tím dojem vzdušnosti.

  • Při focení otevřete dveře i do ostatních pokojů – místnost bude opticky prostornější.

Titulní obrázek článku

Tip 5: Vyfoťte všechny místnosti. Tedy i chodbu, terasu nebo toaletu. Zachyťte také venkovní část domu, zahradu a výhled z okna. Opravdu záležet si dejte především na kuchyni a koupelně, právě tyto dvě místnosti totiž nájemce zajímají nejvíce. Fotografii nejhezčí části bytu použijte jako titulní, protože podle ní se nájemníci často rozhodují, zda se na váš inzerát podívají.

Tip 6: Půdorys. Velice důležitá součást každého inzerátu. Pokud nemáte k dispozici technický nákres, klidně si půdorys načrtněte ručně, nakreslete v malování nebo využijte některý z online nástrojů, např. www.homestyler.com/designercs.floorplanner.complanner.roomsketcher.com. Spousta inzerujících pronajímatelů tuto věc stále zanedbává, proto nejenže tím zaujmete potenciální nájemníky, ale také tím zvýrazníte svůj inzerát mezi ostatními, kteří půdorys nemají.

Tip 7: Ustanovení ve smlouvě. Stává se, že vám končí smlouva se současným nájemníkem a vy budete potřebovat byt znovu pronajmout. Protože však nechcete s pronajímáním prodlévat, je nutné byt nafotit ještě v době, kdy tam bydlí současný nájemník. Pro takové případy je dobré mít ve smlouvě ustanovení o tom, že vám současný nájemník povolí prohlídky a focení, a zajistí, že byt bude uklizený.

Vložit inzerát na Ulovdomov.cz

Další díly:
#1 Jak efektivně zařídit byt k pronájmu
#2 Sedm tipů k fotce, která pronajímá
#3 Jak napsat inzerát, který opravdu zaujme
#4 Jak stanovit výši nájmu, aby vám vydělal co nejvíce? 4 základní faktory, které vám ji pomohou určit
#5 Důvěřuj, ale prověřuj, aneb osvědčené praktiky, jak se vyhnout neplatičům
#6 Šest základních skupin nájemníků
#7 Jak správně nastavit výši jistoty a jaké jsou její nástrahy?

Podobné články