Trvalý pobyt – druhá část

Obrázek autora článku

Štěpán Smoleja

Právník a specialista na nájemní právo

5 min

Titulní obrázek článku

V předchozím článku jsme uvedli základní info o tom, jak si zřídit trvalý pobyt. Celá problematika je však mnohem spletitější a vyvstává kolem mnoho dodatečných otázek: Jak je to s parkováním v Praze v modré zóně? Co bydlení v družstvu? A jakým způsobem lze trvalý pobyt zrušit? Nevíte? Čtěte dál.

Hned v úvodu bych chtěl avizovat, že neexistuje věcný rozdíl mezi pojmy trvalý pobyt a trvalé bydliště. Právně sice naleznete pouze termín trvalý pobyt, v hovorové řeči lidé často slůvko pobyt zaměňují za bydliště. Nic víc. Přechodné bydliště jako právní pojem nic neznamená, tudíž po vás nikdo nemůže ze zákona vyžadovat, abyste jej sdělili, pokud sami vysloveně nechcete.

Na trvalý pobyt máte nárok na základě platné nájemní smlouvy (nezáleží, zda na dobu určitou či neurčitou). Malá poznámka: Žádný úředník nemá právo po vás souhlas majitele požadovat, pokud je tomu naopak, obrňte se trpělivostí a vytrvejte. První zádrhel však nastává v okamžiku, kdy bydlíte v družstevním bytě. Zde musíte získat potvrzení od bytového družstva, nestačí vám jen nájemní smlouva.

Trvalé bydliště v Praze vám poskytuje mimo jiné i výhodu v tom, že můžete parkovat v tzv. modré zóně. Idea těchto zón spočívá v tom, že obyvatelé, rozumějte majitelé bytů, nikoli nájemci, mají snazší parkování. Parkovat v modré zóně může totiž pouze ten, kdo má v Praze trvalý pobyt. Ten si pak zaplatí 700,- Kč na rok za rezidentskou parkovací kartu (vůz musí být zároveň napsán na stejné jméno) a má vystaráno. Ostatní, nájemníci, podnájemníci, drobní podnikatelé a další si pak za parkování zaplatí nepoměrně více (za desetihodinovou kartu například 400,- Kč).

předchozím článku jsem psal, co je potřeba k vyřízení si nového trvalého pobytu na jiné adrese. Jak však naopak zrušit trvalý pobyt? Vaši bývalí nájemníci se odstěhovali již před delší dobou, v bytě dávno nebydlí, vám však náhle došel lístek od exekutora. Co nyní dělat? Jakožto vlastník nemovitosti můžete podat žádost ke zrušení trvalého pobytu k příslušnému městskému úřadu. Exekutor se mimo jiné bude shánět rovněž po přechodném bydlišti, po místě, kde se dlužník skutečně nachází. Navíc pokud jste jako majitelé pronajali byt bez zařízení, nemusíte se bát už vůbec. Nájemci s trvalým pobytem totiž při nájmu nevzniká žádné právo na byt. Trvalý pobyt představuje se pouze o evidenční údaj.

Krom majitele nemovitosti může dále trvalý pobyt zrušit i osoba, jež se prokáže nájemní smlouvou. K odhlášení budete potřebovat ještě důkaz, že se daná osoba nezdržuje v místě, v němž jí chcete zrušit trvalé bydliště. Tím může být výpověď z nájmu bytu, nová nájemní smlouva, v nejhorším případě i svědectví sousedů, že zmiňovaná osoba v bytě nebydlí.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se trvalého bydliště a eventuálních výhod, které by vám tento status mohl přinést, napište.

Podobné články