9 nejdůležitějších rad o bydlení v nájmu od zkušených studentů

Obrázek autora článku

UlovDomov

10 min

Titulní obrázek článku

Vyzpovídali jsme studenty, kteří prošli již několika pronájmy, a sepsali jsme pro tebe nejzásadnější rady. Je to souhrn toho nejzákladnějšího, co je nutné vědět. Ať už se stěhuješ do bytu, kde budeš bydlet s ostatními nebo sám, zapiš si je za uši. Ulehčí ti spoustu potencionálních problémů a hlavně se nenapálíš.

1. Kde, jak, s kým a za kolik?

Zdá se to jako banalita, ale než si začneš shánět bydlení, tak si na chvíli sedni a ujasni si, zda budeš chtít bydlet sám, se svými kamarády nebo s cizími lidmi. Spolubydlení i pronájem mají své výhody i nevýhody, které je třeba zvážit. Popřemýšlej jestli ti záleží na podlaží, na oddělené koupelně a záchodu, na světové straně a mnohém dalším. Důležitou otázkou je i lokalita a nájemní cena. Čím dále je byt od centra, tím je většinou levnější. Cenu ovlivňuje i to, zda je byt vybavený či nevybavený. To všechno se lépe dočteš tady.

2. Tahák i na prohlídku

Kdo někdy byl na prohlídce bytu, jistě zná ten pocit, jak těsně po zavření dveří si vzpomene na nějakou otázku, na kterou se zapomněl zeptat. Dopředu si promysli, co všechno tě zajímá, co všechno je třeba zkontrolovat. Na prohlídce si to pak ideálně zapiš, ať později můžeš jednoduše vybrat to pravé bydlení. Pokud si všechno tohle chceš ulehčit, vytiskni si Tahák nájemníka. Je nachystaný přímo pro tebe.

3. Smlouvy dělají pořádek

Podepsání smlouvy mezi pronajímatelem a nájemcem je samozřejmostí. Důležité však je, aby každá strana rozuměla všemu a věděla své práva či povinnosti. Předejdeš zmatku a zbytečným tahanicím v budoucnu. Doporučujeme se podívat na Generátor smluv, kde nalezneš vzorovou nájemní smlouvu, výpověď a další, aniž bys musel platit právníkovi. Pokud by se ti pronajímatel snažil podstrčit smlouvu významně jinou než je vzorová, obrať se raději na právní pomoc.

4. Peníze dělají ještě větší pořádek

Zvýšenou pozornost věnuj právům a povinnostem ohledně kauce a záloh na služby. Pokud v bytě nic nezničíš, nezpůsobíš pronajímateli žádnou škodu a platíš nájem, pronajímatel by ti měl vždy celou kauci vrátit. Narazíš bohužel i na pronajímatele, kteří mají s vrácením kauce problém, tak na to pozor. Vyučtování záloh se provádí oproti reálným fakturám a přeplatek by ti měl být vždy vrácen.

5. Stěhování národů

Stěhování bývá otrava, ale pokud máš v čem a čím stěhovat, tak půlka starostí je za tebou :). Nejlepší je stěhovat v banánových krabicích, protože toho hodně unesou a dobře se přenášejí. Pokud nevíš, kde je obstarat, tak jsme to sepsali sem

6. Kdo je klíčovým hráčem?

Předtím než si nastěhuješ věci do bytu, tak doporučujeme domluvit se s majitelem na vyměně FABky u dveří. Nikdy nevíš, kdo všechno má od bytu klíče. Vykradený byt tímto způsobem je jak ze špatného snu, protože bez známek vniknutí se to těžko s policií řeší. Návod na výměnu zámku nalezneš třeba tady.

7. Nepřijde exekuce a kdo je vlastně pronajímatel?

Tady zpozorni. Není nic horšího, než řešit problémy s tím, že pronajímatel má nějaké dluhy a jeho nemovitost je v exekuci. Nebo třeba zjištění, že pronajímaný byt vůbec nevlastní. Vždy než podepíšeš smlouvu s majitelem, nahlídni do katastru nemovitostí.

8. Není lokalita jako lokalita

Stěhuješ se do studijního města poprvé? Zjisti si důkladně, do jaké čtvrti se stěhuješ, kdo budou tvoji sousedé a jak vypadá okolí bytu. Některé oblasti ve větších městech spadají do sociálně vyloučených. Zde je jejich mapa.

9. Ústup z boje

Nepovedl se ti semestr, nebo si po pár měsících soužití s kamarádem zjistil, že to není pravé ořechové? Odstěhovat se impulzivně s nájemní smlouvou nepůjde. Pokud nájemní smlouvu potřebuješ vypovědět dříve, je tady pro tebe tří měsíční lhůta. Stačí stěhování majiteli oznámit s tří měsíčním předstihem a vše proběhne hladce. Někdy se ovšem stane, že opustit bojiště je potřeba nejlépe do konce týdne. Jestli je bydlení atraktivní, najít náhradu za sebe lze zvládnout svépomocí a nebude to ani moc úsilí stát. Samozřejmé je nutností informovat majitele, který s novými nájemníky uzavře smlouvu a tu tvou vypoví. (Tento postup ale moc majitelů nepraktikuje a raději si nájemníky vyhledá sám, tak bacha na to, abyste nebyli překvapeni.)

I když bydlení v nájmu se pro mnohé může zdát procházka růžovou zahradou, dokáže skrývat nástrahy. Těchto málo bodů je naprosté minimum, kterým se při bydlení v nájmu řiďte. Šiřte tyto rady mezi další studenty.

Hodně štěstí s nájemním bydlením

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky