Provize u pronájmu

Obrázek autora článku

Samuel Varga

28. 9. 2022

5 min

Titulní obrázek článku

Provizi u pronájmu zaplatíte přirozeně až v okamžiku, kdy jste byt získali s pomocí realitní kanceláře. Dnes však existují také servery, na nichž byty inzerují samotní majitelé, tudíž si můžete být jisti, že provizi hradit nemusíte. Pojďme si nyní říci, jak vysokou provizi byste měli očekávat. A víte vlastně, kdo by ji měl platit? Zájemce o byt, nebo pronajímatel?

V předcházejícím článku jsme rozebírali provizi týkající se koupě bytu. Pokud vás zajímá, kdo by měl platit v tomto případě, přečtěte si náš článek Provize aneb Za co skutečně platíte. Rozhodnete-li se byt naopak pronajímat, máte v zásadě dvě možnosti. Buď si najdete webové stránky, kde budete inzerovat přímo, zájemci začnou kontaktovat tedy vás osobně. Druhou možností je oslovit realitní kancelář, která byt bude inzerovat za vás a postará se o vše až do chvíle prohlídky bytu. Vhodného zájemce by vám měla takzvaně dovést až „pod nos“ do bytu. Celý proces hledání, domlouvání, odpovídání na dotazy a další zpracuje za vás.

Ponechám čistě na vašem uvážení, které variantě dáte přednost vy osobně, zda s realitní kanceláří, či bez ní. Každý z nás má odlišné časové i finanční možnosti, nejde proto jednoznačně určit lepší či horší volbu. Všichni to velmi dobře známe: Vše je relativní!

Musíme si uvědomit, že shánění nájemníka představuje službu jako každou jinou. Realitního makléře to stojí čas a energii, tudíž je logické, že si za své služby přeje být odměněn. Odvedl dohodnutou práci a očekává provizi. Dává smysl, že za službu platí ten, kdo si ji objedná. Majitel bytu se rozhodne nemovitost pronajímat, zavolá do realitní kanceláře a požaduje od nich službu, na niž často také uzavřou smlouvu. Platit by tedy měl majitel. Prosté. Ne vždy to však takto funguje.

Při výrazném převisu poptávky nad nabídkou naopak službu požaduje spíše nájemník, proto si realitní makléř naúčtuje provizi u něj, jelikož mu zprostředkoval byt v situaci, kdy by jej bez jeho pomoci nenašel (taková praxe funguje například v Brně). Vidíme, že prodejní praktiky na trhu jsou velice pestré, a správně asi tušíte, že zde neexistuje jasný systém. Mnohdy se realitní kanceláře před majitelem ani netají tím, že provizi připočtou nájemci. Objeví se i případy, kdy je provize rozdělena napůl mezi majitele a budoucího nájemníka.

Jak vysoká obvykle bývá provize? Odborníci se shodují, že adekvátní provize činí jeden, maximálně dva pronájmy (plus DPH) a je splatná u podpisu smlouvy o pronájmu. Každá solidní realitní kancelář by měla mít na svých stránkách ceník a podmínky, v nichž je zřetelně popsáno, kdo a za jakých podmínek kolik platí. Je například možné, že u krátkodobého pronájmu do půl roku platí každá ze stran 20 % z finální částky za období, na něž byla uzavřena smlouva. Jak již bylo řečeno, přesná pravidla neexistují a každý si určuje vlastní podmínky. Není nicméně od věci vědět alespoň přibližně, co můžete očekávat.

Podobné články

🚀 Čerstvé novinky